یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۰

شکفتن شکوفه های  کتاب در کتابخانه عمومی خاوران؛

نشست تخصصی کتاب‌خوان ویژه‌ باغداران و کشاورزان جهرم برگزار شد

نشست کتابخوان باغداران جهرم

به منظور تغییر رویکرد باغداران و کشاورزان در توسعه و افزایش بهره‌وری، نشست تخصصی کتاب‌خوان «باغداران و کشاورزان» در کتابخانه علی ابن موسی الرضا(ع) شهر خاوران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، عقیل فیاضی کارشناس منابع و محمد سمیعی کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، مجتبی امیرزاده رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم، عبدالله زارع شهردار و زهرا نساجی عضو شورای شهر خاوران، علی اصغر سخایی رئیس جهاد کشاورزی بخش خفر، مهرداد محمدی رئیس اداره آبفا و غلامرضا عسکری مدیر عامل شرکت باغداران شهر خاوران از مهمانان ویژه این مراسم بودند.

مجتبی امیرزاده رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان جهرم، در ابتدا هدف از برگزاری نشست را تغییر نگاه و رویکرد باغداران و کشاورزان در توسعه و افزایش بهره‌وری کسب و کار خود در سایه‌ مطالعه کتاب‌های مرتبط دانست و گفت: پویایی کتابخانه‌ شهر خاوران مدیون همدلی مسئولان و انجمن کارآمد کتابخانه های عمومی این شهر و مهمتر از همه حضور مسئولی دلسوز  و سخت‌کوش در این کتابخانه‌ عمومی است.

امیرزاده افزود: با توجه به کشاورزی بودن منطقه، برگزاری نشستی تخصصی در حوزه باغداران و کشاورزان یکی از دغدغه های اصلی کتابخانه عمومی خاوران بود که برای نخستین بار در کشور انجام شده است.

علی اصغر سخایی رئیس اداره جهاد کشاورزی بخش خفر نیز در ادامه این دیدار با تقدیر از دست اندکاران این نشست، از آمادگی جهاد کشاورزی خاوران برای همکاری همه جانبه با کشاورزان خبر داد و گفت:  اگر کشاورز با علم و اطلاع بیشتر به امر کشاورزی بپردازد، ثمرات بیشتری از این کار نصیب فرد و محیط زیست می شود؛ این سازمان حاضر است هرگونه کمک و امکانی را  که کشاورز نیاز دارند در اختیار آنها قرار دهد.

در ادامه، این نشست با ارائه و بررسی چهار کتاب تخصصی در حوزه کشاورزی دنبال شد.

علی معین استاد رشته کشاورزی دانشگاه پیام نور جهرم و فسا و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور خاوران به عنوان نخستین ارائه دهنده به معرفی کتاب تألیفی خود با عنوان «ارقام و پایه های مختلف مرکبات» پرداخت. به گفته معین این کتاب به همت انتشارات مصلی در شهر جهرم و با موضوع مرکبات ایران چاپ شده است. در این کتاب به بازسازی و احیای باغات قدیمی و تغییر از حالت سنتی به مدرن، انتخاب گونه‌های مناسب با توجه به موقعیت مکانی، فراهم کردن شرایط ایدئال برای حداکثرسای راندمان تولید، توجه بیشتر به مرحله داشت و کشت تک محصولی در هر قطعه زمین (عدم استفاده از توأم درختان مانند نخیلات انار و مرکبات) و نحوه کاشت در شهرخاوران اشاره شده است.

محمود توکلی از کار آفرینان در زمینه‌ کشت گیاهان دارویی و از اهالی روستای طاحونه  بخش خفر به عنوان دومین ارائه‌دهنده، کتاب «گیاهان دارویی و گیاه درمانی» اثر محمد حسین صالحی سورمقی را بررسی و معرفی کرد. توکلی به عنوان نمونه به سه نوع گیاه دارویی اشاره کرد و گفت: با بهره گیری از این کتاب تاکنون سه نوع گیاه کمیاب و پرخاصیت از جمله گیاه تاتوره از خانواده‌ی سیب‌زمینی‌ها، گیاه تاجریزی پیج قرمز و تاجریزی سیاه را در منطقه خاوران شناسایی و به تکثیر آن اقدام کردم. او ادامه داد: گیاه تاتوره از خانواده‌ی سیب‌زمینی‌هاست و گلی سفید یا بنفش رنگ شیپوری با خاصیت درمانی دارد. برگ تاتوره برای آسم مفید بوده و استفاده آن به صورت دمنوش ضد نفخ است. گیاه تاجریزی پیج قرمز و تاجریزی سیاه نیز به عنوان درمانگر گیاهی برای بیماری‌های فشارخون و مشکلات قلبی است. تاجریزی سیاه برای بیماران ام اس مفید بوده، باعث حساس شدن سلولهای عصبی شده و از بیماری های حسی و حرکتی جلوگیری می کند.

سومین ارائه مربوط به سید حبیب رضوی از کشاورزان و باغداران جوان خاورانی بود که با کتاب «خرما» نوشته محمد دریایی از انتشارات امینان به این گردهمایی آمده بود. این کشاورز جوان با بیان اینکه در این کتاب به ارزش‌های خرما پرداخته شده است، گفت:  مهم ترین محصول شهر خاوران خرما است و برتری خاصی نسبت به نمونه های مشابه آن در شهرهای اطراف دارد که بسیار معروف و پر ارزش است و نسبت به خرما های اطراف شهر خاوران جایگاه ویژه ای دارد.

مهندس سعید رضایی یکی دیگر از کارآفرینان برتر و جوان خاورانی به عنوان آخرین ارائه دهنده، کتاب «کشت گلخانه‌ای» تألیف سیروس بی دریغ از انتشارات نشر علوم کشاورزی را تشریح کرد. او با اشاره به اینکه مردم از قدیم آرزوی پرورش گیاهان را در خارج از فصل داشتند و برای رسیدن به این امر تلاش های زیادی کردند، گفت: طبق تحقیقاتی که به عمل آمده کشت گلخانه ای موفقیت آمیزتر و پر درآمدتر از کشت باز بوده و محیط گلخانه‌ای امکان کشت ارقام اصلاح شده ای را دارد که در فضای بیرون امکان کشت آن نیست.

گفتنی است در پایان این نشست با اهدای لوحی از سوی روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس از ارائه دهندگان کتاب‌های کاربردی در حوزه‌ی باغداری و کشاورزی قدردانی شد. همچنین به پاس تلاش‌های حیدر بصیری مسئول و کتابدار کتابخانه عمومی علی ابن موسی الرضا(ع) در برگزاری این نشست، کمک هزینه سفر زیارتی به مشهد مقدس از سوی شهردار خاوران به این کتابدار فرهیخته اهدا شد.