یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۶

در آستانه اولین روز زمستان؛

نشست کتاب‌خوان چهارمحال و بختیاری، میزبان اصناف و بازاریان شد

کراپ‌شده - کتاب‌خوان يلدا با اصناف چهارمحال و بختیاری

نشست کتاب‌خوان ویژه اصناف و بازاریان چهارمحال و بختیاری با معرفی ۴ اثر در آستانه اولین روز زمستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی چهارمحال و بختیاری، نشست کتاب‌خوان ویژه اصناف و بازاریان چهارمحال و بختیاری، چهارشنبه ۲۹ آذرماه با حضور فرهاد خلیل مقدم، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ حجت‌الاسلام والمسلیمن مرتضوی، مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی؛ فرهاد رئیسی، عضو شورای شهر شهرکرد؛ جهانبخش علیزاده، معاون پرورشی اداره کل آموزش‌وپرورش؛ فرهادی، روابط عمومی صداوسیمای مرکز استان و جمعی از هنرمندان، پیشکسوتان، سران اصناف، بازاریان و کتابداران در میهمان سرای سنتی چلچراغ برگزار شد.
در این نشست چهار عنوان کتاب توسط بازاریان به حاضرین در جلسه معرفی شد.
«کوچ تلخ» نوشته منوچهر پژوهش از انتشارات چشمه آفتاب، اولین کتابی بود که توسط نویسنده معرفی و به اشتراک گذاشته شد؛ این کتاب داستان واقعی، کودکی باهوش است که در روستایی دورافتاده زندگی می‌کند و به علت نداشتن حامی، از ادامه تحصیل بازمی‌ماند. نویسنده در این داستان عواملی چون فقر و خودخواهی والدین، بی‌عدالتی نظام اجتماعی، نابرابری در جامعه و... را در از بین بردن استعدادها دخیل می‌داند و معتقد است رعایت نکردن عدالت، خشم و حسرتی را در چنین کودکانی به وجود می‌آورد که موجب نفرتی عمیق در وجود آنان می‌شود.
سپس نریمان خواجعلی از دیگر بازاریان و هنرمندان شهرکرد، کتاب «راه چهارم: راهنمای دانشمندان جوان ایرانی»، نوشته فرخ سعیدی از انتشارات نخل دانش را با حاضران به اشتراک گذاشت. این کتاب به بیان جنبه‌های فلسفی دانش و ارتباط آن با دانشمند می‌پردازد؛ کتاب در شش بخش، مباحثی همچون موقعیت کنونی دانشمند در ایران، تعریف دانش و دانشمند در ایران، خلقیات شتاب‌دهنده دانش، خلقیات بازدارنده دانش، موقعیت دانشمند را شامل می‌شود.

کتاب «جشن‌ها و آیین‌های ایرانی: نوروز باستانی یلدا، چهارشنبه‌سوری، نوروز» نوشته محمود رضا افتخار زاده از انتشارات مدبر دیگر کتابی بود که توسط غلامعلی ریاحی از بازاریان شهرکرد در آستانه شب یلدا به اشتراک گذاشته شد. این کتاب باهدف معرفی آیین‌های ایرانی نظیر «نوروز»، «چهارشنبه‌سوری» و «یلدا» به موضوعاتی مانند «واژه‌ی نوروز در فرهنگ‌های پارسی»، «نوروز در شعر شاعران»، «حاجی‌فیروز»، «تحویل سال»، «آیین‌های چهارشنبه‌سوری نزد اقوام ایرانی»، «یلدا در باور زردشتیان و اقوام مختلف» و «پیدایش و پیشینه‌ تاریخی یلدا» می‌پردازد.

پروانه پیوند نیز در این نشست کتاب «کافه پیانو» نوشته فرهاد جعفری از نشر چشمه را با دیگران به اشتراک گذاشت؛ «کافه پیانو»، داستانِ مردی است که کافه‌ای زده تا همه مهریه زنش را جور کند و درنهایت آسودگی و آرامش بتواند کنار پنجره کافه‌اش بنشیند و خیابان را ببیند و سیگاری بگیراند.
گفتنی است، تقدیر از ارائه‌دهندگان کتاب، بخش پایانی این نشست بود.