سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰

باهدف گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور؛

فراخوان چهارمین «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» منتشر شد

کراپ‌شده - جشنواره روستاها و عشاير دوستدار كتاب

چهارمین «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» باهدف گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، فراخوان چهارمین «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» منتشر شد.

چهارمین دوره «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» به‌منظور گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور و پشتیبانی از اقدامات و طرح‌های ابتکاری در حوزه کتاب، کتاب‌خوانی و جلب همکاری سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با کتاب و مطالعه، برگزار می‌شود.

مجموعه فعالیت‌های فرهنگی ـ ترویجی مرتبط با کتاب‌خوانی که با مشارکت‌های مردم، نهادها و سازمان‌های فعال در میان روستائیان و عشایر اجرا شده یا برای اجرا در سال آینده برنامه‌ریزی شده است، می‌تواند در این جشنواره شرکت کند.

«تناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی»، «تأثیرگذاری پایدار در ارتقای سطح فرهنگ کتابخوانی»، «برخورداری از مشارکت مردمی و پشتیبانی واحدهای اجرایی روستا و عشایر»، «پوشش جمعیتی مناسب و توجه ویژه به زنان، کودکان و نوجوانان»، «قابلیت الگوبرداری و اجرا در سایر مناطق» و «برخورداری از تازگی و کیفیت در محتوا و شیوه اجرا» از شاخص‌های انتخاب برنامه‌های روستاها و عشایر کشور است.

دبیرخانه این جشنواره تا روز دوشنبه ۲۰ آذرماه ۱۳۹۶ نسبت به دریافت آثار اقدام خواهد کرد و علاقه‌مندان می‌توانند با ارسال مستندات به دبیرخانه‌های استانی مستقر در اداره کل ارشاد اسلامی استان‌ها یا دبیرخانه مرکزی «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» به نشانی تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان فجر (جم سابق)،  شماره ۷، ساختمان فجر، طبقه ۶، کدپستی ۱۵۸۹۷۴۳۱۱۱ یا پست الکترونیک جشنواره به نشانی: mail@bookpromotion.ir  در این رویداد فرهنگی شرکت کنند.

گفتنی است، در این جشنواره اقدامات زیربنایی شامل تأسیس نهادهای مرتبط به کتابخوانی مانند کتابخانه، واگذاری زمین، تأمین تجهیزات و امکانات زیربنایی، همچنین فعالیت‌های ترویجی شامل برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های خلاقانه‌ منتج به ترویج کتاب و کتاب‌خوانی، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

ارسال یک نسخه از طرح اجرایی و فرم تکمیل‌شده جشنواره با مهر و امضای دهیار، رئیس شورای اسلامی روستا یا تیره عشایری و مسئول طرح الزامی است. مستندات ارسالی شامل فیلم، عکس، گزارش و تقدیرنامه (برای فعالیت‌های شاخص و ابتکاری) حتی‌المقدور باید در قالب لوح فشرده به جشنواره ارسال شود. ضمناً در هر برنامه (شامل اجرا شده یا پیش‌بینی‌شده) باید اهداف، شیوه اجرا، نهادهای مشارکت‌کننده و نحوه تأمین بودجه، مشخص باشد.

چهارمین «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» با حضور شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی در اسفندماه سال‌جاری از ۱۰ روستا یا گروه عشایری برگزیده، تقدیر خواهد کرد.

علاقه مندان می توانند فرم های این جشنواره را در قالب فایل word از اینجــــا و در قالب pdf از  اینجــــا دریافت کنند.