شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰

در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار قزوین عنوان شد؛

رشد تعداد کتابخانه‌های عمومی در یک جامعه امید به گسترش علم را بیشتر می کند

کراپ‌شده - آیین بزرگداشت روز کتاب و کتابدار قزوین

استاندار قزوین در جمع کتابداران قزوین گفت: کتاب‌های خوانده‌شده را در خانه‌ها حبس نکنید، زیرا اهدای آنها می‌تواند نقشی مهمی در غنی‌سازی منابع کتابخانه‌ها داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قزوین، آئین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان قزوین با حضور عبدالمحمد زاهدی، استاندار قزوین؛ رویا اسماعیلی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و جمعی از مسئولین و کتابداران در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد.

 عبدالمحمد زاهدی ضمن تبریک ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: کتاب‌های خوانده‌شده را در خانه‌ها حبس نکنید، زیرا اهدای آنها می‌تواند نقشی مهم در غنی‌سازی منابع کتابخانه‌ها داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدای امر، مسئولان باید در اهدای کتاب پیش‌قدم شوند و کتاب‌هایی که در قفسه‌های ادارات و یا منازل بلااستفاده مانده‌اند را به کتابخانه‌های عمومی تقدیم کنند.

زاهدی در ادامه نبود دسترسی آسان به کتاب را از علل کاهش مطالعه در جامعه دانست و گفت: درحال‌حاضر به‌ویژه در مناطق روستایی و شهرهای کوچک با کمبود کتابخانه مواجهیم و دستگاه‌هایی چون شهرداری می‌توانند با ساخت کتابخانه‌های عمومی در رفع این مشکل کمک کنند.

وی یادآور شد: سهولت دسترسی به کتاب فقط با ساخت کتابخانه امکان‌پذیر نیست، بلکه قیمت کتاب هم باید با تدابیر دولت ازجمله اختصاص یارانه کاهش یابد.

وی تأکید کرد: هرچه تعداد کتابخانه‌های عمومی در یک جامعه بیشتر باشد، امید به گسترش علم و دانش در آن جامعه بیشتر است؛ بنابراین باید به دنبال راهکارهایی برای توسعه‌ فرهنگ مطالعه‌ و ترویج خواندن باشیم.

رویا اسماعیلی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قزوین نیز کتاب را میراث فکر و اندیشه‌ جامعه دانست و گفت: کتاب به‌عنوان غذای روح با احساسات جوان و نوجوان سروکار دارد، در این سنین است که شخصیت یک فرد به‌طور کام شکل می‌گیرد و برنامه‌ریزی برای رشد کتابخوانی در این سنین در شخصیت جوان و نوجوان اثر زیادی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: باید پایه‌های بنیادین آموزش و یادگیری را از دوران کودکی به دانش آموزان آموخت و فرهنگ مطالعه را رواج داد.

اسماعیلی تصریح کرد: کتاب چکیده‌ همه ارزش‌های بشری و حاصل تجربه‌ افراد فرهیخته‌ دنیا است؛ ازاین‌رو بر همه‌ انسان‌ها واجب است که خود را از این دریای معنویت و ارزش محروم نکنند.

وی گفت: با توجه به شعار امسال با عنوان «آینده روشن با خانواده‌ کتابخوان»، لازم است خانواده‌ها فضای کتابخوانی را در خانه ایجاد کرده و کتابخوانی را به‌نوعی عادت برای فرزندان خود تبدیل کنند.

اسماعیل افزود: فرهنگ کتابخوانی باید در خانواده‌ها پایه‌ریزی شود و تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه از وظایف خطیر والدین است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در ادامه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت و فعالیت‌های کتابخانه‌های استان در سال اخیر از زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه‌ی کتابداران در راستای توسعه‌ فرهنگ مطالعه و خواندن قدردانی کرد.

در پایان این مراسم از کتابداران برگزیده و اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی استان، تقدیر شد.