چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۲

در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در بوشهر

کتاب «تفسیر حکمت» اثر آیت الله حسینی بوشهری رونمایی شد

کتاب تفسیر حکمت اثر آیت الله حسینی بوشهری رونمایی شد

به مناسبت بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار سه شنبه درآیینی از کتاب «تفسیر حکمت» اثر جدید آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، سه شنبه سی ام آبان ماه با حضور دکتر زرین فر معاون توسعه ومنابع انسانی استاندار، هاشمی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، حجت الاسلام محمدی امام جمعه کاکی، مدیر کل صدا و سیما، جمعی از اساتید دانشگاه، روحانیون، کتابداران، دانشجویان و اصحاب رسانه در سالن شهید آوینی اداره کل تبلیغات اسلامی بوشهر برگزار شد.

سید علی هاشمی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر در آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با عرض تبریک این روز و همچنین آغاز هفته شجره طیبه بسیج، حادثه غمبار زلزله کرمانشاه را تسلیت گفت.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر با یادکرد درگذشت فیلسوف گرانقدر آیت الله طباطبایی گفت: امیدواریم همه ما کتابداران، نویسندگان و پژوهشگران با تأسی از این عالم وارسته که توانست با مجاهدت فراوان بعد از ۲۳ سال کتاب المیزان را به رشته تحریر درآورد وی را الگویی ارزشمند برای خود قرار دهیم.

سید علی هاشمی افزود: کتابداران هادیان جامعه بشری برای دسترسی و بهره گیری از تمدن عظیم بشری یعنی کتاب هستند و کتاب حاصل سال ها تلاش و تجربه نخبگانی است که عمرشان را در تفکر و اندیشه این تمدن بوده است.

وی افزود: کتابدار مثل باغبانی است که هرگاه اراده کند می تواند در میان غنچه های این بوستان غنچه ای بچیند و در جمع دانشمندانی حضور دارد که هر لحظه می تواند از دریای معرفت آنها معرفتی پیدا کند.

هاشمی گفت: امسال ۳ نفر از هم استانی های ما در هفته کتاب برای بوشهر افتخار آفریدند، صدیقه جعفرزاده در کسب عنوان مسئول نمونه کشوری کتابخانه نهادی، علی دهقان در کسب مقام برتر کشوری در بخش خلاقیت و اقدامات ویژه کتابخانه ای و علی عباسی در کسب عنوان کتابخوان نمونه کشوری که در اینجا از تلاش های خالصانه و شایسته ایشان تقدیر می کنم.

سید علی هاشمی افزود: سال گذشته سه هزارو ۴۰۰ برنامه با اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده، جلسات نقد و بررسی کتاب، مسابقات کتابخوانی، جمع خوانی کتاب، کارگاه های قصه گویی و رونمایی کتاب در کتابخانه های استان بوشهر برگزار شد که برگزاری جشنواره ملی رضوی با رشد صد در صدی کارنامه درخشانی را در معرض دید قرار داده است.

هاشمی بیان داشت: یکی از تدابیر نهاد توجه به اندیشه و فکر کتابداران است که همین امر سبب کارآمدی بیشتر کتابداران گردیده است.

وی گفت: امروز به نیاز اعضای کتابخانه توجه ویژه ای می شود به گونه ای که اگر کتابخانه ای تک شیفت اداره شود، انتخاب شیفت صبح یا عصر برابر با نیاز عضو تنظیم می شود.

هاشمی گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور با تدبیر لازم به بخش کودک توجه بیشتری کرده است و این مهم از دقت نظر و هوشمندی و برنامه ریزی بر مبنای فکر و اندیشه و تحقیق و تجربه است چرا که بر این عقیده ایم که اگر کودک امروز کتابخوان شد زنان و مردان فردای جامعه کتابخوان خواهد بود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر خاطر نشان کرد: تلاش می کنیم تا چشم انداز نهاد در سال ۱۴۰۴ را که کسب رتبه پانزدهم جمهوری اسلامی ایران در جهان است را محقق نماییم.

هاشمی ضمن تجلیل از فرمانداران و شهردارانی که به مقوله مهم تأمین اعتبار و پرداخت سهم نیم درصدی اقدام کرده اند، گفت: اگر می خواهیم دغدغه رهبر فرزانه انقلاب را به حداقل برسانیم باید همه نهادهای دولتی و نهادهای مدنی دست به دست هم بدهند.

در این مراسم از کتاب «تفسیر حکمت» اثر جدید آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری رونمایی شد.

 مولف این کتاب درگفت وگوی تلفنی با برگزار کنندگان این آیین گفت: سهم کتاب و کتابخوانی در جامعه قابل قبول و مطلوب نیست و برای ارتقای این شاخص نیازمند تلاش جمعی فرهنگ دوستان برای ترویج فرهنگ کتابخوانی است.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری افزود: کشوری برتر است که علم و اندیشه درآن جامعه سرآمد باشد.

وی با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری آیین روز کتاب یادآورشد: کتاب تفسیر حمکت، تفسیر قرآن کریم، جلد اول مربوط به سوره حمد است که با نگاه اخلاقی به آیات قرآن تالیف شده است.

نماینده مردم استان بوشهر درمجلس خبرگان رهبری اظهارداشت: درهمین راستا مجموعه سوره ها و آیات قرآنی در آینده به ترتیب تفسیر و در اختیار خوانندگان و اصحاب فکر و اندیشه قرار خواهد گرفت.

حسینی بوشهری ادامه داد: باید قدردان نعمت الهی از فضایی که به برکت انقلاب اسلامی برای پژوهشگران و محققان فراهم شده است باشیم.

همچنین در ادامه مراسم امام جمعه کاکی نیز در این مراسم گفت: کتاب محصول علمی و حافظه بشریت را نسل به نسل منتقل می کند.

حجت الاسلام محمد محمدی افزود: کتابخانه بوستان اندیشه ورزی و زیربنای توسعه همه جانبه است. نویسندگان با نیازسنجی و تالیف آثار کاربردی نقش مهمی در افزایش میزان سرانه مطالعه کتاب دارند. بهبود وضعیت معیشت و استخدام کتابداران و ارتقای جایگاه کتابخوانی نیز در ایجاد انگیزه و خلاقیت برای ترویج فرهنگ کتابخوانی موثر است.

در پایان این مراسم از خانواده های دو شهید مدافع حرم استان بوشهر محمد احمدی روشن و عبد محمد رضایی با اهد لوح سپاس قدردانی شد.

همچنین از راضیه حیات، فائزه دانشور، زیبا باباعلی، لیلا رستمی، حمیده حسینی، فاطمه حاجب و محمد افراسیابی مسئولان کتابخانه های برتر استان تقدیر به عمل آمد.

برچسب‌ها