چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۰

با تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی؛

آیین بزرگداشت مقام کتابدار در استان لرستان برگزار شد

آیین بزرگداشت

با حضور جمعی از مسئولین و مدیران دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان، مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در تالار شهید آوینی مجتمع فرهنگی هنری ارشاد لرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان آیین بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمید رضا حنان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، قاسم ولیزاده مدیر کل امور اجتماعی استانداری لرستان، محمد جواد محمدی مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، لیلا سلاحورزی مدیر کل امور بانوان استانداری لرستان، مجتبی بهمنیان رییس آموزش و پرورش ناحیه دو خرم آباد، کتابداران، فعالین حوزه کتاب و کتابخوانی و جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه در تالار شهید آوینی مجتمع فرهنگی هنری ارشاد لرستان برگزار شد.

در این مراسم علی جهان آرا مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان ضمن خوش آمد گویی به مدعوین و حاضرین در جلسه، اظهار داشت: با امضای تفاهم نامه همکاری با سازمان آموزش و پرورش استان اقدامات خوبی در راستای اشاعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در رده سنی پایه و در میان دانش آموزان صورت گرفته است و درصدد هستیم تا با امضای  تفاهم نامه همکاری مشترک با سایر ادارات و دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان گام های موثری درجهت اشاعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در استان برداریم.

جهان آرا با بیان اینکه کتابداران به عنوان مشاوران امین در حوزه کتاب و کتاب خوانی نقش عمده ای در آگاهی بخشی به مخاطبین و مراجعین به کتابخانه های عمومی دارند عنوان کرد: کتابداری  نه تنها یک شغل بلکه یک فضلیت است و باید برای ارتقای جایگاه و منزلت آن تلاش کنیم.

مدیر کل کتابخانه های عمومی لرستان بهبود وضعیت مطالعه و کتابخوانی در استان را در گرو عزمی همگانی دانست و تصریح کرد خیرین و فعالین فرهنگی و اجتماعی می توانند در زمینه رفع  مشکلات موجود در حوزه کتابخانه های عمومی استان نقش عمده ای ایفا کنند.

در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین حمید رضا حنان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان ضمن تاکید بر اهمیت نقش مطالعه و کتابخوانی در ترقی جامعه بشری، توسعه علم و فرهنگ را در گرو تقویت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه دانست و اظهار داشت: ترقی در حوزه علم و فرهنگ و دین که از شاخصه های عمده توسعه یافتگی محسوب می شوند ارتبط مستقیم و جدایی ناپذیری با حوزه کتاب و کتاب خوانی دارند.                                               

وی با اشاره به اینکه توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی وظیفه ای همگانی است تصریح کرد: تمامی دستگاه ها و نهادهای مختلف باید در حوزه کاری خود به اشاعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه بپردازند.  

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان از جامعه ای که در آن مطالعه و کتابخوانی وجود داشته باشد به عنوان یک جامعه با فضیلت و دانش محور یاد کرد و عنوان کرد اگر بخواهیم جامعه ای مترقی داشته باشیم راهی جز تلاش در جهت گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه نداریم.

پخش کلیپ صلوات خاصه امام رضا(ع)، اجرای گروه سرود مذهبی توسط گروه "نغمه های افلاکی زاگرس" و پخش کلیپ فعالیت های یکساله کتابخانه های عمومی استان لرستان در سال جاری از دیگر برنامه های آیین بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان لرستان بود.  

در بخش پایانی این مراسم نیز از کتابداران و کتابخوانان برگزیده استان تقدیر به عمل آمد. حامد شهامتی، زینب احمد پور و لاله جعفری  کتابداران کتابخانه عمومی شهید صارمی بروجرد و مهدی مقدسی کتابدار بخش نابینایان کتابخانه عمومی علامه شهیدی بروجرد کتابداران برگزیده و فاطمه قیصری، سیده محدثه حسینی، علی صفی پوریان، سید حسین موسوی، مائده ساروقی، سارا امرایی، مسعود طاهر پور، رضا بهمنی، نیلرام حاج حسینی و محسن دیناروند کتابخوانان برگزیده استانی استانی بودند که با اهدای تندیس و لوح تقدیر از آنها تقدیر به عمل آمد.

همچنین در این مراسم از خانواده شهید ماشالله شمسه شهید مدافع حرم لرستانی با اهدای لوح سپاس و هدیه ای تقدیر به عمل آمد.

برچسب‌ها