پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۵

به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه؛

کتابخانه امیرکبیر کرمانشاه میزبان مراسم بزرگداشت شهدای مدافع حرم شد

اولین سالگرد شهدای مدافعان حرم حاج اکبر نظری و حاج حسین علیخانی برگزار شد؛

به همت اداره کل کتابخانه‌های استان کرمانشاه مراسم بزرگداشت شهدای مدافع حرم، حاج اکبر نظری و حاج حسین علیخانی در سالن همایش کتابخانه امیرکبیر کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه، نخستین سالروز شهادت شهدای مدافع حرم،‌ شهید اکبر نظری و شهید حسین علیخانی با عنوان «زندگی به سبک شهدا»، به همت اداره کل کتابخانه‌های استان کرمانشاه ۱۴ شهریورماه با حضور خانواده و بستگان این شهدا، در سالن همایش کتابخانه امیرکبیر کرمانشاه برگزار شد.

رضا کریمی، معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه و از دوستان شهید علیخانی در این مراسم با بیان خاطراتی از این شهید بزرگوار، گفت: از ایشان همواره با عناوین مختلفی ازجمله فیلسوف، عارف گمنام و ... یاد می‌شد. وی بسیار اهل علم و عمل بود و همواره در این خصوص دغدغه داشت و معتقد بود که عالم باید اهل عمل باشد. ایشان نگاه توحیدی را در زندگی و تربیت فرزندانش سرلوحه قرار می‌داد. شهید علیخانی شعر را یک تفکر می‌دانست و با اهالی شعر و ادب ارتباط تنگاتنگی داشت.

شهدای مدافع حرم حجت تمام ملت‌اند

محمدرضا قنبری، از دوستان شهید نظری و از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه، قدرت شهادت را بالاتر از قدرت قلم دانست و اظهار داشت: مدافعان حرم میان علم و عقلانیت و حماسه پیوند برقرار کرده و آن‌ها را فتح کردند. علم و شهادت هر دو هویت‌بخش هستند؛ شهادت تزریق خون به پیکر اجتماع است که هیچ‌گاه به هدر نمی‌رود.

وی با بیان اینکه مدافعین حرم آگاهانه راه خود را انتخاب کرده‌اند، گفت: منطق مدافعین حرم حرکت در مسیر ولایت است. شهدا سرمایه‌های بزرگ انقلاب هستند؛ مقام شهید یعنی حیات جاودان و مغفرت گناهان و درواقع شهدا به اهل‌بیت پیوند خورده‌اند. شهدای مدافع حرم به‌منزله چراغ هدایت در جامعه امروز هستند که سعی کردند با این جهاد در مقابل دشمنان اسلام بایستند. بی‌تردید مقام معظم رهبری به ما آموختند که در مقابل تروریست‌ها و ابرقدرت‌ها بایستیم و پشت آن‌ها را به خاک بمالیم و شهدای مدافع حرم این را در عمل به اثبات رساندند. امروز فرهنگ شهادت در مقابل فردگرایی قرار گرفته است و نشان می‌دهد که ایثار و ازخودگذشتگی برای بقای ولایت است. امید است با سرمشق قرار دادن سیره زندگی این شهدا بتوانیم پشتیبان ولایت باشیم.

شهید نظری جویای نام نبود

در ادامه عطیه نظری، دختر شهید حاج اکبر نظری با بیان خاطراتی از پدر بزرگوار، اظهار داشت: شهدا انسان‌هایی دست‌نیافتنی هستند که از ابتدا برای شهادت آفریده‌شده‌اند. بر اساس تعاریفی که از دوران کودکی پدرم شنیده‌ام ایشان همواره به پدر و مادر خود احترام می‌گذاشت.

وی از خاطرات پدر در مبارزه با اشرار سیستان و بلوچستان تا حضور در عملیات مرصاد گفت و اظهار داشت: پدر اعتقاد داشت زمانی که در میدان مبارزه و دفاع از مظلومان قرار می‌گیریم، فرمانده ما امام زمان (عج) است. ایشان بسیار مسئولیت‌پذیر بود؛ در مقابل نیروها خود را مسئول می‌دانست و تا خروج تمامی نیروها از گرفتاری خود نیز دوشادوش آن‌ها به مبارزه می‌پرداخت.

دختر شهید نظری در ادامه از رشادت‌های پدر در دفاع از حرم سخنانی ایراد کرد و گفت: پدر برای دفاع از اسلام به جهاد رفت؛ درواقع آنان که برای دفاع از حرم وارد سوریه و عراق می‌شوند با رضایت کامل می‌روند، نه به‌اجبار و برای این کار خود اهداف والایی را دنبال می‌کنند. شهید نظری نیز جویای نام نبود و حضورش در جبهه‌های حق علیه باطل تنها برای رضای خدا بود.