چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۳۳

در جلسه‌ انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مطرح شد؛

رشد چشمگیر اعضای کتابخانه‌های عمومی استان ایلام در سه سال گذشته قابل تحسین است

جلسه انجمن ایلام

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان ایلام به ریاست معاون سیاسی و امنیتی استاندار و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان به ریاست محمدسبحان حسنی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار و با حضور سمیه حیدری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام؛ عبدالصاحب نادری، فرماندار ایلام؛ ابوالحسن مهدوی، مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری ایلام و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی تشکیل شد. 

محمدسبحان حسنی، معاون سیاسی-امنیتی استاندار ضمن تسلیت ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) و با گرامیداشت شهیدان خدمت به ویژه شهید جمهور آیت الله رئیسی، بیان کرد: هر چند در شرایطی به سر می بریم که موضوع دنیای دیجیتال و فضای مجازی جامعه را احاطه کرده اما بر اساس گزارش های اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، رشد چشمگیر اعضای کتابخانه های عمومی سطح استان طی سه سال گذشته قابل تقدیر و تحسین است و این اتفاق مهم مسئولیت ما را البته دوچندان می‌کند. 

وی تأکید کرد: تلاش ما این است که در راستای تکمیل و افتتاح پروژه های کتابخانه های عمومی در حال احداث در شهرستان های سیروان و ملکشاهی تسهیل و تسریع صورت گیرد. 

حسنی با اشاره به فرارسیدن تعطیلات تابستانی دانش آموزان افزود: لازم است دستگاه های فرهنگی استان از جمله اداره کل کتابخانه های عمومی و اداره کل آموزش و پرورش با تعامل و همکاری مناسب، در راستای برنامه ریزی و اجرای برنامه های فرهنگی در ایام فراغت دانش آموزان اقدامات لازم انجام دهند.

همچنین عبدالصاحب نادری فرماندار ایلام در این جلسه اظهار کرد: با توجه به شرایط منطقه و درخواست های مکرر مردمی، از آنجا که زمین مدنظر جهت احداث کتابخانه عمومی در شهرک شهید کشوری دارای مشکل حقوقی و معارض شخصی است، لذا از طرف فرمانداری زمین مناسب دیگری جهت احداث کتابخانه در اختیار اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام قرار می گیرد. 

رشد چشمگیر اعضای کتابخانه‌های عمومی استان ایلام در سه سال گذشته قابل تحسین است

حیدری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام با تسلیت رحلت امام خمینی(ره) و گرامیداشت قیام پانزدهم خردادماه، یاد و خاطره شهید آیت الله رئیسی را گرامی داشت و گفت: دولت سیزدهم خدمات اثرگذار و ارزنده ای در حوزه کتابخوانی داشت، از افزایش حقوق کتابدران تا اتمام پروژه های نیمه کاره کتابخانه ها در سراسر کشور. در استان نیز شاهد افزایش بودجه و اعتبارات در این حوزه بودیم و امیدوار بودیم در سفر دوم ریاست جمهوری اعتبارات خاصی برای تکمیل و تجهیز پروژها مصوب شود که متاسفانه این اتفاق و ضایعه دردناک رخ داد.

حیدری با اشاره به اینکه در دولت دوازدهم تعداد امانت ها در سطح کتابخانه های عمومی استان حدود ۳۵۴ هزار مورد بود و این رقم در دولت سیزدهم به ۵۸۹ هزار مورد افزایش یافته، تبیین کرد: در دولت شهید رئیسی شاهد افزایش چشمگیر اعضای کتابخانه های عمومی بودیم، به طوری که تا قبل از شروع به کار این دولت ۱۲ هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی بودند اما در حال حاضر با توجه به افزایش کیفیت خدمات، اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و استانداردسازی فضای فیزیکی کتابخانه ها، بیش از ۳۷ هزار نفر در استان ایلام عضو کتابخانه ها هستند. 

وی تاکید کرد: منابع کتابخانه های عمومی استان ایلام از ۵۴۰ هزار منبع به بیش از ۷۲۰ هزار منبع رسیده است. 

حیدری با اشاره به برنامه های گرامیداشت ارتحال امام خمینی(ره) اظهار کرد: پویش کتابخوانی "با من ورق بزن" ویژه همکاران و عموم مردم با موضوع اندیشه های امام خمینی(ره) در حال برگزاری است، همچنین نشست های تخصصی کتابخوان و جلسات مطالعاتی با موضوع معرفی سیره و شخصیت امام راحل با عنوان نهضت انقلاب از جمله برنامه های این ایام در سراسر استان خواهد بود. 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام اضافه کرد: خاصیت و پیامد اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در سطح کتابخانه های عمومی افزایش بیشتر اعضا خواهد بود؛ از این رو شایسته است پیگیری تجهیز و کیفی سازی سالن های آمفی تئاتر کتابخانه های عمومی استان برای برگزاری مناسب این رویدادها در اولویت قرار بگیرد. 

حیدری در پایان این نشست بیان کرد: با تصویب اعضای حقیقی و حقوقی انجمن، مقرر شد یک دوره آموزشی برای کتابداران ایلام در حوزه ارتباط اثرگذار با کودکان و نوجوانان به عنوان شاخص ترین رده سنی مخاطبان کتابخانه ها برگزار شود. 

وی خاطرنشان کرد: مصوب شد با توجه به وضعیت منطقه و ضرورت راه اندازی کتابخانه عمومی در منطقه زیرتنگ بیجنوند از توابع شهرستان چرداول، اداره کل آموزش و پرورش جهت واگذاری زمین مساعدت لازم را به بعمل آورد.

رشد چشمگیر اعضای کتابخانه‌های عمومی استان ایلام در سه سال گذشته قابل تحسین است

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 0 =