جمعه ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۱

در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی مازندران به ریاست استاندار مطرح شد؛

تخصیص اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی ساری هدیه شهید جمهور به مردم بود

انجمن مازندران

شصت و هفتمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان با حضور استاندار مازندران، مدیرکل کتابخانه های عمومی و سایر مدیران عضو انجمن در سالن شهید رجایی استانداری مازندران برگزار شد

به‌گزارش روابط‌ عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران، شصت و هفتمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان به ریاست یوسف نوری، استاندار مازندران و با حضور قاسم عزیززاده گرجی، سرپرست معاونت سیاسی‌، امنیتی و اجتماعی استانداری؛ احمد توکلی، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری؛ سیدعلی سلیلی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ فرهاد عسگری، مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری؛ سجّاد رضایی، سرپرست دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری؛ سکینه‌خاتون مهدیان‌پور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران؛ احسان آهنگر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ حسین اسلامی، نماینده انجمن خیرین کتابخانه ساز استان و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن صبح چهارشنبه، ۹ خرداد ۱۴۰۳ در محل سالن شهید رجایی استانداری برگزار شد.

تخصیص اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی ساری هدیه شهید جمهور به مردم بود

نوری استاندار مازندران با اشاره به گسترش فرهنگ کتابخوانی در دنیای امروز، اظهار کرد: کشورهای توسعه یافته در هر حالتی کتاب مطالعه می‌کنند و کتاب عضوی از زندگی مردم جهان است.

وی با بیان اینکه لازم است ابتدا فرهنگ کتابخوانی را گسترش دهیم و برای جامعه خوب نیست که کتاب و مطالعه در جایگاه واقعی خود قرار نداشته باشد، افزود: در هزاره نخست شکوفایی اسلام، کتابخانه بعضی از علما در جامعه ما از کتابخانه بسیاری از کشورهای اروپایی بزرگ‌تر بود و هنوز هم این کتابخانه‌ها وجود دارد.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه بهترین زمان گسترش فرهنگ کتابخوانی از مقاطع دبستان و پیش از دبستان است، گفت: مادرانی که فرزند کوچک دارند برای فرزندان خود کتاب بخوانند. اگر این اتفاق رخ دهد کودکان هم داستان‌گویی را یاد می‌گیرند، هم فرهنگ کتابخوانی گسترش می‌یابد. باید ذائقه‌ها افراد را بدانیم، درست نیست هر کتابی را برای همه افراد سفارش دهیم؛ چراکه افراد دارای شخصیت‌های متفاوت هستند؛ کتابی که فرد درونگرا مطالعه می‌کند، متفاوت از سلیقه فرد برونگرا است.

وی با اشاره به اینکه صرف مطالعه مهم نیست و کتابخوانی باید کاربردی باشد، ادامه داد: برای بحران‌های اجتماعی در جامعه باید روش‌ها و کتاب‌های مختلف در نظر گرفت، اینگونه نیست که فقط پزشک نسخه بنویسد، استادان دانشگاه دارای مقطع دکترا می‌توانند در زمینه بحران‌های اجتماعی ورود کرده و برای افراد نسخه کتابخوانی تجویز کنند.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با تاکید بر اینکه کتاب هدیه دادن را رواج دهید، خاطرنشان کرد: شایسته است کتاب‌های فاخر در همه حوزه‌های مازندران نوشته شود تا مردم این کتاب‌ها را در دسترس داشته باشند. کتابخانه باید محل گردش این کتاب ها باشد و کتابخانه های مازندران باید به کمک رفع معضلات اجتماعی بیایند.

تخصیص اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی ساری هدیه شهید جمهور به مردم بود

مشکل دیرینه کتابخانه و شهرداری‌ها در سهم نیم درصد

در ادامه این نشست احمد توکلی، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران گفت: در حوزه نیم درصد درآمد شهرداری‌ها که سهم کتابخانه‌ها است از سال‌های دور اختلاف نظری بین نهاد و شهرداری‌ها وجود دارد. در این زمینه اختلاف نظری درباره درآمدهای مستمر و آیتم‌های شهرداری که در قالب تسهیلات استفاده می‌کنند یا از محل درآمدهای دیگری که بودجه مستمر محسوب نمی‌شود، وجود دارد. دفتر شهری باید این رقم را احصا کند تا عددی که شامل نیم درصد درآمد می‌شود به شهرداری اعلام کنیم تا در مدت حداکثر یک ماه آن رقم قابل پرداخت را بپردازند.

وی افزود: با پرداخت به موقع شهرداری‌ها، این مبالغ صرف هزینه های ترویج کتابخوانی و پروژه ها در استان می شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران با اشاره به در اختیار گذاشتن خودرو برای اجرای طرح کتابخانه سیار توسط شهرداری های برخوردار، افزود: باید انجمن استان مصوب کند تا در جلسه ای تخصصی در این خصوص بحث و تبادل نظر شود تا خودرو در اختیار اداره کل کتابخانه های استان قرار بگیرد و روستاهای کمتربرخوردار و مناطق آسیب پذیر از این خدمات برای عدالت مطالعاتی بهره لازم را ببرند.

تخصیص اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی ساری هدیه شهید جمهور به مردم بود

تکمیل کتابخانه مرکزی هدیه رئیس‌جمهور شهید به مازندران بود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران در این نشست با تأکید بر راه‌اندازی کتابخانه سیار در استان، اظهار کرد: ۲ دستگاه کتابخانه سیار در مناطق محروم و کم برخوردار به ویژه مناطق روستایی راه‌اندازی می‌شود. همچنین اولویت کاری ما در سال جاری تکمیل پروژه‌های عمرانی است و ۶ پروژه در دستور کار قرار دارد.

سکینه خاتون مهدیان‌پور درباره پیگیری کتابخانه‌های سیار که از مصوبات جلسه‌های قبلی است، افزود: بنا بود دفتر امور شهری و اداره‌کل کتابخانه‌ها نسبت به شناسایی سه شهرداری که دارای ظرفیت خورروهای مناسب برای استفاده کتابخانه‌های سیار است، اقدام کنند که به سه شهرداری در مرکز، شرق و غرب ابلاغ شده که ماشین‌آلات را به روزرسانی کنند تا در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد.

وی درباره پیگیری‌های رئیس‌جمهور شهید در زمینه تکمیل و راه‌اندازی کتابخانه‌های مرکزی در استان‌ها، گفت: کتابخانه مرکزی مازندران هم یکی از پروژه‌هایی بود که این شهید خدمت به جد پیگیر راه‌اندازی آن بود. از آنجایی که نامگذاری کتابخانه باید مصوبه انجمن داشته باشد، امیدواریم برای این هدیه شهید جمهور بتوانیم نامی مناسب بر اساس عناوینی که برای شهدای خدمت و رئیس‌جهور شهید است، انتخاب کنیم تا نامگذاری کتابخانه را به موقع انجام دهیم.

تخصیص اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی ساری هدیه شهید جمهور به مردم بود

تخصیص اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی ساری هدیه شهید جمهور به مردم بود

تخصیص اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی ساری هدیه شهید جمهور به مردم بود

تخصیص اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی ساری هدیه شهید جمهور به مردم بود

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 3 =