پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۷

به همت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد؛

نشست نقد و بررسی کتاب «موج مجنون» برگزار شد

کهگیلویه و بویراحمد

نشست نقد و بررسی کتاب «موج مجنون»، تاریخ شفاهی دفاع مقدس در سالن جلسات کتابخانه مرکزی یاسوج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد، نشست نقد و بررسی کتاب «موج مجنون» با حضور شهربانو پاک نژاد، نویسنده کتاب؛ کمال ظریفیان و سیدحسین یادگارنژاد، منتقدین کتاب؛ قاسم بدره، دبیر محافل ادبی کتابخانه های عمومی استان؛ رحمت الله رسولی مقدم، شاعر و مسئول دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری استان؛ حمید حسینیان، شاعر و تدوین کننده کتاب و علاقه مندان به تاریخ دفاع مقدس در سالن جلسات کتابخانه مرکزی یاسوج برگزار شد.

سیدحسین یادگارنژاد، در این نشست با اشاره به اینکه نام کتاب با حال و هوای جنگ متناسب است، عنوان کرد: مشخص نیست اسم کتاب با کدام خاطره و داستان در کتاب مطابقت دارد؛ زیرا باید نام کتاب برگرفته از داستان‌ها، مکان و شخصیت‌های کتاب باشد اما در مجموع برای خواننده گیرایی دارد.

وی، فهرست بندی نامناسب را از نواقص کتاب «موج مجنون» دانست و تصریح کرد: در نگاه اول وقتی مخاطب به سراغ کتاب می‌رود، با فهرست بندی مناسبی روبرو نمی شود؛ زیرا فهرست بندی باید بر اساس خاطرات، عملیات‌ها و زمان بندی باشد که متأسفانه در این کتاب لحاظ نشده است.

یادگار نژاد گفت: باید تسلسل زمانی در بیان خاطرات رعایت شود؛ زیرا هنگامی که خواننده کتاب را ورق می‌زند و جلو می‌رود، تجسم ذهنی از دوران قبل از حضور در جبهه، خاطرات جنگ و مسئولیت‌هایی که راوی بعد از کتاب دارد، وجود ندارد.

شهربانو پاک نژاد، نویسنده کتاب «موج مجنون» نیز در این نشست به بیان خاطرات علی کاظم سخنور، راوی کتاب در عملیات‌های خیبر، کربلای یک، بدر و و جزایر مجنون اشاره و عنوان کرد: سخنور به عنوان فرمانده، پیروزی‌های زیادی با تدبیرش در جنگ به دست آورده بود و خاطرات زیادی در علمیات‌های مختلف کسب کرده بود که در کتاب آورده شده است.

وی با تأکید بر اینکه نگارش کتاب از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ ادامه داشت، عنوان کرد: به علت پیشامدهایی، مدتی نگارش کتاب «موج مجنون» عقب افتاد و در آن زمان آقای حمید حسینیان نگارش کتاب را برعهده گرفتند و همچنین خانم‌ها غلامی و شریفی در بازنویسی کتاب کمک‌های فراوانی داشتند که همین جا از تمامی این عزیزان تشکر می کنم.

پاک نژاد در پایان گفت: فرمانده‌ای که با او گفت‌وگو کردیم همواره از سختی‌های دوران جنگ و خطراتی که رزمندگان به جان می‌خریدند سخن می گفت اما از خاطرات و رشادت های خود صحبت نمی کرد و این نشان از تواضع بیش از اندازه راوی کتاب بود.

همچنین کمال ظرفیان، منتقد کتاب «موج مجنون» نیز با بیان اینکه ایرادهای اساسی در تاریخ‌های پژوهشی وجود دارد، گفت: هیچگاه به نقد راوی و روایت نپرداختیم و به ساخت یا بافتی که روایت را شکل می‌دهد، توجه نکردیم.

وی با طرح این پرسش که آیا به دنبال ایجاد آگاهی در جامعه هستیم یا تنها به فکر افزایش تیراژ کتاب در حوزه جنگ هستیم، بیان کرد: باید بدانیم که مخاطبان راوی ما در دنیای کنونی چه کسانی هستند و چه دیدگاه و باوری نسبت به متن دارند و به علاقه‌مندی مخاطب به سبک‌ها نیز توجه داشته باشیم.

ظریفیان ادامه داد: در منابع تاریخ شفاهی استان این ضعف وجود دارد و نیازمند افزایش کارگاه های آموزشی هستیم تا نویسنده به خوبی با سبک‌ها و روش‌های نوشتن آشنا شود؛ زیرا روش نوشتن می‌تواند در جامعه اثرگذاری خود را نشان بدهد.

منتقد کتاب «موج مجنون» با اشاره به اینکه در متن کمتر به راوی پرداخته شده و بیشتر روایت‌ها حضور افراد در جبهه و جنگ است، گفت: راوی بیشتر خاطرات خویش را بیان می‌کند تا اینکه شخصیت و فعالیت‌های راوی موضوع اصلی کتاب باشد.

ظریفیان با تأکید بر اینکه در درون متن سن اعزام به جنگ راوی مشخص نیست، تصریح کرد: سن واقعی سخنور را به هنگام اعزام به جنگ در کتاب متوجه نشدیم و ایراد اصلی متن آن است که سه نفر کتاب را تدوین و نگارش کردند به همین دلیل متن کتاب یکپارچه نیست.

حمید حسینیان نیز از تدوین‌کنندگان کتاب در ادامه این مراسم با بیان اینکه در مرکز استان با چندین کارشناس برای نگارش کتاب ارتباط داریم، گفت: همه کارشناسان نظرات خود را بر روی کتاب اعمال می‌کنند و این موضوع سبب به وجود آمدن نواقصی در نگارش کتاب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کُلی گویی راویان در کتاب سبب به وجود آمدن مشکلاتی می‌شود، عنوان کرد: نمی‌شود ضعف کتاب را تنها به عهده نویسنده گذاشت بلکه ضعف راویان در بیان خاطرات و وجود کارشناسان متعدد نیز در نگارش کتاب سبب به وجود آمدن نواقصی می‌شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 7 =