سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۵

به منظور بررسی وضعیت کتابخانه های مشارکتی انجام شد؛

بازدید مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد از کتابخانه مشارکتی زندان دهدشت

بازدید از کتابخانه مشارکتی زندان دهدشت

محسن جبارنژاد، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد به همراه تعدادی از کارشناسان ستادی و رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان کهگیلویه به منظور بررسی وضعیت کتابخانه های مشارکتی از کتابخانه مشارکتی زندان دهدشت بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد، فضای زندان ها به خاطر شرایط خاصی که دارد دور از هیاهو و دغدغه های زندگی شهری به نوعی بستر مناسبی برای ترویج فرهنگ مطالعه است و شخص زندانی از آنجایی در محیط بسته حبس و زندان ناخودآگاه می تواند با روی آوردن به کتاب و مطالعه دقایق و ثانیه های دوران زندان را سپری کند.

نگاه مدرن به زندان به مثابه محل آموزش و بازپروری و به نوعی دانشگاه به زندانی کمک می کند تا پس از حبس سبک زندگی اش تغییر کند و این مهم تنها از طریق گسترش فرهنگ کتاب و مطالعه در درون زندان ها میسر است.

محسن جبارنژاد، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد برای تحقق بخشیدن به همین آرمان (زندان به مثابه دانشگاه) به همراه جمعی از کارشناسان اداره کل و رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کهگیلویه ضمن بازدید از کتابخانه مشارکتی زندان دهدشت، با مسئولان زندان دهدشت، دیدار و گفتگو کرد.

بازدید مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد از کتابخانه مشارکتی زندان دهدشت

جبارنژاد در این بازدید تعلیم و تربیت را وظیفه ای همگانی برشمرد و اظهار داشت: دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان می بایست در برنامه های اصلاحی و تربیتی سازمان زندان ها مشارکت جدی داشته باشند و در همین راستا اداره کل کتابخانه های عمومی استان آمادگی دارد تا با ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و افزایش سطح آگاهی و معلومات در فرآیند اصلاح و تربیت مددجویان و زندانیان این سازمان تأثیرگذار باشد.

وی همچنین از تجهیز کتابخانه های مشارکتی زندان ها به منابع اطلاعاتی مفید و کارآمد جهت بهبود وضعیت مطالعه و کتابخوانی در زندان های استان خبر داد و ابراز امیدواری کرد با تعامل و همکاری دو سازمان شاهد ایجاد سیستم ثبت کتاب ها و مجلات و به طور کلی ساماندهی امانت و عضویت در کتابخانه مشارکتی زندان دهدشت و دیگر زندان های استان باشیم.

بازدید مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد از کتابخانه مشارکتی زندان دهدشت

جبارنژاد در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به شروع سیزدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: در دوره گذشته جشنواره کتابخوانی رضوی حدود ۵۰۰ نفر به صورت کتبی از طرف زندانهای استان در این جشنواره شرکت کردند و هدایای برگزیدگان نیز اهدا شد. امیدواریم در دوره جدید، مشارکت زندانیان در این امر فرهنگی افزایش چشمگیری داشته باشد.
انجام فعالیت های فرهنگی مشترک در حوزه کتاب و کتاب خوانی از جمله شب شعر با حضور شاعران بومی، تجهیز کتابخانه های مشارکتی زندان ها به منابع اطلاعاتی به روز و کارآمد، رفع و موانع موجود در کتابخانه های مشارکتی زندان ها و مشارکت و همکاری اداره کل زندان ها در برگزاری سیزدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان از دیگر مواردی بود که در بازدید مدیرکل کتابخانه های عمومی استان از کتابخانه مشارکتی زندان کهگیلویه مورد تاکید قرار گرفت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 9 =