دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۶

با حضور مدیر اندیشگاه آستان قدس رضوی؛

آیین رونمایی از سه اثر بیژن پیوندی در سرخه برگزار شد

رونمایی

کتاب «سرخه در گذرگاه تاریخ» نوشته بیژن پیوندی همراه با دو اثر دیگر، طی مراسمی به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سرخه و با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای شهر و شهرداری این شهرستان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، مراسم رونمایی از کتاب های «سرخه در گذرگاه تاریخ»، «نکات ایمنی در حاشیه کار با تراکتور» و «موقوفات دودمان پیوندی‌ها» نوشته بیژن پیوندی با حضور نویسنده اثر، سید عباس مرجانی مدیر اندیشگاه آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام مهدی اشرف امام‌جمعه شهرستان سرخه، محمد طاهریان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، فرشید فلاح مدیرکل اداره ارشاد استان سمنان، حسنی معاون فرماندار شهرستان سرخه و جمعی از مسئولان و اهالی ادب و قلم شهرستان سرخه برگزار شد.

آیین رونمایی از سه اثر بیژن پیوندی در سرخه برگزار شد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان در ابتدای این مراسم ضمن تبریک روز قلم، عنوان کرد: برگزاری برنامه‌هایی مانند رونمایی، نقد و بررسی کتاب، جمع خوانی کتاب و نشست‌های کتاب‌خوان با حضور علاقه‌مندان و به‌ویژه اساتید دانشگاه می‌تواند در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی بسیار مؤثر باشد. در این راستا، اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان آماده همکاری با نهادهای دولتی و غیردولتی و همچنین دانشگاه‌ها در برگزاری برنامه‌های کتاب محور است.

طاهریان در ادامه با تأکید بر این‌که جلسات رونمایی کتاب در پیشبرد اهداف مطالعاتی و بالا بردن سطح فرهنگ و مطالعه کتاب تأثیر بسزایی دارد، از نویسنده این سه کتاب برای نگارش آن‌ها قدردانی کرد و افزود: نویسندگان بومی که آثار تاریخی شهر خود را به رشته تحریر درمی‌آورند، کاری ماندگار در ترویج فرهنگ استان و ایران انجام می‌دهند.

آیین رونمایی از سه اثر بیژن پیوندی در سرخه برگزار شد

وی ضمن قدردانی از شورای شهر و شهرداری سرخه به دلیل حمایت‌های ویژه از مجموعه کتابخانه‌های عمومی شهرستان، خواستار راه‌اندازی هرچه سریع‌تر کتابخانه جدید در شهر سرخه شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان در پایان سخنان خود از فعالیت دو شیف کتابخانه فیض سرخه‌ای خبر داد و افزود: در حال حاضر این کتابخانه با سه نیرو مشغول ارائه خدمات به همشهریان عزیز سرخه است.

آیین رونمایی از سه اثر بیژن پیوندی در سرخه برگزار شد

سید عباس مرجانی مدیر کانون‌های خدمت کتاب و کتاب‌خوانی رضوی کشور نیز در این مراسم ضمن تشکر از نویسنده کتاب، به مطالب جذاب و جامعیت کتاب اشاره کرد و گفت: چه خوب است برای داشته‌هایمان ارزش قائل باشیم. یکی از وظایف ما پرورش استعدادها است، در کنار کتابخانه‌های عمومی می‌توانیم شخصیت‌های بزرگی بسازیم. افرادی هستند که اطلاعات زیادی در سینه‌ دارند و گنجینه ذهنشان مکتوب نشده، بنابراین باید کمک کنیم این گنجینه‌های ذهنی به‌صورت مکتوب درآمده و در اختیار مردم و آیندگان قرار گیرند.

آیین رونمایی از سه اثر بیژن پیوندی در سرخه برگزار شد

بیژن پیوندی نویسنده این سه کتاب نیز ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان این برنامه گفت: کتاب «سرخه در گذرگاه تاریخ» دربر گیرنده وقایع مهمی است که در سرخه در زمان‌های قبل اتفاق افتاده و هرکدام به‌نوعی در راستای توسعه جغرافیایی، فرهنگی، سیاسی، نظامی و اجتماعی شهرستان نقش داشته است.

پیوندی با بیان اینکه تصاویر تاریخی، منابع مکتوب، بروشور، دست‌نوشته و مکاتبات، فیلم، گزارش، خاطرات و گفتگوهای حضوری و تلفنی با خویشاوندان و عموم مردم و … در زمره منابع تألیف این کتاب بوده است، اظهار داشت: وقایع مهم اتفاق افتاده در زمان‌های قبل تا دوران معاصر شامل، احداث بناها، افتتاحیه، عزل و نصب، وقایع مهم، شرح‌حال چهره‌های ماندگار و شکست‌ها، پیروزی‌ها و رویدادهای ورزشی، هنرمندان، اصحاب رسانه و… در این کتاب گردآوری‌شده است.

آیین رونمایی از سه اثر بیژن پیوندی در سرخه برگزار شد

وی با بیان اینکه عزل و نصب سیاسیون و حکام کشوری، مقامات ارشد سیاسی، مدیران ارشد سرخه‌ای همچنین شرحی از فرهیختگان، نویسندگان و پژوهشگران، مخترعین، نوآوران، امور آموزشی و فرهنگی، توسعه صنعت، رویدادهای مهم جشنواره و نمایشگاه‌، مراکز عمومی و دولتی، مؤسسات خصوصی، صنایع‌دستی، جاذبه‌های طبیعی، مکان تاریخی و ماندگار، مساجد، بقعه‌ها و امامزاده‌ها، قلعه‌ها، غارهای طبیعی، مناطق حفاظت‌شده و… نیز در این کتاب گردآمده است.

نویسنده «سرخه در گذرگاه تاریخ» همچنین گفت: این کتاب به امور هنری، توسعه صنعت، کشاورزی و دامداری، مسائل بهداشتی و درمانی، آداب‌ و رسوم، مراسم‌های مذهبی، ازدواج، نام‌گذاری، استقبال نوروز، معماری و شهرسازی، وجه‌تسمیه، آب‌انبارها، یخچال‌ها، قدمت تاریخی سرخه، روستاهای مربوط به سرخه، حضور مقامات بلندپایه در شهرستان سرخه و روایات تاریخی با توجه به تاریخ خورشیدی به تفکیک روز، ماه، سال بدون در نظر گرفتن اهمیت موضوع و رعایت هیچ‌گونه حق تقدم نیز اشاره دارد.

محمد طاهریان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان در پایان این مراسم از نویسنده کتاب «سرخه در گذرگاه تاریخ» تجلیل کرد.

آیین رونمایی از سه اثر بیژن پیوندی در سرخه برگزار شد

آیین رونمایی از سه اثر بیژن پیوندی در سرخه برگزار شد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 4 =