چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶

به مناسبت ولادت حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام؛

رونمایی از کتاب «زنده‌تر از همیشه» در بیرجند برگزار شد

زنده تر از همیشه

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، مراسم رونمایی از کتاب «زنده‌تر از همیشه» با حضور جمعی از مسئولان و کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، مراسم رونمایی از کتاب «زنده‌تر از همیشه» که توسط سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان به‌چاپ رسیده است، با حضور مدیرکل بنیاد شهید، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، خانواده شهدا و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات شهید سلیمانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان  برگزار شد.

این کتاب جلوه‌ای است از کرامات شهدای عالیقدر که زنده‌تر از همیشه نظاره‌گر ما هستند و با بیان علمی به‌اثبات آن پرداخته است.

محمود حاجی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در این نشست اظهار داشت: کتاب زنده‌تر از همیشه به قلم طاهره میرزایی آخرین کتاب چاپ شده در حوزه ایثار و شهادت است.

وی افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور، شبکه گسترده‌ای است که در تمام نقاط کشور دارای پایگاه‌های متعدد بوده و توسعه، تعمیق و ترویج ایثار، جهاد و شهادت مهم‌ترین رسالت آن است. استان ما نیز با داشتن ۸۴ پایگاه کتابخوانی با کوشش ۲۰۰ سرباز عرصه جهاد تبیین در حال فعالیت است.

وی با تاکید بر اینکه کتابخانه‌ها رتبه دوم ارزیابی در زمینه ترویج فرهنگ شهادت در میان دستگاه‌های اجرایی را دارند، گفت: کتابخانه‌های عمومی استان ظرفیت دارند تا بعد از ایجاد تفاهم‌نامه، به‌نوشتن و ترویج زندگی‌نامه شهدا از بُعد علمی بپردازند و مسابقات کتاب‌خوانی و... از طریق فضای مجازی برگزار کند؛ چراکه مطمئناً حلقه‌های مطالعاتی حول محور کتابخانه‌ها صورت می‌گیرد.

طاهره میرزایی، نویسنده کتاب«زنده‌تر از همیشه» نیز در این نشست گفت: نوشتن کتاب ۱۳ ماه زمان برده است. بیشتر مصاحبه‌ها به صورت فایل صوتی و تلفنی بوده است. کتاب زنده‌تر از همیشه نخستین کتاب در زمینه کرامات شهدا است که پس از این جلدهای دیگری به آن افزوده خواهد شد و اگر نامی از برخی شهدا برده نشده تنها به‌آن دلیل بود که نوشته یا اثری از آن شهید در دست نبوده است.

وی گفت: شهدای استان در عین حال که حائز کرامات بسیارند، به‌شدت مظلوم واقع‌ شده‌اند و بسیار کم به‌آنها پرداخته شده است؛ بنابراین می‌بایست بیشتر کرامات و وصایای شهدا را به‌رشته تحریر درآورد.

میرزایی ادامه داد: از جمله مزایا و وجه شاخص کتاب مزبور، آن است که به‌صورت نظام‌مند موضوع‌بندی شده و بخش اول به‌تصرف هستی با بهره‌گیری از سخن سردار دلها که «باید شهید باشی که شهید شوی» و به گره‌گشایی‌ها، سلوک عارفانه و حیات ظاهری آنها پرداخته و پایان هر فصل نیز به‌شهدای گمنام پرداخته و یکی دو مورد از شهدای غیر استانی که کراماتشان در استان ما اتفاق افتاده آورده شده است‌.

نویسنده کتاب در پایان گفت:خواهان کلیه پیشنهادها و مصاحبه‌های خانواده های شهدا و سایر خوانندگان این کتاب هستیم.

ذبیح‌الله اوحدی مدرس دانشگاه در نقد و بررسی این کتاب اظهار کرد: کتاب «زنده‌تر از همیشه» به‌دلیل داشتن جوانب علمی و قابل بررسی می‌تواند با نسل امروز ارتباط برقرار کند و آنها را با وجوه مختلف زندگی شهدا از بُعد علمی آشنا سازد.

وی بیان کرد: نبودن ادراک از نظام ماوراء موجب کشاندن انسان به‌ورطه نابودی می‌شود. شهدا به این درک از نظام ماوراء رسیده بودند که با اطمینان نفس و قدرت روح در راه شهادت قدم گذاشتند و با اختیار جان را فدای دوست کردند و این کتاب آن را به خوبی مطرح ساخته است.

اوحدی ادامه داد: رسیدن به مراتب عالی، همت بلند، عرفان و فقاهت می‌خواهد و شهدا با داشتن اخلاص و از این دست ویژگی‌ها به این مرتبه رسیده‌اند.

وی اذعان داشت: این کتاب ترویج‌کننده روحیه جهادی و شهادت‌خواهی است و باید جهاد لسانی تببین صورت گیرد که همگان از وجود این‌چنین کتبی بهره گیرند.

نوفرستی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان نیز با بیان اینکه کنگره ۲ هزار شهید استان را در سال ۱۴۰۴ پیش رو داریم، گفت: هدف گذاری ما نشر ارزش‌های شهدا، سبک زندگی شهدا و وصیت نامه شهدا در این مدت باقی مانده است. در تلاش هستیم پاراگراف‌های کوچک از متن وصیت‌نامه‌های آن‌ها را در مدرسه‌ها و مراکز عمومی نشر دهیم و وصایای هر کدام از شهدا را به تفکیک در حوزه‌های دفاع مقدس، دهه فاطمیه و ... مطرح سازیم؛ چراکه این امر در پرورش افکار شهدا در میان جوانان بسیار موثر خواهد بود.

رونمایی از کتاب «زنده‌تر از همیشه» در بیرجند برگزار شد

رونمایی از کتاب «زنده‌تر از همیشه» در بیرجند برگزار شد

رونمایی از کتاب «زنده‌تر از همیشه» در بیرجند برگزار شد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 6 =