شنبه ۲ دی ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۶

به مناسبت شب یلدا؛

نشست یلدای پارسی زبان ها در بیرجند برگزار شد

یلدا

نشست یلدای پارسی‌ زبان‌ها با حضور جمعی از فرهنگ‌پژوهان خراسانی و مشارکت کانون فرهنگی و هنری دهکده دانشجویان افغانستانی در بیرجند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه ای عمومی خراسان جنوبی، نشست یلدای پارسی‌ زبان‌ها با همکاری دانشگاه بیرجند و مشارکت کانون فرهنگی و هنری دهکده دانشجویان افغانستانی و با حضور جمعی از فرهنگ‌پژوهان خراسانی در بیرجند برگزار شد.


محمود حاجی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی در این نشست گفت: آذر سال گذشته «شب یلدا/چله» به عنوان نوزدهمین میراث ناملموس ایران مشترک با افغانستان در یونسکو ثبت جهانی شد. پرونده شب چله در ایران با همکاری افغانستان تهیه شد و بالاخره سال قبل به عنوان یک مراسم چند ملیتی به نام یلدای پارسی به ثبت رسید. دانشجویان افغانستان در ایران سفیران این کشور هستند و می‌توان با چنین جلساتی اشتراکات فرهنگی خود را به رخ دنیا بکشیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی گفت: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با دانشگاه بیرجند تفاهم‌نامه امضا کرده تا این ۲ نهاد از ظرفیت‌های یکدیگر از جمله در زمینه فعالیت‌های فرهنگی استفاده کنند. دانشگاه و کتابخانه می‌توانند ۲ بال پرواز دانشجو باشند. تصمیم داریم کتابخانه‌ها را به پاتوق‌های دانشجویی تبدیل کنیم و از ظرفیت این فضاها برای برگزاری نشست‌های مختلف استفاده شود.

حسین‌رضا نخعی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی نیز گفت: برای توسعه و ترویج فرهنگ ایرانی باید جهادی، تحولی، انقلابی، شبانه روزی و همه جانبه پای کار باشیم و در این مسیر هدفمند، نظام مند و هوشمندانه حرکت کنیم تا به هدف نهایی برسیم. امروز کشورهای استعمارگر و سلطه‌گر به دنبال این هستند که دنیا را به دهکده جهانی تبدیل کرده و فرهنگ خود را بر کشورهای سلطه‌پذیر غالب کنند. اگر از یک فرهنگ غنی و قوی برخوردار باشیم، نمی‌توانند بر ما مسلط شوند و این فرهنگ‌ها زمانی قوی می‌شود که به فرهنگ‌های خود باور داشته باشیم. اگر جوانان فرهنگ خود را باور نداشته باشند دچار بی‌هویتی می‌شوند. لذا باید فرهنگ ایرانی در حوزه‌های مختلف ترویج و تقویت شود.

وی عنوان کرد: ایران کشوری غنی در حوزه فرهنگی است؛ لذا دانشجویان می‌توانند به عنوان سفیران فرهنگی کشور، این فرهنگ غنی را حفظ و به تمام جهان معرفی کنند. همه باید سفیران فرهنگی باشیم تا فرهنگ ایرانی بر فرهنگ شیاطین و جبهه‌های باطل غالب شود. اگر در مسیر فرهنگی قدم برنداشته و دچار خطا شویم رخنه‌هایی ایجاد و خودمان غرق می‌شویم؛ بنابراین باید در میدان حاضر باشیم و با پاکی و صداقت پیش برویم.

همچنین محمد بهنام‌فر، عضو هیات علمی گروه آموزشی ادبیات فارسی دانشگاه بیرجند گفت: خراسان جنوبی از دیرباز ارتباط تنگاتنگی با افغانستان داشته و به لحاظ فرهنگی اشتراکات زیادی با این کشور داریم. مرزبندی‌های جدید بیشتر جنبه سیاسی دارد چون به لحاظ فرهنگی یک درخت با ریشه‌های مشترک هستیم. مشابه آیین چله یا شب یلدای خراسان جنوبی در کشور افغانستان نیز برگزار می‌شود که نشان از فرهنگ مشترک این ۲ منطقه دارد و سبب احیای هویت فرهنگی، صله رحم و کمک به نیازمندان می‌شود.

حسیب‌الله کریمی، دبیر کانون فرهنگی هنری دانشجویان افغانستانی در دانشگاه بیرجند هم گفت: در کشور افغانستان شب یلدا به «شب چله» معروف است و در این شب مراسم و آیین‌هایی مشابه شب چله خراسان از جمله میوه‌ها و تنقلات محلی، شاهنامه‌خوانی، بازی‌های بومی و اجرای موسیقی برگزار می‌شود. در شب چله اهالی این منطقه به دیدار بزرگترها رفته و این مراسم باستانی را جشن می‌گیرند که در سال‌های اخیر این مراسم به دلیل وضعیت منطقه در شهرها کم‌رنگ‌تر شد اما در مناطق روستایی با قوت ادامه دارد.

در این نشست دانشجویان افغانستانی به حافظ‌ خوانی پرداختند و درباره اشتراکات فرهنگی کشور ایران به ویژه منطقه خراسان جنوبی با افغانستان بحث و تبادل‌نظر شد.

نشست یلدای پارسی زبان ها در بیرجند برگزار شدنشست یلدای پارسی زبان ها در بیرجند برگزار شدنشست یلدای پارسی زبان ها در بیرجند برگزار شدنشست یلدای پارسی زبان ها در بیرجند برگزار شدنشست یلدای پارسی زبان ها در بیرجند برگزار شدنشست یلدای پارسی زبان ها در بیرجند برگزار شدنشست یلدای پارسی زبان ها در بیرجند برگزار شدنشست یلدای پارسی زبان ها در بیرجند برگزار شد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 3 =