سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۵

با معرفی۵ عنوان کتاب؛

نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی در رشت برگزار شد

نشست کتاب خوان معلمین در رشت

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی با تاکید بر اینکه در دوران شیوع کرونا کتابخانه‌های عمومی و آموزش و پرورش برای غنی‌سازی اوقات فراغت دانش آموزان با هم ارتباط تنگاتنگی داشتند، گفت: دستگاه‌های مختلف باید برای ترویج امر کتاب و کتابخوانی همکاری لازم را داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی با حضور پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان؛ حمیدرضا امام پناهی، فرماندار شهرستان رشت؛ عبدالله عموزاد، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرماندار؛ مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی این شهرستان، مسئولین ستادی مجموعه کتابخانه های عمومی استان، کتابداران و چند تن از معلمین فعال در امر کتاب و کتابخوانی با معرفی ۵ عنوان کتاب در فرمانداری رشت برگزار شد.

نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی در رشت برگزار شد


ارتباط تنگاتنگ نهاد کتابخانه‌ها و آموزش و پرورش در دوران شیوع کرونا
 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در این نشست فرهنگی که به منظور تجلیل از اقدامات ارزشمند معلمین استان گیلان برگزار شد با تاکید بر اینکه در دوران شیوع کرونا دو نهاد کتابخانه‌های عمومی و آموزش و پرورش برای غنی‌سازی اوقات فراغت دانش آموزان با هم ارتباط تنگاتنگی داشتند، گفت: از تمام معلمان که در طول دوره خدمت همراه ما در حوزه کتاب و کتابخوانی بودند قدردانی می‌کنیم.
 

پریسا کرمی در این نشست گفت: به تعبیر بزرگان معلمی شغل انبیا است و نقش و رسالت این عزیزان برای تربیت افرادی سالم، اندیشمند و توانا، بسیار خطیر و حساس است. نوع فعالیت معلمان با نهاد کتابخانه ها ارتباط بسیار زیادی دارد. کمکی که معلمان به رشد روح و ذهن آدمی می کنند تا در کتاب زندگی تدبر کنند و بیاندیشند و آینده خوبی برای خود رقم بزنند، تعیین کننده و فوق‌العاده اثرگذار است.
 

وی ضمن اشاره به پست سر گذاشتن دوران شیوع کرونا و محدودیت‌هایی که به واسطه آن در جامعه پدید آمد، یادآور شد: نهاد کتابخانه ها و آموزش و پرورش تلاش کردند در این دوران اوقات فراغت اجباری که برای مخاطبانشان ایجاد شده بود را به نحوی شایسته پر کنند تا از فضای مطالعه و کتاب دور نباشند.
 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان اظهار داشت: معلمانی که امروز در این محفل فرهنگی حضور دارند همگی شخصیت هایی هستند که به حوزه کتاب علاقمندند و همانطور که روی مطالعه کتب درسی تاکید دارند، مطالعه کتاب های غیردرسی را هم به دانش‌آموزان برای ارتقای دانش و اندیشه آنان سفارش می‌کنند.
 

کرمی تعامل و همکاری دستگاه‌های مختلف برای ترویج امر کتاب و کتابخوانی را مهم و ضروری دانست و خاطرنشان کرد: سطح تعاملات و ارتباطات کتابخانه‌های عمومی استان گیلان و آموزش و پرورش بسیار خوب است و امیدواریم با تعمیق این ارتباطات جامعه نیز از آثار ارزنده آن بهره‌مند شود.

نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی در رشت برگزار شد


حمیدرضا امام پناهی نیز در این نشست ضمن تبریک عید سعید فطر و فرارسیدن هفته معلم به همه فرهنگیان و معلمان کشور و استان گیلان اظهار داشت: برای ترغیب نسل جوان به امر مطالعه و کتابخوانی باید کتاب هایی به آنان معرفی شود که با ذائقه آنان همخوانی داشته باشد.
 

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه نحوه ارتباط و تدریس به مخاطبان با گذشته تفاوت های بسیار زیادی کرده است، عنوان کرد: نسل جدید پویاتر بوده و دانش های جدیدی را فراگرفته است و گاهی اوقات سطح علمی برخی از دانشجویان و دانش آموزان از اساتید و معلمانشان هم بالاتر رفته، بنابراین می‌طلبد معلمان و اساتید با ویژگی‌های جدید همگام شوند و سطح خود را برای پاسخگویی به مخاطبان ارتقا دهند.
 

امام پناهی ضمن تاکید بر اهمیت سوق دادن و هدایت نسل جوان به سمت کتاب و کتابخوانی، اضافه کرد: فرزندان ما با فضای ولنگار مجازی مواجهند و کلا جامعه ما با این موضوع درگیر شده است تا جایی که گاهی اوقات مخاطبان بدون هیچ قید و بندی به سمت موضوعات منفی هدایت می‌شوند.
 

وی تکلیف معلمان برای آموزش به نسل جدید را در مقایسه با گذشته سنگین‌تر دانست و اضافه کرد: اینکه معلمان ما در حوزه درس زندگی و نگاه مثبت داشتن به زندگی بتوانند تجربیات ارزشمند خود را به دانش آموزان ارائه و انتقال دهند، تاثیر بسیار زیاد و شگرفی در نحوه تعلیم و تربیت آنان بر جای خواهد گذاشت.

فرماندار شهرستان رشت اظهار داشت: معلمان می‌توانند و قادرند جامعه را به هر سمت و سویی هدایت کنند از طرفی غرب با ابزار فضای مجازی و تولید محتوا در این حیطه که هیچ ربط و سنخیتی به مسائل دینی و ملی ما ندارد، درصدد نقش آفرینی گسترده و جذب مخاطب از نسل‌های جوان ما و ترویج بی هویتی است.
 

امام پناهی تبدیل تهدیدهای دشمن به فرصت با استفاده از راهکارهایی مانند ترویج امر کتاب و کتابخوانی در بین نسل جوان با یک زبان گویا و گفتار خاص را متذکر شد و عنوان کرد: از اداره کل کتابخانه های استان گیلان برای برگزاری محافل کتابخوانی و یا برنامه هایی مانند صبحانه با طعم کتاب تقدیر و تشکر می‌کنیم و فرمانداری رشت هم آمادگی لازم را برای همکاری با سایر دستگاه ها برای ترویج فرهنگ کتابخوانی دارد.
 

وی همچنین با تمجید از اقدامات مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان و شهرستان رشت از اجرای طرح «صبحانه باطعم کتاب» برای معرفی کتاب در روزهای شنبه هر هفته و نیز نشست های کتابخوانی به عنوان موثرترین این اقدامات در حوزه فرهنگی استان یاد کرد و از آمادگی خود برای برگزاری نشست های کتاب خوان با حضور و ایفای نقش کارکنان ادارات شهرستان رشت خبر داد.
 

در ادامه این نشست کتاب های «فوتبال علیه دشمن»، «سیاحت غرب»، «طفلی بنام شادی»، «احمد و جواد در اهواز»، «سلول های بهاری» به ترتیب توسط مرتضی ایمانخواه، راحیل یزدانی، داریوش فرضی،وجیهه خوشحال و طاهره مشایخ معرفی شد. تقدیر از معلمین مروج کتاب و کتابخوانی و اهدای لوح یادبود به ایشان پایان‌بخش این نشست فرهنگی بود.

نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی در رشت برگزار شد

نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی در رشت برگزار شد

نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی در رشت برگزار شد

نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی در رشت برگزار شد

نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی در رشت برگزار شد

نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی در رشت برگزار شد

نشست کتاب خوان معلمین مروّج کتاب و کتابخوانی در رشت برگزار شد

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 3 =