دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۴

با حضور جمعی از مادران شهدا و خانواده شهید احمد کرمی؛

ویژه برنامه ملی روایت مادری با نقد و بررسی کتاب «لحظه های ناگزیر» در ایلام برگزار شد

برنامه روایت مادر ایلام

ویژه برنامه ملی روایت مادری با نقد و بررسی کتاب «لحظه های ناگزیر» با حضور جمعی از خانواده های معظم شهدا و مسئولین و ایثارگران در ایلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، ویژه برنامه ملی روایت مادری با نقد و بررسی کتاب «لحظه های ناگزیر» چهارم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ با حضور سارا فلاحی، نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی؛ سمیه حیدری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ جمال اسدی، مدیرکل بنیاد شهید و ایثارگران استان ایلام؛ محمدحسین فولادی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های انقلاب اسلامی استان، عبدالصاحب نادری، فرماندار ایلام؛ مهدی ویسه، معاون فرهنگی دانشگاه ایلام؛ شاهدخت حیدری، نویسنده کتاب «لحظه های ناگزیر»، خانواده شهید احمد کرمی، جمعی از مادران شهدا و دوستداران فرهنگ ایثار و شهادت در ایلام برگزار شد.

ویژه برنامه ملی روایت مادری با نقد و بررسی کتاب «لحظه های ناگزیر» در ایلام برگزار شد

سارا فلاحی، نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: باید با طمأنینه از شهدا صحبت کنیم. شهدای ما بسیار اهل معرفت و عمل بودند و ما در عمل و نه در صحبت باید مسیر این عزیزان را ادامه دهیم.

وی یادآور شد: تاریخ این سرزمین پر از مجاهدات رزمندگانی است که برای ماندگاری این آب و خاک از جان خود مایه گذاشتند و در واقع پایداری این سرزمین مدیون خون های پاک آن ها است که در پای درخت وطن تاریخی ما ریخته شده است.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر ما قدردان شجاعت و شهامت این افراد نباشیم، به افرادی که برای این سرزمین جان داده اند، خیانت کرده ایم.

وی گفت: در چله دوم انقلاب نقش زنان جامعه ما بسیار می تواند موثر باشد. زنانی که نمی خواهند سیاست مدار باشند و به مسئولیت هایی که بر دوش آن ها قرار می گیرد، خیانت کنند و تاریخ آینده این سرزمین روایتگر بی مسئولیتی آن ها باشد.

وی بیان داشت: ما که امروز فرصت زنده ماندن پیدا کرده ایم باید در مسیری قرار بگیریم که هر روز شهیدانمان را شهید، جانبازان را در مسیر جانباختن و آزادگان را دوباره روانه اسارت های دشمن نکنیم و این مهم وقتی محقق می شود که ما مدیران به درستی مسیر شهیدان را تحلیل کنیم.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مادران و خواهران شهید می توانند صادق ترین روایتگر تاریخ پر از شجاعت و جسارت ایران باشند، اظهار داشت: اگر بخواهیم تمدن نوین ایرانی اسلامی و افقی که برای آن ترسیم کرده ایم را پاس بداریم و در این مسیر قرار بگیریم، زنان ما می توانند نقطه ی کانونی این تمدن بسیار پرافتخار باشند.

فلاحی تصریح کرد: ما در کنار هم می توانیم به عنوان روایتگران مخلص این سرزمین، شرایط بهینه تری برای این سرزمین ایجاد کنیم.

نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: دشمن وقتی که همراهی و هم افزایی فکری مسئولان را ببیند، همچنان که سال های گذشته پشت دروازه های این سرزمین مانده بود، دوباره خواهد ماند، به شرط آنکه فرهنگ ایثار و شهادت را در وجود خود درونی کنیم راه شهدا و مرام آن ها را سرلوحه عمل خود قرار دهیم.

ویژه برنامه ملی روایت مادری با نقد و بررسی کتاب «لحظه های ناگزیر» در ایلام برگزار شد

سمیه حیدری، مدیرکل کتابخانه های عمومی ایلام نیز در این مراسم گفت: حماسه ای که مادران، همسران و خانواده های شهدا به منصه ظهور رساندند چیزی کمتر از رشادت های سربازان و شهدا در جبهه های نبرد نیست.

وی افزود: اگر تربیت فاطمه گونه مادران شهدا نبود، شهید احمدی کرمی هایی تربیت نمی شدند که اینگونه جان خود را برای خاک این وطن فدا کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی ایلام بیان داشت: اگر حمایت های همسران و مادران شهدا نبود. حماسه سازان هشت سال دفاع مقدس نمی توانستد از وجب وجب این خاک دفاع کنند.

وی اضافه کرد: ما به عنوان مسئول وظیفه داریم در مراسم مختلف از رشادت های شهیدان یاد کنیم و خاطره آن ها را گرامی بداریم.

حیدری در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: هدف از سلسله برنامه های روایت مادری، پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص استفاده از ذوق و قریحه شاعران و ادبیان، در پاسداشت جهاد و مقاومت، است که به صورت سلسله جلسات نقد و بررسی کتاب های روایت شده از زبان مادران شهدا با عنوان «روایت مادری» در سراسر کشور برگزار می شود.

مدیرکل کتابخانه های های عمومی استان ایلام با اشاره به تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «تنها گریه کن» و همچنین خوانش شعری از نغمه مستشار نظامی در وصف این کتاب که مورد تقدیر معظم له قرار گرفت، گفت: سرآغاز سلسله برنامه های روایت مادری با نقد و بررسی این کتاب در سطح ملی آغاز شد و در ادامه ادارات کتابخانه های عمومی استان ها در نشست هایی کتبی به روایت مادران شهدا را بررسی کردند.

ادامه این مراسم مادر شهید احمد کرمی در پیامی ویدئویی  به روایت خاطرات خود از تصمیم این شهید برای حضور درجبهه و نحوه شهادتش پرداخت و از بانیان مراسم روایت مادری که پیام شهدا را از زبان نزدیکان آن ها به مردم می رسانند، تقدیر کرد.

ویژه برنامه ملی روایت مادری با نقد و بررسی کتاب «لحظه های ناگزیر» در ایلام برگزار شد

در ادامه ناهید کرمی، خواهر شهید احمد کرمی به روایت زندگی وی در دوران کودکی، مدرسه و دانشگاه و همچنین فعالیت های فرهنگی در کسوت معلمی بسیجی پرداخت.

وی زندگی شهید احمد کرمی را توام با اخلاص و صمیمیت دانست که اوج آن در دوران دفاع مقدس و تا لحظه شهادتش بود که در راه هدف مقدس خود و دفاع از سرزمین و اعتقادات خود لحظه ای کوتاهی نکرد.

ویژه برنامه ملی روایت مادری با نقد و بررسی کتاب «لحظه های ناگزیر» در ایلام برگزار شد

همچنین شاهدخت حیدری، نویسنده کتاب «لحظه های ناگزیر» در این مراسم و در سخنانی با تشریح روند گردآوری و چاپ این کتاب به بیان بخشی از خاطرات خود از همسر شهید احمد کرمی به عنوان آموزگاری جانباز و ایثارگر پرداخت که در همراهی و هفکری با همسر شهیدش منشأ خدمات فرهنگی ماندگاری در تاریخ استان شده است.

وی همچنین با خوانش بخش هایی از کتاب، اهداف و منویات قلبی این شهید و همچنین علایق فکری و فرهنگی اش را تشریح کرد.

 لازم به ذکر است، شهید احمد کرمی  سال ۱۳۳۲ در خانواده ای متوسط و مذهبی به دنیا آمد. از همان دوران کودکی با هوش و زیرک بود. با درد و رنج فراوان تحصیلات خود را به پایان رسانید، در سال ۱۳۵۳ به خدمت سربازی اعزام شد و بعد از اتمام سربازی در آزمون سراسری رشته شیمی دانشگاه سنندج موفق  شد اما به دلیل مشکلات مالی نتوانست شرکت کند. وی پس از اخذ مدرک فوق دیپلم (علوم تجربی)، به شغل شریف معلمی پرداخت و در دوران انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشت و بارها مورد تعقیب مزدوران شاه قرار گرفت اما شجاعانه از دست آن ها می گریخت. با شروع جنگ وی در سال ۱۳۶۰ به جبهه رفت و در شبانگاه نهم تیرماه ۱۳۶۰ همزمان با سالگرد ازدواجش در منطقه عملیاتی «بازی دراز» به فیض شهادت نائل آمد.

ویژه برنامه ملی روایت مادری با نقد و بررسی کتاب «لحظه های ناگزیر» در ایلام برگزار شد

ویژه برنامه ملی روایت مادری با نقد و بررسی کتاب «لحظه های ناگزیر» در ایلام برگزار شد

ویژه برنامه ملی روایت مادری با نقد و بررسی کتاب «لحظه های ناگزیر» در ایلام برگزار شد

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 11 =