دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۷

گفتگو با برگزیدگان هفته کتاب نهاد در سال ۱۴۰۰/ ۹

تمرکز کتابخانه قدمگاه تأمین رفاه حال اعضا است

مهدخت ادیب

مهدخت کمال پور ادیب، مسئول کتابخانه مشارکتی قدمگاه حضرت ابوالفضل(ع) شیراز، گفت: در روزهای پر رفت و آمد کتابخانه با توجه به جزئیاتی که شاید قابل ذکر نباشد اما مجموعه آن ها از شما میزبان خوبی می سازد، سعی می کردیم رفاه اعضا را در ساعاتی که همراه ما هستند، در حد بضاعت تأمین کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کتابخانه مشارکتی قدمگاه حضرت ابوالفضل(ع) شیراز، یکی از کتابخانه های مشارکتی برگزیده در مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار سال ۱۴۰۰ بوده است.

مهدخت کمال پور ادیب، مسئول کتابخانه مشارکتی قدمگاه حضرت ابوالفضل(ع) در معرفی این کتابخانه گفت: کتابخانه قدمگاه واقع در محله قدمگاه شیراز، در سال ۱۳۸۸ توسط سازمان اوقاف راه اندازی شد. یادم می آید تابستان ۱۳۸۸ مشغول آماده سازی کتابخانه، که تنها یک سالن بود، بودیم و از بهمن ماه همان سال کتابخانه رسما شروع به عضو گیری کرد. در حال حاضر این کتابخانه با بیش از ۱۱ هزار جلد کتاب و بالغ بر ۲۶۰۰ عضو، همه روزه از ساعت ۷ صبح الی ۷ شب مشغول خدمت رسانی است. کتابخانه قدمگاه به دلیل فعالیت های متنوع بخش کودک شهرت دارد. پیش از شیوع کرونا فضای کتابخانه را کمی وسیع تر کردیم و به دنبال تبدیل این کتابخانه به کتابخانه تخصصی کودک، در کنار حفظ مخزن برای اعضای بزرگسال، هستیم. در حال حاضر بخش کودک بسیار مجهز است و سعی کرده ایم با فراهم آوری انواع وسایل بازی و سرگرمی و نیز تهیه هدیه هایی برای کودکان، به هر شیوه ای آن ها را به کتابخانه و کتابخوانی علاقه مند کنیم.

تمرکز کتابخانه قدمگاه تأمین رفاه حال اعضا است

تمرکز کتابخانه قدمگاه تأمین رفاه حال اعضا است

وی با اشاره به خدمات این کتابخانه اظهار داشت: پیش از شیوع کرونا سازمان اوقاف برنامه ای داشت که طی آن خانواده های بی‌بضاعت پیرامون بقاع متبرکه را، برای کمک به آن ها، شناسایی می کردند. از بهمن ماه ۱۳۹۸ ما در این حوزه شروع به کار کردیم و با تعطیلی کتابخانه به واسطه شیوع کرونا، پشت درهای بسته کتابخانه این فعالیت را با جدیت بیشتری ادامه دادیم. طی این مدت بین ۱۰۰ الی ۱۲۰ خانواده را شناسایی کردیم و با کمک خیرین برای رفع نیازها و تأمین رفاه نسبی آن ها تلاش کردیم. تأمین هزینه های درمان، تهیه بسته های معیشتی و حتی کارآفرینی از فعالیت هایی بود که با همراهی و اعتماد خیرین انجام شد و طی این مدت رقم کمک های ما به ۷ میلیارد تومان رسید. اینکه به عنوان یک کتابخانه توانستیم با جلب اعتماد مردم، عملکرد مطلوبی در این زمینه داشته باشیم، برایم بسیار ارزشمند است.

تمرکز کتابخانه قدمگاه تأمین رفاه حال اعضا است

تمرکز کتابخانه قدمگاه تأمین رفاه حال اعضا است

ادیب اضافه کرد: تمرکز کتابخانه قدمگاه تأمین رفاه حال اعضا است و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنیم. در تأمین منابع کتابخانه، نیاز و سلیقه مخاطب را در نظر می گیریم؛ همچنین سعی می کنیم با ارائه سیر مطالعاتی، سلیقه مطالعاتی مخاطب را رشد دهیم و مطمئنا لازمه این کار به روز کردن اطلاعات و افزایش آگاهی خودمان است.

وی افزود: پیش از شیوع کرونا، در روزهای پر رفت و آمد کتابخانه با تهیه اشتراک کافه ها و رستوران های مقابل کتابخانه، که بسیار مورد استقبال اعضا است، و جزئیاتی که شاید قابل ذکر نباشد اما مجموعه آن ها از شما میزبان خوبی می سازد، سعی می کردیم رفاه اعضا را در ساعاتی که همراه ما هستند، در حد بضاعت تأمین کنیم. در مدت شیوع ویرس کرونا هم کتابخانه هرگز تعطیل نبود و ما پشت درهای بسته به آماده سازی بسته های معیشتی مشغول بودیم و در این بین کتابخوان های حرفه ای ما که از همسایه های کتابخانه هستند، سری می زدند و ما با رعایت پروتکل های بهداشتی کتاب های مورد نیازشان را امانت می دادیم. همچنین به واسطه چند تن از دوستان عضو کتابخانه، که از کادر درمان هستند، برای پرستاران شیفت شب بیمارستان کتاب می بردیم و این امر زمینه ساز دوستی های بیشتر و اعتماد شد؛ حالا بسیاری از دوستان کادر درمان به جمع خیرین کتابخانه قدمگاه پیوسته اند.

تمرکز کتابخانه قدمگاه تأمین رفاه حال اعضا است

تمرکز کتابخانه قدمگاه تأمین رفاه حال اعضا است

تمرکز کتابخانه قدمگاه تأمین رفاه حال اعضا است

ادیب ادامه داد: این روزها در حال آماده سازی ضیافت یلدا هستیم. امسال به جای دورهمی در کتابخانه تصمیم گرفتیم با بودجه ۴ میلیون تومانی که با کمک خیرینمان تأمین شد، ۱۰ بسته ارزاق ویژه ۱۰ خانواده نیازمند تهیه کنیم و با رونق یلدای آن ها، شادی را هدیه دهیم.

وی ضمن ابراز خرسندی از حضور در مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، گفت: روزی که به من اطلاع دادند کتابخانه قدمگاه برگزیده شده، تمام خاطرات عمر ۱۲ ساله کتابخانه، از همان روزهای ابتدایی که تنها یک سالن بود تا امروز و تمام همکاران و همراهانی که ما را در این مسیر یاری کردند، از جلوی چشمانم گذشت. کتابخانه قدمگاه، پیش از این چندین بار در سطح استان برگزیده شده، اما در سطح کشور این نخستین بار بود؛ به تماشا نشستن تلاشی که ثمر می دهد، بسیار لذت بخش است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 2 =