یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۸

دبیر علمی همایش «طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها و ایده‌ها» مطرح کرد؛

شکل‌گیری رخدادی بی‌سابقه برای توسعه و ارتقاء خدمات در کتابخانه‌های عمومی کشور

لیلی سیفی

لیلی سیفی، عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند و دبیر علمی همایش بین المللی «طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها و ایده‌ها» حضور پژوهشگران و چهره‌های برجسته ملی و بین‌المللی در کمیته علمی چنین همایشی را بی‌سابقه دانست و آن را زمینه‌ساز یک جهش در توسعه و ارتقاء خدمات در کتابخانه‌های عمومی کشور دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، همایش بین‌المللی «طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها وایده‌ها» از ۴ آبان ماه با انتشار فراخوان و برگزاری مراسمی به همت انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی و مشارکت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همچنین با حضور اعضای کمیته علمی همایش، آغاز بکار کرد.

لیلی سیفی، عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند و دبیر علمی این همایش بین المللی طی گفتگویی درباره مشارکت پژوهشگران و سازمان‌های ملی و بین‌المللی در این رویداد گفت: یکی از اهداف ما در برگزاری همایش «طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها و ایده‌ها» این بوده که بتوانیم مشارکت پژوهشگران داخلی و خارجی را از رشته‌های مختلف داشته باشیم؛ چرا که موضوع «خدمات» یک موضوع میان رشته‌ای است که می‌توان از ابعاد و جنبه‌های مختلف به آن پرداخت. بنابراین سعی کردیم ترکیب اعضای کمیته علمی و حتی سخنرانان همایش یک تنوع رشته‌ای داشته باشد تا به مجموعه‌ای جامع از نظریات دست پیدا کنیم و متناسب با آن بتوانیم در حوزه خدمات در کتابخانه‌های عمومی گام‌های موثری برداریم.

حضور چهره‌های مطرح ملی و بین‌المللی در کمیته علمی همایش

لیلی سیفی درباره ترکیب کمیته علمی این همایش توضیح داد: ترکیب کمیته علمی این همایش در بخش ملی، متشکل از ۱۵ نفر از اساتید و پژوهشگران برجسته داخلی است که شامل ۶ دانشیار، ۵ استادیار، ۳ استاد تمام و یک مدیر بین الملل از رشته‌های متنوع و با پوشش جغرافیایی متناسبی از دانشگاه‌های مختلف کشور هستند. به طوریکه اساتید شاخصی از رشته‌های علم اطلاعات و دانش‌شناسی، جامعه شناسی، روانشناسی، علوم اجتماعی موثر بر سلامت، مدیریت، کتابداری پزشکی، حقوق بین المللی و برنامه ریزی درسی در بخش ملی این کمیته حضور دارند.

دبیر علمی این همایش بین المللی «طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها و ایده‌ها» درباره بخش بین‌الملل کمیته علمی این همایش توضیح داد: این بخش نیز متشکل از ۱۳ نفر از اساتید و پژوهشگران برجسته جهانی شامل ۶ استاد تمام، ۵ دانشیار و ۲ مدیر اجرایی است که با پوشش جغرافیایی و ترکیب مناسبی از ۱۰ کشور یونان، نیوزلند، آمریکا، کانادا، سوئد، نروژ، ترکیه، هلند، نیجریه و لهستان دعوت به همکاری شده‌اند.

لیلی سیفی ادامه داد: اساتید و پژوهشگران حاضر در بخش بین‌الملل کمیته علمی این همایش نیز از رشته های نوآوری دیجیتال (مرتبط با کارآفرینی و علوم کامپیوتری)، فناوری اطلاعات، مدیریت اطلاعات، علوم ارتباطات و علم اطلاعات و دانش‌شناسی هستند که در انتخاب این افراد تلاش شد علاوه بر تنوع جغرافیایی، تنوع رشته‌های مرتبط نیز مورد توجه قرار گیرد.

سخنرانی مسئولان سازمان‌های معتبر جهانی در همایش

این عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند عنوان کرد: علاوه بر ترکیب ویژه کمیته علمی، چهره‌های مطرح دیگری نیز به عنوان سخنران در این همایش حضور خواهند داشت. خوشبختانه ما موفق شدیم توجه تمام انجمن ها و سازمان های مهم مرتبط در این رشته را به این همایش کنیم و به نوعی تمام چهره ها و پژوهشگرانی که در سازمان‌های بین‌المللی مرتبط فعالیت داشتند، موافقت کردند که در این همایش مشارکت و یا سخنرانی داشته باشند که چنین اتفاقی تاکنون در ایران بی سابقه بوده است.

وی ادامه داد: رئیس ایفلا، رئیس ASIS&T، رئیس انجمن کتابخانه آمریکا (ALA)، مسئول کرسی (SIG III (ASIS & T، رئیس سابق ALA و رئیس کمیته مسائل زنان در کتابداری (ALA)، مدیر اجرایی کتابخانه دولتی کوئینزلند (استرالیا) و یکی از اعضای کمیته دائمی کتابخانه عمومی ایفلا و مشاور ارشد (هلند) از سخنرانان این همایش بین‌المللی هستند.

اعضای کمیته علمی همایش بین المللی «طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها و ایده‌ها» را (اینجــــــــا) ببینید.

حمایت ویژه انجمن‌ها و سازمان‌های جهانی از همایش

لیلی سیفی در بخش دیگری از سخنان خود به حامیان این همایش در سطح ملی و بین المللی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه سازمان‌ها و مجموعه‌های بسیاری برای همکاری در همایش اعلام آمادگی کرده‌اند و به ما پیوسته‌اند؛ چراکه یکی دیگر از اهداف ما در این همایش این بود که بتوانیم حمایت‌های معنوی انجمن‌ها و سازمان‌های بین‌المللی را داشته باشیم تا آنها نیز ببینند که در کتابخانه‌های عمومی ایران فعالیت‌های خوبی صورت می‌گیرد.

دبیر علمی این همایش بین المللی «طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها، تجربه‌ها و ایده‌ها» افزود: خوشبختانه یکی دیگر از اتفاقات بی‌سابقه‌ای که در این همایش افتاده این است که انجمن (ASIS & T) و شاخه SIG III هردو به عنوان اسپانسر علمی این همایش معرفی شدند که این اتفاق بزرگ برای اولین بار در کشور ما رخ داده است. همچنین در بخش ملی انجمن ترویج علم ایران حامی علمی این همایش است. همچنین توانستیم با بخش کرسی حقوق بشر صلح و دموکراسی یونسکو در دانشگاه شهید بهشتی، انجمن ایرانی مطالعات زنان دانشگاه بیرجند، بخش کرسی حقوق بشر و صلح یونسکو در دانشگاه بیرجند رایزنی های انجام دهیم و حمایت آنها را نیز جلب کنیم.

لزوم مستندسازی، بومی‌سازی و بهره‌برداری مطلوب از دستاوردهای همایش

این عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند تصریح کرد: خوشبختانه این اتفاقات و مشارکت چنین افراد و سازمان هایی در این همایش، اتفاق بسیار بزرگ و مبارکی در حوزه کتابخانه های عمومی خواهد بود که امیدواریم به عنوان یک فرصت ارزشمند برای کتابخانه‌های عمومی ایران مورد استفاده قرر گیرد. وقتی چنین انجمن‌های بزرگی متوجه می‌شوند که کتابخانه‌های عمومی ایران چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند و اگر بتوانیم این همایش را به صورت موفقیت آمیز برگزار کنیم، می‌تواند برای کتابخانه‌های عمومی کشور دستاوردهای بسیار بزرگی در پی داشته باشد.

وی با تقدیر از دست‌اندر کاران برگزاری این همایش گفت: از دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، معاونت برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات و همچنین دفتر پژوهش نهاد که نقش بزرگی در برگزاری این همایش دارند، صمیمانه تشکر می‌کنم و اعتقاد راسخ دارم که اگر بتوانیم این تجربیات را مستندسازی و بومی سازی کنیم، شاهد یک جهش در توسعه و ارتقاء خدمات کتابخانه‌های عمومی کشور خواهیم بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 0 =