چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۶

با هدف تجلیل از فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی؛

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان کرمانشاه برگزار شد

هفته کتاب

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با تقدیر از ۱۷ فعال حوزه کتاب و کتابخوانی در استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با هدف تجلیل از مقام کتابدار و ۱۷ برگزیده حوزه کتابخوانی با حضور حسین خوش اقبال، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه؛ بهرام فاضلی زاد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛ زهره رستمی، معاون امور بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه و حضور مجازی مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، فرهیختگان، اهالی رسانه و مسئولین استانی روز سه شنبه ۲ آذر ماه سالجاری در سالن همایش های اداره کل کتابخانه های استان کرمانشاه برگزار شد.

مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ضمن تبریک هفته کتاب به کتابداران و فعالان این عرصه و خیرمقدم به مدعوین این مراسم، بیان کرد: کتاب و کتابخوانی و ترویج مطالعه موضوع مهم و زیرساختی است که باید تمامی ما همدل و هم صدا با هم برای ترویج و توسعه آن تلاش کنیم و نگذاریم مسائلی چون کرونا و این دست مشکلات به توسعه فرهنگ مطالعه آسیبی وارد کند.

در ادامه این آیین معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه ضمن تبریک هفته کتاب به کتابداران و جامعه کتابخوانی و تبریک هفته بسیج گفت: هفته کتاب سالجاری با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» مزین شد و این هفته مبارک برای همه ما فرصتی است تا بتوانیم جایگاه کتاب و کتابخوانی را نمایان تر کنیم و بهترین شیوه ها را برای ترویج کتابخوانی به کار بگیریم.

وی افزود: به تعبیر مقام معظم رهبری «فرآیند کمال بشری به وسیله کتاب تحقق می یابد و ترویج فرهنگ کتابخوانی از والاترین خدمات فرهنگی است.»

وی گفت: در ایام شیوع بیماری کرونا رویکرد کتابخانه های عمومی بر ارائه خدمات و ترویج کتابخوانی از طریق فضای مجازی، تحویل کتاب درب منزل و تبلیغ و توسعه خدمات مرجع مجازی معطوف بوده است.

خونسار بیان کرد: در این هفته انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه رتبه اول کشور را در بین ۳۱ انجمن کسب کرد و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکل نهاد کتابخانه ها از استاندار کرمانشاه در تالار وحدت تهران تقدیر شد. در همین راستا از ۳ انجمن برتر استان هم در این مراسم تقدیر می شود.

وی ادامه داد: هم اکنون تعداد ۹۰ کتابخانه عمومی نهادی و ۱۸ باب کتابخانه مشارکتی با سازمان ها مجموعا ۱۰۸ باب کتابخانه در استان کرمانشاه داریم. در هفته کتاب ۴۱۳ برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی برگزار شد و تعداد ۶ هزار و پانصد برنامه فرهنگی- ترویجی کتابخوانی طی یک سال اخیر در کتابخانه های عمومی به صورت حضوری و مجازی برگزار شده است. تعداد ۲۹ انجمن کتابخانه های عمومی در استان کرمانشاه فعال است که در سال جاری ۱۱۴ جلسه توسط انجمن ها با حضور فرمانداران و اعضای انجمن برگزار شده است.

حسین خوش اقبال، معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی در این مراسم ضمن تبریک هفته کتاب، گفت: نظام اسلامی بر پایه فرهنگ و یک نظامی فرهنگی بوده و ما باید بیشتر از گذشته به حوزه فرهنگ بپردازیم.

وی افزود: رشد مطالعه یعنی رشد تفکر انسان، لذا هر جامعه ای به کتاب علاقه مند شود ترقی خواهد کرد.

خوش اقبال خاطرنشان کرد: برای اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید تمام ادارات فرهنگی به صورت هماهنگ و یک صدا در گسترش فرهنگ کتابخوانی برای نسل امروز و آینده تلاش کنند.

بهرام فاضلی زاد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: کتاب و ترویج کتابخوانی یکی از مقوله های مهم توسعه فرهنگی است. وجه تمایز دین اسلام با سایر ادیان این است که معجزه دین اسلام کتاب است.

وی افزود: اگر بخواهیم تغییری در جامعه ایجاد کنیم باید تغییر در برداشت افراد ایجاد کنیم؛ برداشت یک فرد را از موضوعی بسنجیم، آن برداشت رفتار فرد را تعیین می کند؛ همچنین کلید اصلی تغییر رفتار در جامعه تبدیل دانش به عادت است و نقطه تلاقی دانش، مهارت و اشتیاق عادت است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه بیان کرد: ما برای تبدیل دانش به باور برنامه ای نداریم و این برنامه ریزی و آموزش باید این مسئله را حل کند.

وی خاطرنشان کرد: در کشورهایی که سازنده همین فضاهای مجازی هستند سرانه مطالعه کاهش پیدا نکرده چه بسا بیشتر هم شده. لذا آنچه در این فضای مجازی ساخته و تولید می شود، حاصل مطالعه و کتابخوانی است.

وی به نوشتن اشاره کرد و افزود: اکنون در عصر دانایی به سر می بریم و نکته مهمی که ما را به اشتباه انداخته این است که برای ترویج مطالعه فقط می گوییم بخوانید و خواندن به تنهایی به عادت مطالعه و تقویت حافظه منتهی نمی شود و این نوشتن و نکته برداری از خواندنی ها است که فرد را به خواندن و کسب اطلاعات عادت می دهد. پس بخوانید و نکته برداری کنید که هر بار نکته برداری از یکبار خواندن برابر با ۳ بار مطالعه یک مطالب است.

در ادامه آیین بزرگداشت هفته کتاب از برگزیدگان این حوزه شامل فرمانداران به عنوان روسای انجمن برتر شهرستان ها، کتابداران و فعالان حوزه کتابخوانی، اعضای کتابخانه های عمومی و مسئولین کتابخانه برتر تقدیر بعمل آمد.

از کرم محمدی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دالاهو؛ حشمت رضایی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان گیلانغرب؛ یدالله شکری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ثلاث باباجانی تقدیر شد. همچنین در بخش اعضای کتابخانه از نارین غلامی، کتابخوان برتر رده سنی ۷ سال کتابخانه نبوت شهرستان گیلانغرب؛ اسرا الفتی، کتابخوان برتر رده سنی ۸ تا ۱۲ سال عضو کتابخانه زنده یاد رشید یاسمی شهرستان اسلام آباد غرب؛ پرنیا چهری، کتابخوان برتر رده سنی ۱۳ تا ۱۸ سال کتابخانه چهر شهرستان هرسین؛ اسما تاجدینی، کتابخوان برتر رده سنی ۱۹ تا ۲۹ سال کتابخانه ولیعصر شهرستان کنگاور؛ معصومه احمدیان، کتابخوان برتر رده سنی ۳۰ سال به بالا عضو کتابخانه علامه مجلسی شهرستان سنقر تقدیر شد. در بخش خدمتگزار نمونه از یونس امامی، خدمتگزار نمونه کتابخانه های عمومی شهرستان هرسین تقدیر بعمل آمد.

همچنین در بخش کتابخانه برتر از کتابخانه پیامبر اعظم(ص) شهرستان دالاهو با مسئولیت شکوفه میرانی؛ کتابخانه استقلال شهرستان کرمانشاه با مسئولیت فرشته پاشایی و کتابخانه انقلاب شهرستان سرپل ذهاب با مسئولیت زهرا رستمیان تقدیر شد.

 در طرح تحویل کتاب درب منزل از بهرام عظیمی، کتابدار کتابخانه های عمومی شهرستان هرسین کتابدار فعال در حوزه تحویل کتاب در محل تقدیر شد.

همچنین در بخش مسئولین برتر کتابخانه از یاسر گودینی، مسئول کتابخانه شهید عراقی شهرستان کنگاور؛ سمیرا رضائی حسین آباد، کتابخانه ملاصدرا شهرستان هرسین  و در بخش کتابدار برتر از آرزو قنبری، کتابدار کتابخانه عمومی امیرکبیر شهرستان کرمانشاه و ندا مهروی کتابدار کتابخانه عمومی اقبال لاهوری شهرستان صحنه تقدیر بعمل آمد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 8 =