چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۸

همزمان با هفته کتاب؛

آیین تجلیل از کتابداران، کتابخوانان و مروجّان کتاب استان زنجان برگزار شد

آیین تجلیل از کتابداران، کتابخوانان و مروجّان کتاب استان زنجان برگزار شد

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با تقدیر از کتابداران، کتابخوانان و مروجّان کتاب برتر در استان زنجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی زنجان، همزمان با بیست و نهمین دوره هفته کتاب، آیین تجلیل از کتابداران، کتابخوانان و مروجّان کتاب با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی خاتمی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه زنجان؛ مسیح اله سلطانی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان؛ مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ محمدربیع احمدخانی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ ایرج صادقی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان؛ ماهرخ بلوری، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری؛ سیدشمس الدین موسوی، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس؛ ابراهیم احدی، مدیرکل حج و زیارت استان؛ هدایت صفری، مدیرکل کمیته امداد خمینی(ره) استان؛ امیر نعمتی، رئیس حوزه هنری استان؛ باب اله فتحی، فرماندار شهرستان ایجرود؛ غلامرضا نظری، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری زنجان، کتابداران و فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی در سالن آمفی تئاتر کتابخانه عمومی سهروردی برگزار شد.

۷۶۲ باب کتابخانه به جمع کتابخانه های کشور اضافه شده است

مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ارتباط مجازی، با بیان اینکه ۷۶۲ باب کتابخانه به تعداد کتابخانه های کشور اضافه شده است، گفت: با ساخت این کتابخانه ها ۲۱۴ هزار مترمربع به سرانه فضای کتابخانه ای کشور افزوده شده که قابل احصا و ارزیابی است.

وی گفت: امروز کتابخانه های عمومی تبدیل به باشگاه فرهنگی و آموزشی شده اند و صرفا به تحویل کتاب نمی پردازند و این نتیجه تلاش ۷ ساله همکاران ما در کشور است.

توکلیان با بیان اینکه نهاد کتابخانه ها در ایام تعطیلی کرونا ثابت کرد که نمی گذارند خدمات این نهاد متوقف شود، گفت: اکنون خدمات کتابخانه ای در کشور به ویژه در کتابخانه های مرکزی مطابق و مبتنی بر استانداردهای جهانی است.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور افزود: در آخرین روز هفته کتاب، امیدواریم استان زنجان همانطور که در آیین عزاداری حسینی زبانزد است در امر کتاب و کتابخوانی هم پیشتاز باشد.

مسیح اله سلطانی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان نیز در این مراسم با بیان اینکه پژوهش ها بیانگر این است که کسانی که مجهز به اطلاعات و دانش روز هستند، کمتر دچار آسیب های اجتماعی می شوند، گفت: استان زنجان سال ها است که جزء استان هایی است که کمتر دچار این آسیب ها است و یکی از دلایل آن مطالعه بالا و اعتقادات مردم است. به طوری که از تعداد ۱۷ آسیبی که احصا شده، استان زنجان فقط در ۵ مورد از میانگین کشوری بالا است و در ۱۲ مورد از متوسط کشوری پایین تر است.

در ادامه نیز حجت الاسلام و المسلمین علی خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با بیان اینکه اسلام شروعش با علم، دانایی و فهم است و ما نباید در جامعه افرادی را داشته باشیم که بی‌سواد باشند، اظهار داشت: بیش از ۹۳ درصد جمعیت کشور باسواد است، ولی این قدم اول است. کتاب باعث افزایش دانایی می‌شود. رسانه‌ها باید فرهنگ مطالعه را در جامعه نهادینه کنند.

۶ باب کتابخانه عمومی در سطح استان در حال احداث است

ایرج صادقی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان در آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: ۳۶ باب از کتابخانه های عمومی استان در روستاها واقع هستند. همچنین در زمان حاضر سه کتابخانه سیار نیز به مناطق روستایی در استان خدمات رسانی می کنند. در مجموع در حال حاضر تعداد منابع کتابخانه های عمومی استان، یک میلیون و ۴۴۵ هزار نسخه کتاب است. ۶ باب کتابخانه عمومی نیز در سطح استان در دست احداث است که با تکمیل آن ها شمار کتابخانه های استان به ۱۰۶ باب خواهد رسید.

سرپرست کتابخانه های عمومی استان زنجان با بیان اینکه در دوران شیوع کرونا خدمات رسانی کتابخانه ها متوقف نشد و در بستر فضای مجازی ارتباط با مخاطبان دنبال می شد، گفت: با کمک خانواده ها و مشارکت اعضا در حدود ۲۰ ماه گذشته، بالغ بر ۱۱ هزار برنامه فرهنگی توسط کتابخانه های استان در فضای مجازی برگزار شد.

صادقی به فعالیت پیک کتاب در ایام شیوع کرونا در برخی کتابخانه های استان اشاره کرد و گفت: در این طرح کتاب بدون مراجعه اعضا به کتابخانه، از طریق پیک تحویل مخاطبان داده می شد.

وی همچنین گفت: در ایام تعطیلی کتابخانه در حوزه عمرانی و بهسازی فضای کتابخانه ها فعالیت های قابل توجهی انجام شد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان به موفقیت کتابداران و کتابخانه‌های روستایی در هفته کتاب نیز اشاره کرد و گفت: دو کتابخانه روستایی از استان در سطح کشور برتر شناخته شدند که موفقیت بزرگی برای زنجان محسوب می‌شود.

در پایان از برگزیدگان حوزه کتاب و کتابخوانی تقدیر شد.

برگزیدگان در بخش انجمن برتر شهرستانی:

باب اله فتحی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ایجرود؛ ایوب بیگدلی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خدابنده و رضاعلی انبارلو، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان طارم

برگزیدگان در بخش خیّرین (احداث و واگذاری زمین و ساختمان):

رضا دولت آبادی، مدیرعامل بانک ملت

برگزیدگان در بخش کتابدار برتر استانی:

الهام سلیمی، کتابدار کتابخانه عمومی حاج احمد مهدوی؛ سپیده سلیمی، کتابدار کتابخانه عمومی سهروردی و سمانه مومنی فر، کتابدار کتابخانه عمومی سهروردی

برگزیدگان در بخش مسئول برتر استانی:

سیده زینب سیدی، مسئول کتابخانه استاد رضا روزبه و فاطمه دنیوی، مسئول کتابخانه عمومی سهروردی

برگزیده در بخش کتابخانه برتر استانی:

کتابخانه عمومی بوعلی سینا شهرستان سلطانیه(مهناز نادری، کتابدار و مسئول)؛ کتابخانه عمومی بصیرت شهرستان زنجان(اکرم بابایی، کتابدار و مسئول) و کتابخانه عمومی امیرکبیر شهرستان ابهر (الهه سرداری عمیدآبادی، کتابدار و مسئول(

برگزیده در بخش کتابخانه برتر در حوزه صفحات مجازی:

کتابخانه عمومی سهروردی شهرستان زنجان و کتابخانه عمومی بوعلی سینا شهرستان سلطانیه

برگزیده در بخش کتابخانه برتر در  اجرای طرح خدمات تحویل کتاب در محل(پیک کتاب):

کتابخانه عمومی الزهراء شهرستان ابهر (فاطمه کمالی، مسئول کتابخانه عمومی الزهراء و کبری کرمی، کتابدار کتابخانه عمومی الزهراء)

برگزیده در بخش کتابخانه برتر دارای فعالیت های شاخص:

کتابخانه عمومی بصیرت شهرستان زنجان(اکرم بابایی، کتابدار و مسئول کتابخانه)

کتابخوانان برتر:

علی ابوطالبی، عضو کتابخانه عمومی رضوان شهرستان زنجان؛ مهدیس خدرلو، عضو کتابخانه عمومی ایثار شهرستان زنجان؛ فائزه فرقانی، عضو کتابخانه عمومی نور شهرستان خدابنده؛ مهناز غفاری، عضو کتابخانه عمومی شیخ اشراق شهرستان خدابنده؛ نسرین جعفری، عضو کتابخانه عمومی شهید مطهری شهرستان ابهر.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 7 =