سه‌شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴

با تجلیل از ۳۱ کتابدار و مروج کتابخوانی در استان؛

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در فارس برگزار شد

آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان فارس

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان فارس با تقدیر از کتابداران و مروجان کتابخوانی برگزیده در استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان فارس یکم آذرماه با حضور عبدالرضا قاسمپور، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس؛ عبدالعلی رحیمی مظفری، نماینده شهرستان های کوار، سروستان و خرامه در مجلس؛ صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس؛ روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی، فرمانداران، خیرین، اعضای شورای شهر شیراز، کتابداران برگزیده استان فارس و اصحاب رسانه در شیراز پایتخت کتاب ایران برگزار شد. سیدباقر میرعبداللهی، مدیرکل منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز مهمان ملی این نشست بود که طی ارتباطی مجازی در این آیین حضور یافت.

در این مراسم از ۳۱ برگزیده فعال در حوزه کتابخانه های عمومی شامل کتابداران برتر استان، کتابخانه های نهادی برتر، خدمتگزار برتر، کتابخوانان برتر استان در رده های سنی، خیرین و انجمن های برتر و فعالیت های برگزیده در فضای مجازی تجلیل شد.

خیرین بیش از ۱۰۴  میلیارد ریال به کتابخانه های عمومی کمک کرده اند

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این آیین ضمن قدردانی از خدمات کتابداران کتابخانه های عمومی عنوان کرد: کتابداران در ایام کرونا تلاش های بسیار کرده اند و فصل جدیدی از ارائه خدمات را شاهد بودیم؛ همچنین در این ایام برای ارائه خدمات جدید در کتابخانه های عمومی برنامه ریزی شده است.

روح الله منوچهری اضافه کرد: در یک سال گذشته در حوزه زیرساخت در شهرستان های جدید التأسیس، ادارات کتابخانه ها تشکیل شد. پنج کتابخانه نیز در استان افتتاح شده که چهار مورد در شهرهای فاقد کتابخانه است. همچنین سه ساختمان جدید کتابخانه به بهره برداری رسید و سه پروژه کتابخانه ای کلنگ زنی شد. این در حالی است که در بیشتر این برنامه ها از ظرفیت خیرین استفاده شده است.

وی با اشاره به سالن های مطالعه، اضافه کرد: در حوزه سالن های مطالعاتی هم برنامه ریزی شده و هفت سالن با مجوز رسمی در این مدت آغاز به کار کرده است. هفده تفاهم نامه نیز در سال جاری با سازمان ها و نهاد ها برای همکاری بیشتر منعقد شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس به برنامه ریزی برای گروه های خاص اشاره و عنوان کرد: در حوزه نابینایان، ناشنوایان، روستاییان و عشایر و نوسوادان برنامه ریزی شده است.

منوچهری از همکاری گسترده خیرین خبر داد و تصریح کرد: خیرین فارس در سال گذشته، بیش از  ۱۰۴ میلیارد ریال در حوزه های ساختمان، زمین، کتاب و تجهیزات به کتابخانه های عمومی کمک کردند. همچنین در سال گذشته بیش از ۱۷۶ هزار جلد کتاب به کتابخانه ها اضافه شده است و برای اولین بار در کشور برای ناشنوایان کتاب تولید کرده ایم.

منوچهری به افتتاح بخش فارس شناسی در شیراز و استان شناسی در شهرستان ها اشاره و عنوان کرد: در روستاها طرح ایستگاه کتاب برپا شد. همچنین طرح دسترسی پژوهشگران به مقالات و منابع اطلاعاتی تحت عنوان میز مرجع مجازی در کتابخانه ها اجرا شده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس از آغاز همایش بین المللی طراحی و توسعه خدمات کتابخانه های عمومی نیز خبر داد و اضافه کرد: این همایش با همکاری انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران و نهاد کتابخانه های عمومی کشور در حال برگزاری است و در کنار این همایش دو مسابقه «طراحی خدمت» و «جایزه خدمات برون کتابخانه ای» در حال انجام است.

وی همچنین با اشاره به اجرای جشنواره کتابخوانی با موضوع حفاظت از منابع آب در استان خاطرنشان کرد: یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به عنوان مهم ترین برنامه نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز هم اکنون در حال اجرا است و تاکنون استقبال خوبی در استان از این برنامه صورت گرفته است.

کتابداران مشاوران امین جامعه هستند

سید باقر میرعبداللهی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در این آیین ضمن قدردانی از خدمات کتابخانه ها و کتابدارن تصریح کرد: نامگذاری روز و هفته ای به نام کتابخانه یک مناسبت تقویمی نیست و فراتر از این است؛ هم یادآور شرافت و ارج کار کتابداران برای جامعه است و هم به نوعی حساسیت و اهمیت این کار را گوشزد می کند.

میرعبداللهی با بیان اینکه کتابداران عینی ترین مواجهه با کاربران را دارند، گفت: بعد از مرحله سیاست گذاری، مرحله اجرا آغاز می شود که کتابداران در آن مرحله ایفای نقش می کنند. ساز و کارهای آن ها به مصوبات و سیاست گذاری ها شکل و شمایل می دهد. کتابداری از جمله مشاغلی است که رشته تحصیلی و حرفه اش با هم مرتبط است و به نوعی کتابداری تلفیق مهارت و دانش است.

سید باقرمیرعبداللهی با اشاره به منابع ارسالی به کتابخانه های عمومی اضافه کرد: بیشتر کتاب ها و منابع ارسالی به کتابخانه های عمومی مربوط به گروه سنی کودک و نوجوان است و کودکان مشتریان خوب کتابخانه های ما هستند؛ هرچند منابع ترجمه ای برای این سنین زیاد است و باید آسیب شناسی شود. آثار شبه ترجمه ای در بازار نشر وجود دارد که به زبان و ذهن کودک آسیب می رسانند زیرا مترجمان عموما با لحن و زبان مبدا و مقصد آشنایی چندانی ندارند. همچنین برای این کتاب ها نیازسنجی صورت نگرفته و تناسبات فرهنگی در آن رعایت نمی شود.

وی با بیان اینکه کتابداران مشاوران امین اعضا هستند، خاطرنشان کرد: کتابداران باید توجه داشته باشند که در زمینه معرفی کتاب ها برای کودکان و نوجوانان، آثار  متناسب با سن آنان باشند.

همه دستگاه ها باید برای ترویج مطالعه کمک کنند

در این آیین همچنین عبدالرضا قاسم پور، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس با اشاره به اینکه تولید کنندگان و عرضه کنندگان کتاب را باید تکریم کنیم، گفت: گرامیداشت کتاب و کتابدار نباید فقط به هفته کتاب محدود باشد؛ همه روزها باید روز کتاب و همه هفته ها هفته کتاب و کتابخوانی باشد.

وی اضافه کرد: اهمیت کتاب و کتابخوانی بر کسی پوشیده نیست. کتاب برای توسعه کشور ضروری است. کیفیت زندگی را کتاب تعیین می کند. بزرگ ترین اختراع بشر کتاب است و ساعت های لذت بخش را می توان با کتاب تجربه کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس خواستار استفاده از هر نوع فرصت برای گسترش کتابخوانی شد و پیشنهاد کرد از فضای مجازی، شبکه های اجتماعی، رسانه ها و حتی صنف ها برای تبلیغ کتاب و کتابخوانی بهره گیری شود.

قاسم پور تصریح کرد: کتابخانه های عمومی متولی امر کتابخوانی هستند؛ اما ترویج فرهنگ کتاب و مطالعه تنها وظیفه اداره کل کتابخانه های عمومی نیست. همه دستگاه های اجرایی باید به کتابخانه های عمومی کمک کنند.‌ مردم و خیرین نیز در این راه همواره پای کار بوده اند.

عبدالعلی رحیمی مظفری، نماینده مردم شهرستان های کوار، سروستان و خرامه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: هیچ چیز حتی  فضای مجازی نمی تواند جای کتاب را بگیرد و هیچ چیز نمی تواند به اندازه کتاب مستند باشد. ‌حتی در فضای مجازی نیز تا کتاب نباشد نمی توان مطلبی را بیان و به آن استناد کرد.

وی با بیان این اینکه برگزاری این مراسم، اهمیت کتاب کتابخوانی و قلم را نشان می دهد، تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم در این عرصه پویاتر باشیم. در تمامی مراحل زندگی به قلم و کتاب نیاز داریم و بی شک بدون کتاب نمی توانیم به مدارج بالاتر برسیم.

گفتنی است در ادامه برگزیدگان این مراسم معرفی و تقدیر شدند.

اسماعیل اسماعیلی، مسئول کتابخانه آیت الله یحیی انصاری داراب؛ طاهره رجبی، مسئول کتابخانه امام صادق(ع) جهرم؛ ملیحه رحیمی، مسئول کتابخانه گنجینه دانش قیروکارزین، طاهره رضایی زاده، مسئول کتابخانه عمومی مژده علیرضایی شیراز؛ فاطمه نساءحسین زاده، مسئول کتابخانه عمومی آبشار اندیشه گراش و فاطمه میرسلیمانی، کتابدار کتابخانه عمومی صالحین اقلید کتابداران برگزیده استان در بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی شناخته شدند.

همچنین در بخش «پیک کتاب» سید صدرالله حسینی، کتابدار کتابخانه استاد شهید مطهری ممسنی و در بخش «فعالیت شاخص» سمانه رستمی، مسئول کتابخانه شهدای علویه روستای علویه جهرم و فریناز تورانی، مسئول کتابخانه عمومی بانو صفیه خضری اوز به عنوان کتابداران برتر استان مورد تقدیر قرار گرفتند.

مسعود آبچر از شهرستان قیروکارزین نیز به عنوان خدمتگزار نمونه استان فارس انتخاب و از خدمات وی قدردانی شد.

 در این آیین همچنین پنج کتابخانه نهادی به عنوان کتابخانه های برتر معرفی شدند. کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) شهر ایزدخواست شهرستان آباده، کتابخانه عمومی دارالفنون روستای اکبرآباد شهرستان کوار؛ کتابخانه عمومی شهید اسلامی نسب روستای لایزنگان شهرستان داراب، کتابخانه ویژه کودک و نوجوان شهروند شهر فسا و «ابوذر کتکی» روستای کتک  شهرستان ارسنجان برگزیدگان این دوره بودند که از کتابداران این کتابخانه ها قدردانی شد.

همچنین در حوزه فعالیت های مجازی نیز کتابخانه زنده یاد سعید قربانی شهر سورمق شهرستان آباده برگزیده شناخته شد.

در بخش کتابخوانان برتر استان نیز در رده سنی زیر هفت سال از سیدآرتین حسینی، عضو کتابخانه حضرت روح الله خرم بید، در رده سنی ۸ تا ۱۲ سال از ساغر فروزان، عضو کتابخانه قائمیه لامرد؛ در رده سنی ۱۳ تا ۱۸ سال از محمد شرفی، کتابخانه بهارستان اقلید؛ در رده سنی ۱۹ تا ۲۹ سال از حبیبه حسینی عضو  کتابخانه غدیر مهر و رده ۳۰ به بالا از پروین دخت ذنوبی، عضو کتابخانه مولوی شیراز تقدیر شد.

در ادامه در بخش انجمن های برگزیده کتابخانه های عمومی نیز انجمن شهرستان کازرون به ریاست امیرحسین مرادی زادگان، شهرستان شیراز به ریاست محمدرضا امیری، شهرستان سروستان به ریاست محسن پور زارعی و شهرستان قیروکارزین به ریاست علی محمد کریمی برتر شناخته شدند و از فرمانداران این شهرستان ها به دلیل حمایت از حوزه کتابخانه های عمومی قدردانی شد.

عنوان برترین خیرین برگزیده کتابخانه ساز و کتابخانه یار استان فارس نیز امسال به شهرام یزدانی از شیراز؛ امین امرایی، محمدرضا معصومی و بیژن ناصری از مرودشت، امیربیژن عدالت سروستانی از سروستان و محمد فاروق رکنی از اوز تعلق گرفت.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 7 =