سه‌شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵

با معرفی و تقدیر از فعالان حوزه کتابخانه های عمومی؛

مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خوزستان برگزار شد

گودرزی

مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خوزستان با معرفی و تقدیر از فعالان حوزه کتابخانه های عمومی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خوزستان با معرفی و تقدیر از فعالان حوزه کتابخانه های عمومی با حضور آیت اله سیدعلی شفیعی، عضو مجلس خبرگان رهبری؛ محمد جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان؛ عبدالرضا حاجتی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان و حضور مجازی اصغر گودرزی، مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد.

آیت اله سیدعلی شفیعی، عضو مجلس خبرگان رهبری در این مراسم، بیان کرد: کتاب در تمامی ابعاد زندگی انسان نقش دارد؛ لذا باید اهمیت کتاب و مطالعه را بیش از این برای مردم به ویژه جوانان تبیین کرد.

وی با اشاره به تلاش محققان و دانشمندان برای مکتوب کردن تجربه و دانش خود با هدف بهره مندی نسل های بعدی گفت: این موضوع اهمیت کتاب را نشان می دهد. کتاب به دلیل ارزش و اهمیت آن همواره در تاریخ ماندگار است و آثار نیک خود را در تمامی بخش ها و حوزه ها نشان می دهد.

در ادامه این مراسم سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان نیز بیان کرد: نهاد کتابخانه ها متولی امر کتابخوانی است اما تنها پرچمدار این موضوع مهم نیست و تمامی دستگاه ها با همگرایی با نهاد کتابخانه ها می توانند در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی مشارکت داشته باشند.

عباس حسین زاده اظهار داشت: شرایط ویژه کرونا تهدیدی برای اغلب دستگاه ها و ادارات بود؛ نهاد کتابخانه ها نیز از این امر مستثنی نبود اما تلاش شد تا خدمات در این حوزه به خارج از فضای کتابخانه منتقل شود.

وی افزود: ۲۰۶ باب کتابخانه در استان خوزستان وجود دارد که با برنامه ریزی درست و بهره گیری از این ظرفیت می توان در مدت چهار سال نقشه فرهنگی را برای استان خوزستان ترسیم کرد.

در ادامه اصغر گودرزی، مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این مراسم اظهار کرد: باید به گونه ای فعالیت شود تا خدمات کتابخانه ها خارج از فضای کتابخانه و با بهره گیری از فضای مجازی ارائه شود. یکی از برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی، تبدیل کتابخانه ها به پایگاه های اجتماعی است. لذا کتابخانه هایی که فعالیت کمتری دارند، باید به پایگاه های اجتماعی تبدیل شوند تا با مردم ارتباط بیشتری برقرار کنند و خدمات خود را در سطح جامعه گسترش دهند.

گودرزی بیان کرد: به دلیل شرایط کرونا بیشتر فعالیت های کتابخانه ها در بستر فضای مجازی انجام می شود. باید از این تجربه برای توسعه امر کتابخوانی در جامعه بهره گرفت.

مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه های عمومی کشور افزود: خوشبختانه در سطح کشور ۳۱ درصد فعالیت های کتابخانه ها در بخش کودک بوده و بالغ بر سه هزار برنامه و طرح در این حوزه تعریف شده است.

وی افزود: در حال حاضر امکان دسترسی دانشگاه ها به کتابخانه ها به صورت سامانه ای و در بستر اینترنت فراهم شده و از آبان ماه سال گذشته نیز اجرای طرح «ایمک» در کشور آغاز شد.

گودرزی اظهار داشت: در این طرح فردی که عضو کتابخانه است می تواند به صورت الکترونیکی یا از طریق با تماس با کتابخانه، کتاب مورد نظر خود را سفارش دهد و بعد از طریق کتابخانه عمومی، کتاب را درب منزل خود تحویل بگیرد، در این طرح افرادی که در روستاها و مناطق دور دست هستند می توانند کتاب مورد نظر خود را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در ۸۰۰ کتابخانه کشور این طرح فعال است، افزود: در خوزستان با وجود آنکه اولین استان برای اجرای این طرح است، تنها چهار کتابخانه از این طرح استفاده می کنند.

مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه های عمومی کشور اظهار داشت: در یزد و سنندج ۲ کتابخانه سنتی به مدرن تبدیل شدند و از تجهیزات به روز در این کتابخانه ها استفاده می شود. در نظر داریم ۲ کتابخانه دیگر در کشور را در سال جاری به این سبک تغییر دهیم.

گودرزی در خاتمه ابراز امیدواری کرد عملیات احداث کتابخانه مرکزی خوزستان که نیمه تمام است، امسال تکمیل و سایر خدمات این کتابخانه فعال شود.

در ادامه محمد جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بیان کرد: استقلال نهاد کتابخانه ها از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاق خوبی بود اما در بلند مدت برای کارکنان این نهاد مشکلاتی ایجاد شده است. کتابداران در این نهاد با مشکلاتی در زمینه تبدیل وضعیت شغلی و معیشتی مواجه هستند که باید این مشکلات هر چه زودتر برطرف شود تا کتابداران بتوانند در ارائه خدمات بهترین عملکرد را داشته باشند. با حل مشکلات کتابداران انگیزه کار در این قشر افزایش خواهد یافت و قطعا در ترویج فرهنگ کتابخوانی بیشتر تاثیر گذار خواهند بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از شهرداری های استان خواست با پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه ها در حوزه فرهنگی و اجتماعی به وظیفه قانونی خود عمل کنند تا کتابخانه ها نیز از این درآمد استفاده کند.

همچنین در این مراسم سردار عبدالرضا حاجتی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان خوزستان با بیان اینکه کتابداران باید روانشناسان خوبی باشند، افزود: امروز سپاه و ستاد کل نیروهای مسلح برای ثبت آثار دفاع مقدس در کنار فعالان عرصه کتاب هستند.

وی با اشاره به اینکه سرانه کتابخوانی در خوزستان بسیار پایین است، گفت: راه اندازی کاروان شادمانی از سوی نهاد کتابخانه های استان برای تشویق کودکان و نوجوانان به کتابخوانی اقدام شایسته ای بود که برای ترویج فرهنگ کتابخوانی باید در استان گسترش یابد. برای ترویج کتاب و کتابخوانی، کودکان و نوجوانان از دبستان و دبیرستان باید با کتاب مانوس شوند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان خوزستان اظهار داشت: باید کودکان و نوجوانان را با فرهنگ ایران و ایثارگری های دانش آموزان در دوران هشت سال دفاع مقدس آشنا کرد تا نگاه فرزندان این سرزمین به فرهنگ غرب نباشد.

وی افزود: پول و سرمایه در استان خوزستان زیاد است اما در مسیر موفقیت جوانان هزینه نمی شود لذا باید این رویه تغییر کند.

در این آیین از کتابداران، کتابخوانان، خیران حوزه کتاب و مسئولان فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی تقدیر شد.

شاپور پور بشارت از شهرستان دزفول در بخش پیشکسوت برگزیده؛ ایراندخت لطفی نیا، خدمتگزار برگزیده و برترین های بخش صفحات مجازی کتابخانه ها معرفی و تقدیر شدند. همچنین فرمانداران آبادان، آغاجاری، بهبهان و رامشیر به عنوان روسای برتر انجمن های کتابخانه های عمومی شهرستان معرفی شدند. حجت الاسلام و المسلمین اصغر دانشی از اهواز، لفته منصوری از شهرستان باوی، غلامرضا فروزش از شهرستان دزفول و محمد جواد بدری از ماهشهر نیز در بخش خیران حوزه کتاب و کتابخوانی استان معرفی و تقدیر شدند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 1 =