پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲

پیام آیت الله سبحانی به مراسم تقدیر از مروجان کتاب و کتابداران نمونه استان قم/

آنگاه که انس با کتاب رواج یابد کتابخوانی نه یک تکلیف بلکه یک کار شیرین است

آیت الله سبحانی

آیت الله جعفر سبحانی با صدور پیامی به مراسم تقدیر از مروجان کتاب و کتابداران نمونه استان قم و خطاب به کتابداران سراسر کشور تصریح کرد: آنگاه که انس با کتاب رواج یابد، کتابخوانی نه یک تکلیف، بلکه یک کار شیرین و نیاز تعلل ناپذیر و وسیله ای برای آراستن شخصیت خویشتن تلقی خواهد شد و نه تنها جوانان، بلکه همه نسل‌ها و قشرها از سر دلخواه و شوق بدان رو خواهند آورد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، متن پیام آیت الله جعفر سبحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت ابا مجمد امام حسن مجتبی (علیه السلام): «إنّکُم صِغارُ قَومٍ و یُوشِکُ أن تَکونوا کِبارَ قَومٍ آخَرینَ ، فَتَعَلَّمُوا العِلمَ ، فَمَن لم یَستَطِعْ مِنکُم أن یَحفَظَهُ فَلْیَکتُبْهُ و لیَضَعْهُ فی بَیتِهِ: شما خردسالان قومی (نسلی) هستید که به زودی بزرگان قوم (نسلی) دیگر می شوید؛ پس دانش بیاموزید و هر یک از شما که نمی توانید علم را در حافظه اش نگه دارد، آن را بنویسید و در خانه اش نگهداری کند.» 

قلم پیام رسان خداست و کتاب پیام زندگی بخش الهی است که پیام آوران بزرگ خدا آن را از سوی او به جامعه بشری اهدا کردند و حیات را که مقصود خدای حی و توانا بود، از مسیر کتاب و قلم و پیام در جان انسان دمیدند و مردم را به زندگی حقیقی و حیات بایسته دعوت کردند (استَجیبوا لِلَّهِ وَلِلرَّسولِ إِذا دَعاکُم لِما یُحییکُم). اهل بیت پیامبر (علیهم افضل صلوات الله) همین مسیر را با تمامی توان ادامه دادند و امیر مومنان سرآِاز این سلسله زرین و باب مدینه علم نبی (صلی الله علیه و آله) است که راه وصول به آن سرچشمه فیاض از خانه او می گذشت و فرزندان معصوم و برومند ایشان یکی پس از دیگری این صراط اقوم و این مسیر مستقیم را پیمودند و حیات را در کالبد جامعه دمیدند. 

صاحبان اندیشه و قلم نیز که جوهر خود را از آن حوض کوثر دریافت کرده بودند، این وسیله زندگی بخش را با مدد الهی در پیش گرفتند و با چرخش قلم و نگارش کتاب راه انبیای الهی را به قدر وسع خویش ادامه دادند و آب حیات را که از سرچشمه جوشان علم می جوشید، به دست تشنگان حقیقت رساندند و می‌رسانند. امروز نیز احیای جامعه در گرو نشر همین معارف ناب و حکمت های خالده و جاودانه ای است که از سرچشمه وحی جوشیده است و مردمان این روزگار بیش از اعصار گذشته، به این اندیشه ‌های وحیانی نیازمندند و جهان تشنه معارف ناب و اصیلی است که از چشمه های نور نشئت گرفته است. اینکه فرصت بی‌نظیری از حکومت دین و دانش بر ایران پدید آمده است که باید از آن در جهت اعتلای فکر و فرهنگ این کشور بهره جست. امروز کتابخوانی و علم آموزی نه تنها وظیفه ملی، بلکه یک واجب دینی است. 

در این زمینه جوانان و نوجوانان بیش از دیگران باید احساس وظیفه کنند. اگرچه آنگاه که انس با کتاب رواج یابد، کتابخوانی نه یک تکلیف، بلکه یک کار شیرین و نیاز تعلل ناپذیر و وسیله ای برای آراستن شخصیت خویشتن تلقی خواهد شد و نه تنها جوانان، بلکه همه نسل‌ها و قشرها از سر دلخواه و شوق بدان رو خواهند آورد. 

قم - موسسه امام صادق (علیه السلام)

جعفر سبحانی

۲۲ آبان ۱۴۰۰

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 10 =