یکشنبه ۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۳

با کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سنندج آشنا شوید؛

ارائه خدمات نوین فرهنگی اجتماعی به مردم استان کردستان با محوریت کتابخانه

كتابخانه مركزي سنندج

با افتتاح خدمات و بازگشایی کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی)، علاوه بر ارتقای سرانه فرهنگی و کتابخوانی در استان کردستان، شاخص زیربنای کتابخانه‌های عمومی در استان کردستان به ۲۵ هزار متر مربع رسیده است. در این گزارش ضمن بررسی روند ساخت و بازگشایی این کتابخانه، خدمات ویژه ارائه شده در آن نیز معرفی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سنندج در سال ۱۳۸۸ از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به استان کردستان، با عنوان کتابخانه مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در زمینی به مساحت ۳۴۱۷  مترمربع و زیربنای ۷۹۸ مترمربع، در ۶ طبقه احداث، و در پاییز سال ۱۳۹۴ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در ادامه براساس مذاکرات صورت گرفته و با تمهیدات حجت‌الاسلام‌والمسلمین پورذهبی نماینده ولی فقیه در استان کردستان، حق انتفاع این کتابخانه، طی تفاهم‌نامه‌ای مشترک به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور واگذار گردید.

اما در ادامه رویکرد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مبنی بر تکمیل، تجهیز و بهره‌برداری از کتابخانه‌های مرکزی در استان‌های مختلف کشور، این پروژه درسال ۱۳۹۹با هدف مدیریت و سازمان‌دهی و راهبری بیش از ۵۰ کتابخانه عمومی موجود در سطح استان کردستان، با تخصیص اعتباری ویژه از سوی نهاد در روند تبدیل به کتابخانه‌ مرکزی قرار گرفت تا کار تکمیل، تجهیز و بهره‌برداری از این پروژه ملی که از مطالبات مردمی سال‌های اخیر در شهر سنندج و استان کردستان بوده، بر اساس استانداردها و شاخص‌های تعریف شده در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در دستورکار قرار گیرد.

در نهایت با اهتمام ویژه نهاد کار افتتاح خدمات و بازگشایی کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سنندج روز پنجشنبه ۶ آبان ماه سال ۱۴۰۰ به انجام رسید که بر این اساس علاوه بر ارتقای سرانه فرهنگی و کتابخوانی در استان، شاخص زیربنای کتابخانه‌های عمومی در استان کردستان به ۲۵ هزار متر مربع رسید.

آشنایی با کتابخانه مرکزی امام خامنه‌(مدظله‌العالی) سنندج؛ طبقه منفی دو

در طبقه منفی ۲ کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سنندج بخش‌های «نسخ خطی» و «مرکز مبادله کتاب» قرار دارد. «بخش نسخ خطی» این کتابخانه مرکزی دارای ۵۷۲  جلد کتاب شامل ۵۶  جلد کتاب خطی ۲۰۵ جلد چاپ سنگی و ۳۱۱ چاپ سربی است. این بخش مجهز به دستگاه رطوبت سنج  و دماسنج  بوده و امکان تصویربرداری و استفاده نسخ در محل فراهم شده است. همچنین بهره گیری از نیروی انسانی متخصص رشته نسخه شناسی و برنامه ریزی برای دیجیتال سازی تمامی نسخ موجود از امکانات ویژه بخش «نسخ خطی» است.

«مرکز مبادله کتاب» در طبقه منفی ۲ این کتابخانه نیز با هدف استفاده بهینه از کتب مازاد کتابخانه‌های عمومی راه‌اندازی شده است. در واقع در این بخش مکانی پویا به منظور مدیریت منابع در دست مبادله ایجاد شده است تا طی یک فرآیند روشمند با خارج ساختن منابع مازاد، تکراری و بی استفاده و افزودن منابع جدید و مورد نیاز کتابخانه، به غنی سازی مجموعه کتابخانه‌های عمومی کمک کند.

آشنایی با کتابخانه مرکزی امام خامنه‌(مدظله‌العالی) سنندج؛ طبقه منفی یک

بخش ویژه مطالعات بانوان در طبقه منفی یک کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سنندج واقع شده است که شامل «سالن مطالعه بانوان»، «تالار محققین بانوان»، «اتاق مطالعه گروهی» و «بخش vip» است.

«سالن مطالعه بانوان» در فضایی با زیربنای بیش از ۵۰۰ مترمربع در این طبقه واقع شد که با داشتن گنجایش ۸۰  نفر، دارای ۱۰۰ کمد اختصاصی برای نگهداری وسایل اعضا است. استفاده از تجهیزات استاندارد متناسب با نیاز اعضا و ایجاد دسترسی به برق جهت استفاده لپ تاپ و ... (در میزهای مطالعه) از جمله امکانات موجود در این بخش است.

«تالار محققین بانوان» ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد، دکتری و پژوهشگران نیز از دیگر بخش‌های پیش‌بینی شده در طبقه منفی یک این کتابخانه مرکزی است که با ظرفیت خدمات دهی به ۳۰  نفر راه‌اندازی شده و امکاناتی چون اینترنت wifi و امکان رزرو و اجاره روزانه، هفتگی و ماهانه در این بخش درنظر گرفته شده است.

«اتاق مطالعه گروهی» نیز به منظور برگزاری نشست های ویژه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد، دکتری و پژوهشگران با ظرفیت خدمات دهی به ۶  نفر به صورت گروهی با امکان اتصال به اینترنت wifi و رزرو و اجاره روزانه، هفتگی و ماهانه در این طبقه قرار گرفته است. همچنین «بخش vip» نیز با دارا بودن تعداد ۱۵ اتاق ویژه مطالعه خصوصی خدمات ویژه‌ای به مراجعان ارائه می‌دهد.

گفتنی است «نماز خانه خواهران» و «بوفه» مستقل جهت خدمات به بانوان عضو کتابخانه نیز از دیگر بخش‌های درنظر گرفته شده در این طبقه است.

آشنایی با کتابخانه مرکزی امام خامنه‌(مدظله‌العالی) سنندج؛ طبقه همکف

بخش‌های «میز خدمت»، «اتاق علم»، «بخش کودک»، «بخش نشریات» و «بخش روزنامه» نیز در طبقه همکف کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سنندج جانمایی شده است.

در بخش «میز خدمت» خدماتی چون راهنمایی مراجعان و اعضا در خصوص بخش ها، خدمات و برنامه ها، ثبت نام و ارائه کارت عضویت به اعضا، ثبت نام اعضا برای دسترسی به وای فای رایگان در تمامی بخشها، ثبت نام اعضای استفاده کننده از اتاق های VIP، اتاق مطالعه گروهی و تالارهای محققان، اطلاع رسانی خدمات، قوانین و مقرات، برنامه های کتابخانه و همچنین معرفی کتاب و سایر منابع اطلاعاتی از طریق نمایشگرها و استندهای لمسی اطلاع رسانی، به مراجعه کنندگان ارائه می‌شود.

بخش «اتاق علم» ویژه نوجوان در طبقه همکف این کتابخانه، با اختصاص ۴۰ مترمربع فضا، طراحی ویژه و مهیج و بهره گیری از استیشن های لمسی ایستاده اقدام به ارائه خدمت به نوجوانان می‌کند. این فضا امکان تجربه مجازی انجام بیش از صدها آزمایش علمی در سطوح مختلف و پنج حوزه دانش فیزیک، شیمی، زیست شناسی، علوم زمین شناسی و ریاضی را برای نوجوانان و مربیان فراهم کرده است. همچنین دسترسی نسخه‌های به روز در قالب فایل pdf ده عنوان نشریه مرتبط در این فضا امکان پذیر خواهد بود.

اما «بخش کودک» این کتابخانه مرکزی در فضایی با مساحت ۲۵۰ مترمربع در طبقه همکف و نزدیک به فضای ورودی جهت دسترسی راحت کودکان و والدین واقع شده است. این بخش دارای شش زیر بخش «انتظار والدین»، «خردسال»، «مادر و کودک»، «مخزن»، «امانت کتاب»، «آموزشی»، «بازی و سرگرمی»، «نشریات کودکان»، «صحنه (سن) نمایش کودکانه و اجرای برنامه ها» است که با فضاسازی استاندارد و استفاده از تجهیزات به روز اقدام به ارائه خدمات به کودکان می‌کند.

گفتنی است که عضویت کودکان در کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سنندج رایگان بوده و امکان مراجعه و استفاده همزمان ۱۰۰  کودک  در هر یک از زیر بخش های این مجموعه پیش‌بینی شده است. همچنین این بخش کودک دارای نزدیک به ۵۰۰۰  نسخه کتاب در مخزن در سه رده سنی (الف- ب و ج) و قابلیت گسترش مخزن به  ۳۰۰۰۰ هزار نسخه بوده و  دارای ظرفیت شرکت  ۴۰  نفر در هر برنامه و کلاس آموزشی با محوریت کتاب، شامل: کلاس های قصه گویی، نقاشی، کاردستی، نمایش خالق، رباتیک، اوریگامی فراهم است.

دارا بودن اشتراک ۲۰ عنوان نشریه کودک، ۶۰ محصول اسباب بازی فکری و آموزشی در رده سنی کودکان، استفاده از بازی های دیواری، توجه به خلاقیت کودکان با اجرای برنامه های متنوع شعر خوانی، داستان خوانی و برگزاری کلاس‌های متنوع، فضایی آموزشی را برای تفریح و سرگرمی و نیز پرورش و تقویت قوه تخیل کودکان فراهم آورده است.

«بخش نشریات» این کتابخانه با دارا بودن اشتراک بیش از ۱۰۸ عنوان نشریه روز کشور در تمامی موضوعات، امکان دسترسی مراجعه کنندگان به نشریات ادواری را فراهم کرده است. همچنین آگاهی از اخبار به روز و جاری از طریق استندهای ایستاده نمایشی و دسترسی به روزنامه ها و نشریات روز از طریق پایگاه Magiran و سایر پایگاه‌های مرتبط نیز از امکاناتی است که برای اولین بار در کتابخانه های عمومی کشور ارائه می‌شود. همچنین «بخش روزنامه» از دیگر بخش‌های واقع شده در این طبقه است.

آشنایی با کتابخانه مرکزی امام خامنه‌(مدظله‌العالی) سنندج؛ طبقه اول

بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته بخش‌های «خدمات مبتنی بر وب»، «بخش نابینایان»، «بخش ناشنوایان»، «مرجع»، «خدمات فنی (آماده سازی و فهرست نویسی)» و «مخزن کتاب و امانت» در طبقه اول کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سنندج جانمایی شده است.

بخش «خدمات مبتنی بر وب» خدمتی جدید در این کتابخانه مرکزی است که با بهره گیری از اینترنت پرسرعت اقدام به ارائه خدمت به مراجعان می‌کند. این بخش خود شامل بخش‌های «پایگاه های اطلاعاتی»، «خدمات اینترنتی»، «دیداری شنیداری» و «تحویل مدرک» است.

این بخش که از خدمات جدید ارائه شده در کتابخانه‌های مرکزی است، امکان دسترسی آزاد پژوهشگران و محققان به مقالات علمی روز دنیا از بیش از ۱۸۰۰ پایگاه اطلاعاتی از طریق پایگاه تامین منابع علمی Megapaper را فراهم می‌کند. همچنین در بخش تحویل مدرک امکان جستجو و بازیابی اطلاعات در محل توسط کتابدار و همچنین امکان ارسال منابع اطلاعاتی مقالات، کتاب و... از طریق پست الکترونیک، پست و ... برای گروه های خاص معلولان، جانبازان، سالمندان و کسانی که امکان مراجعه ندارند، فراهم است.

در «بخش نابینایان» این کتابخانه که تا کنون دارای ۲۵۱  نفر عضو فعال است، ۲۱۹  نسخه کتاب بریل و ۸۸۵۲ نسخه کتاب صوتی موجود است. این بخش دارای تجهیزات ویژه نابینایان شامل «دستگاه به دید»، «برجسته نگار»، «لوح و قلم»، «چاپگر بریل»، «دستگاه صحافی» و سایر تجهیزات مورد نیاز کاربران نابینا و کم بینا است.

ارائه خدمات در این بخش بصورت حضوری و غیر حضوری انجام می‌شود و امکان انجام خدمات و فعالیت های فوق برنامه شامل نمایشنامه خوانی، کارگاه‌های آموزشی، چاپ و صحافی کتب بریل نیز فراهم است.

در «بخش ناشنوایان» نیز امکان استفاده راحت اعضای ناشنوا از برخی امکانات و تجهیزات چون تلویزیون جهت نمایش فیلم های آموزشی ویژه ناشنوایان وجود دارد و ظرفیت حضور همزمان ۱۰  نفر از ناشنوایان جهت برگزاری جلسات آموزشی و برنامه های فرهنگی در این بخش پیش بینی شده است.

بخش «مرجع» نیز از دیگر بخش‌های طبقه اول این کتابخانه است که با طراحی و استانداردسازی فضای منابع مرجع به صورت قفسه باز، ۶۰۰ نسخه کتاب مرجعرا در دسترس مراجعان قرار داده است. اختصاص فضای مستقل از مخزن و پیش بینی فضای نشیمن به منظور استفاده از کتب مرجع در محل از ویژگی‌های این بخش است. همچنین در این طبقه خدمات فنی (آماده سازی و فهرست نویسی) که شامل انجام کلیه خدمات ثبت و آماده سازی کتب پیش از دسترسی اعضا بوده، واقع شده است.

همچنین بخش «مخزن کتاب و امانت» با طراحی و استاندارد سازی فضای مخزن به صورت قفسه باز  در زیر بنای ۶۰۰ متر مربع، دارای نزدیک به ۱۸۷۰۰ نسخه کتاب است که قابلیت گسترش کتب مخزن تا ۱۰۰هزار نسخه را دارد. بازطراحی و استانداردسازی تجهیزات کتابخانه از جمله قفسه های کتاب متناسب با نیاز کتابخانه پر مراجعه از ویژگی‌های این بخش است.

آشنایی با کتابخانه مرکزی امام خامنه‌(مدظله‌العالی) سنندج؛ طبقه دوم

بخش ویژه مطالعات آقایان در طبقه دوم کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سنندج واقع شده است که شامل «سالن مطالعه آقایان»، «تالار محققین آقایان»، «اتاق مطالعه گروهی» و «بخش vip» است.

«سالن مطالعه آقایان» در فضایی با زیربنای بیش از ۵۰۰ مترمربع در این طبقه واقع شد که با داشتن گنجایش ۶۰  نفر، دارای ۱۰۰ کمد اختصاصی برای نگهداری وسایل اعضا است. استفاده از تجهیزات استاندارد متناسب با نیاز اعضا و ایجاد دسترسی به برق جهت استفاده لپ تاپ و ... (در میزهای مطالعه) از جمله امکانات موجود در این بخش است.

«تالار محققین آقایان» ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد، دکتری و پژوهشگران نیز از دیگر بخش‌های پیش‌بینی شده در طبقه منفی یک این کتابخانه مرکزی است که با ظرفیت خدمات دهی به ۲۰  نفر در فضایی به مساحت ۱۰۰ متر مربع راه‌اندازی شده و امکاناتی چون اینترنت wifi و امکان رزرو و اجاره روزانه، هفتگی و ماهانه در این بخش درنظر گرفته شده است.

«اتاق مطالعه گروهی» نیز به منظور برگزاری نشست های ویژه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد، دکتری و پژوهشگران در فضایی به مساحت ۲۰ متر مربع با ظرفیت خدمات دهی به ۶  نفر به صورت گروهی با امکان اتصال به اینترنت wifi و رزرو و اجاره روزانه، هفتگی و ماهانه در این طبقه قرار گرفته است. همچنین «بخش vip» نیز با دارا بودن تعداد ۱۵ اتاق ویژه مطالعه خصوصی خدمات ویژه‌ای به مراجعان ارائه می‌دهد.

گفتنی است «نماز خانه برادران» و «بخش اداری کتابخانه» نیز از دیگر بخش‌های واقع شده در این طبقه است.

آشنایی با کتابخانه مرکزی امام خامنه‌(مدظله‌العالی) سنندج؛ طبقه سوم

اما بخش‌های واقع شده در طبقه سوم کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) سنندج شامل «سالن آمفی تئاتر»، «سالن جلسات»، «نگار خانه» (گالری) و «کلاس آموزشی» است.

«سالن آمفی تئاتر» با اختصاص زیربنای ۳۰۰ مترمربع و ظرفیت شرکت ۲۰۰  نفر در هر جلسه در این طبقه واقع شده که به اتاق فرمان و سیستم صوت و پخش پیشرفته مجهز است. همچنین این بخش با دارا بودن اتاق VIP پذیرایی و استقبال از مهمانان ویژه، امکان پذیرایی در محل را نیز دارد.

«سالن جلسات» این کتابخانه نیز با اختصاص زیربنای ۱۰۰ مترمربع و ظرفیت حضور  ۴۵ نفر در هر جلسه، به اتاق فرمان و سیستم صوت و پخش پیشرفته مجهز است.

«نگار خانه» (گالری) این کتابخانه نیز در طبقه سوم در فضایی با زیربنای ۶۰  مترمربع ودارا بودن لابی انتظار، مجهز به نور پردازی ویژه و آویزهای استاندارد گالری بوده و امکان نمایش نزدیک به  ۳۰  اشل را دارد.

همچنین «کلاس آموزشی» از دیگر بخش‌های طبقه سوم این کتابخانه‌مرکزی است که ظرفیت شرکت ۲۰  نفر بصورت همزمان را دارد و به ۱۰ سیستم رایانه و اتصال به شبکه جهت برگزاری کلاس آموزشی مجهز است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 3 =