یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳

در سمینار «تجربه های ترویج کتاب و کتابخوانی در روستاها و عشایر ایران» مطرح شد؛

کتابخانه عمومی اساس توسعه روستا است

برنامه روز روستاها در شیراز

به مناسبت روز روستاها و عشایر، سمینار «تجربه های ترویج کتاب و کتابخوانی در روستاها و عشایر ایران» با همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی فارس و انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی در شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، نشست مجازی گرامیداشت روز روستاها و عشایر با موضوع تجربه های ترویج کتاب و کتابخوانی در روستاها و عشایر ایران صبح روز ۱۷ مهرماه با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و دبیر انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی کشور؛ ابراهیم حیدری، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عبدالحکیم بهار، فعال حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی روستایی، به میزبانی شهر شیراز پایتخت کتاب ایران برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این نشست با اشاره به اهمیت روستاها و جمعیت عشایری کشور عنوان کرد: مناطق روستایی از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بسیار حائز اهمیت است. در حفظ رسوم و آداب کهن ایران اهمیت روستاها بسیار مشخص است. در دو قرن اخیر بیش از ۸۰ درصد جمعیت روستایی بوده اما امروزه این جمعیت بسیار کمتر شده و قریب به یک چهارم جمعیت ایران را روستائیان و عشایر تشکیل می دهد که باید توجه ویژه برای توسعه زندگی آن ها انجام شود.

روح الله منوچهری اضافه کرد: در حال حاضر دستگاه های مختلف، برنامه ها و طرح هایی را برای ترویج فرهنگ در روستاها در دست انجام دارند اما علی رغم تمام تلاش ها تاکنون برنامه جامعی برای توسعه فرهنگی روستاها  برنامه ریزی نشده است.

دبیر انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی کشور اضافه کرد: در نهاد کتابخانه های عمومی کشور توجه به حوزه کتابخانه های روستایی در اولویت است، هرچند که با توجه به پراکندگی زیاد روستاها به تعداد بیشتر کتابخانه ها نیاز است تا بتوانیم درصد بیشتری از جمعیت روستاها را بهره برمند کنیم.

منوچهری با بیان اینکه کتابخانه محور توسعه و تنها پایگاه فرهنگی در روستا است، گفت: بحث تامین کتابخانه های روستایی و عشایری در قانون دیده نشده، هرچند که فعالیت های قابل قبولی شروع شده است. امیدواریم با اصلاح قانون وضعیت به گونه ای شود که در جهت توسعه عادلانه فرهنگی روستاها و عشایر برنامه ریزی شود.

ابراهیم حیدری، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی ارتباط مجازی به بیان فعالیت های وزارت ارشاد در حوزه ترویج کتابخوانی در روستاها پرداخت و عنوان کرد: هر آنچه ما داریم از زحمت روستاها است. ظرفیت های بالقوه بسیاری در روستا وجود دارد. باید این ظرفیت ها را شناسایی کرده و پرورش دهیم.

حیدری عنوان کرد: بیش از ۲۲ میلیون نفر از مردم ایران جمعیت روستایی هستند. این قشر در زمینه های فرهنگ، تولید و سیاست نقش تأثیرگذاری دارند. خوشبختانه در سیاست های کلی نظام و نیز دولت در برنامه ششم بر توسعه و پیشرفت روستاها تاکید شده است.

وی با اشاره به طرح های انجام شده، گفت: در وزارت ارشاد برنامه های مختلفی برای توسعه کتابخوانی در روستاها انجام می شود،هرچند تا نتیجه مقبول فاصله داریم. جشواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب، جام باشگاه های کتابخوانی، جشنواره مروجان کتابخوانی، آموزش مربیان و تسهیل گران، حمایت از فعالیت های داوطلبانه، توزیع کتاب در مناطق کمتر برخوردار، اعزام نویسندگان، اعطای تسهیلات، بازدید مدیران از فعالیت های روستایی و ... از جمله این اقدامات است.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: اقدامات انجام شده حاصل هم افزایی دستگاه های فرهنگی بوده است. ارتباط خوبی بین مسئولان کشوری برای توسعه فرهنگی در روستاها شکل گرفته و امیدواریم با همکاری بیشتر با نهاد کتابخانه های عمومی بتوانیم برنامه ها را با جدیت بیشتری دنبال کنیم.

عبدالحکیم بهار، از مرجان کتابخوانی استان سیستان و بلوچستان و برگزیده نخستین دوره جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب نیز در این دیدار عنوان کرد: با برگزاری اولین دوره جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب برای اولین بار بسیاری از خدمات انجام شده در روستاها را شناختیم. امروز شاهد این هستیم که در تمام روستاها بحث کتابخوانی دغدغه شده و همه تلاش می کنند در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشند.

وی اضافه کرد: روستاها توانمندی های بسیاری دارند که هنوز دیده نشده است. باید زیرساخت ها را فراهم کنیم تا اقدامات و توانایی های روستاها دیده شود و تجربه ها در دسترس دیگران قرار گیرد.

این فعال حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی روستایی با اشاره به برنامه های خود، گفت: شبکه کتابخوانی روستاها را در استان سیستان و بلوچستان تشکیل دادیم و توانستیم تجربه ها را در دل روستاها ببریم. همچنین افراد فعال در روستاها شناسایی شدند و در سیستان بیش از ۱۵۰ روستا به صورت خودجوش در کنار شبکه کتابخوانی روستاها قرار گرفتند.

عبدالحکیم بهار اضافه کرد: طرح های خلاقانه در روستاها شکل می گیرد. در سیستان در شهرها و روستاهای مختلف همه تلاش می کنند همراه و حامی برنامه های کتابخوانی باشند. نویسندگان فعالان و ناشران نیز پای کار آمدند تا با کم ترین امکانات موجود، کتابخانه ها را در مناطق مختلف راه بیندازیم و کتاب را به دست بچه ها برسانیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 1 =