دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹

با هدف تجلیل از اهالی قلم ۴ استان؛

ویژه برنامه «از تبار قلم» به میزبانی خراسان رضوی برگزار شد

آیین تبار قلم استان خراسان رضوی

آیین تجلیل از نویسندگان بومی استان های خراسان رضوی، جنوبی، شمالی و سمنان به همراه معرفی آثار آن ها در قالب ویژه ‌برنامه «از تبار قلم» به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، آیین تجلیل از نویسندگان بومی و معرفی آثار آن ها با حضور سیدباقر میرعبداللهی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عممی خراسان رضوی و منصور انوری از خراسان رضوی، یوسف متولی حقیقی از خراسان شمالی، محمدامین ناصح از خراسان جنوبی و اسماعیل همتی از استان سمنان به عنوان نویسندگان بومی در قالب ویژه ‌برنامه «از تبار قلم» به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار ‌شد.

در ابتدای این مراسم سیدباقر میرعبداللهی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به برگزاری برنامه «از تبار قلم»، گفت: در واقع نمی توان ارگان و سازمانی شایسته تر از نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای تجلیل و تکریم از نویسندگان پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: تجلیل و تکریم از نویسندگان نه تنها یک وظیفه ملی و فرهنگی بلکه یک واجب است که خداوند در قرآن نیز بدان اشاره کرده و بر عهده ما گذاشته است. هنگامی که خداوند در قرآن خود به کرامت قلم سوگند می خورد و آیاتی در رابطه با تکریم اهل قلم نازل می کند، این وظیفه را برای ما بسیار سنگین تر و مهم تر می کند.

مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: آنچه ما با عنوان آگاهی و آگاهی بخشی می دانیم مسئولیت و باری است که بیش از همه بر دوش نویسندگان است و به نوعی وظیفه منحصر به فرد محسوب می شود، به همین علت است که باید تکریم از نویسندگان را یک وظیفه الهی و رسمی بدانیم. در همین راستا تلاش نهاد کتابخانه های عمومی کشور همواره و همیشه بر برگزاری اصولی چنین برنامه هایی بوده است.

وی افزود: به عنوان یک دانش آموز و فردی که گاهی دست به قلم برده ام، می گویم، رسالت نویسندگان در دو حوزه مفهوم و سواد است؛ به عبارتی پاسداری از امکانات و زبان قوم خود، انتقال آن به نسل آینده، آموزش و آموختگی آن بر عهده این قشر است که این رسالت با هجوم فضای مجازی در تحریف زبان فارسی برای حفظ اصالت و تاریخ این زبان شیرین صدچندان شده است.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تبریک عید سعید قربان و ایام دهه ولایت، گفت: ویژه برنامه «از تبار قلم» یکی از ارزشمندترین اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی کشور در حوزه تکریم و تجلیل از نویسندگان بومی است.

وی افزود: تقدیر از نویسندگان برای دلگرمی بزرگانی است که در عرصه قلم و نویسندگی فعالیت های مفید و موثری داشته اند. این قبیل برنامه ها نه تنها باعث دلگرمی نویسندگان کهنه کار می شود بلکه زمینه ای برای ایجاد انگیزه و امید در نویسندگان نوقلم برای حضور در این جایگاه و مقام است. هدف و نگاه نهاد کتابخانه های عمومی کشور تربیت انقلابی نویسندگان نوقلم است، اما باید در نظر داشت که در کنار تجلیل و تکریم از نویسندگان به آثار آن ها نیز توجه ویژه داشته باشیم.

علی اکبر سبزیان تصریح کرد: حمایت از نویسندگان حوزه انقلاب اسلامی با توجه به نیاز جامعه، مورد حمایت جدی مسئولین قرار گرفته است و می توانم به جرات بگویم در هیچ دوره ای شاهد این توجه و برخورداری نبوده ایم. امیدوارم با تداوم این حمایت ها باعث آغاز اتفاقات بزرگ، مهم و تربیت نوقلمان برای آینده ای خوب در نظام جمهوری اسلامی ایران باشیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی درباره آثار و شخصیت منصور انوری، نویسنده بومی خراسان رضوی، گفت: «قلب تپنده» استاد انوری برای «مصافحه با ارواح» در «جاده جنگ» ما را از «عشقاباد تا عشق آباد» تا «فراز بر آشیانه عنقا» و «قربانگاه عشق» می برد.

وی در پایان گفت: امیدوارم تداوم و برگزاری این قبیل ویژه برنامه ها علاوه بر امتداد برقراری ارتباط موثر و مفید با نویسندگان، باعث زمینه سازی ظهور حضرت مهدی(عج) نیز شود.

منصور انوری، نویسنده بومی خراسان رضوی با بیان اینکه جامعه ما امروزه به نوعی مصرف کننده فرهنگی دیگر کشورها در جهان است، گفت: وظیفه ما به عنوان نویسندگان انقلابی در راستای انتقال مفاهیم دین، فرهنگ و هنر اصیل ایران اسلامی به نسل جوان بسیار خطیر و مهم است.

وی با اشاره به کتاب «بر فراز آشیانه عنقا» بر اساس زندگینامه شهید محمودکاوه، افزود: سعی من بر این بوده است که مفاهیم انقلاب، شهادت و رشادت را با توجه به عدم آگاهی نسل جوان از اتفاقات و رشادت های جوانان این سرزمین در تهاجم دشمنان به خاک ایران بیان کنم در واقع هدف من ادای دین به این رشادت ها و فداکاری ها است.

انوری در رابطه با طولانی ترین رمان تاریخ ایران «جاده جنگ»، گفت: همه انقلاب ها در جهان برای خود آثار و داستان هایی دارند، با توجه به این موضوع این وظیفه را بر خود دانستم که با نگارش کتابی در رابطه با جنگ تحمیلی ایران و عراق از وقایع آن برای نسلی بگویم که بعضا در بی خبری و بدخبری از سوی رسانه های بیگانه قرار گرفته اند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 7 =