شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷

با معرفی و تقدیر از فعالان حوزه کتابخانه های عمومی؛

آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خراسان جنوبی برگزار شد

خراسان جنوبی - کراپ‌شده

در آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، فعالان حوزه کتابخانه های عمومی در استان خراسان جنوبی معرفی و تقدیر شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، آیین گرامیداشت بیست و هشمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در استان خراسان جنوبی چهارشنبه ۲۸ آبان ماه به صورت مجازی با حضور سید مهدی صباغ، مدیرکل منابع انسانی و امور پشتیبانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ مصطفی نخعی، نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی؛ کاظم وفایی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، فرمانداران و شهرداران، کارشناسان ستاد و کتابداران اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی برگزار شد. در این مراسم از برگزیدگان در حوزه کتابخانه‌های عمومی شامل کتابخوانان، کتابداران و انجمن های برتر شهرستانی در استان تقدیر شد.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی در این مراسم اقدامات انجام شده در یک سال گذشته در این مجموعه را تشریح کرد. وی از افزایش تعداد کتابخانه های عمومی به ۸۳ باب، افتتاح چهار کتابخانه عمومی و آماده بهره برداری شدن چهار کتابخانه دیگر، کلنگ زنی کتابخانه روستایی، رقابت ۳۰ هزار نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی، کسب رتبه اول مسابقات امر به معروف و نهی از منکر در کشور، برگزاری مسابقه یار مهربان و ... در این مدت خبر داد.

کاظم وفایی، با تأکید بر لزوم تلاش برای جذب بیشتر کودکان و نوجوانان به کتابخانه های عمومی گفت: به اشتراک گذاری اقدامات و تجربه های هر یک از کارکنان، فرصتی برای دیگر همکاران فراهم می کند. باید چشم انداز ۱۴۰۴ محور کار در اداره کل کتابخانه های عمومی باشد، سرانه پایین برخی شاخص ها، توجه بیشتر مسئولان کتابخانه ها می طلبد.

وی با اشاره به لزوم تعامل سازنده با دستگاه های دیگر، افزود: کتابخانه های عمومی در صورت تعامل و همکاری با دستگاه های دیگر و اجرای برنامه های مشرک، تبدیل به پایگاه های فرهنگی می شوند و به همکاری و همراهی سایر ارگان ها نیاز است.

وفایی تاکید کرد: حیطه کار فرهنگی در کتابخانه های عمومی گسترده بوده و تصور غلطی است که کتابدار فقط مسئول امانت دادن کتاب است. کتابدار می تواند به عنوان یک مدیر فرهنگی مشکلات و مسایل اجتماعی و حتی آسیب های منطقه اش را رصد کرده و برای حل آن ها و بهبود وضعیت کسب و کار و مسائل فرهنگی مردم تلاش کند.

وی از فرمانداران شهرستان ها و روسای انجمن های کتابخانه های عمومی تقدیر کرد و تلاش آن ها را در موفقیت کتابخانه های عمومی ارزنده خواند.

مدیرکل منابع انسانی و امور پشتیبانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز که به صورت ویدئوکنفرانس مهمان این برنامه بود، تلاش کارکنان کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی در فضای مجازی از زمان شیوع کرونا را ارزنده خواند و گفت: شرایط کرونا تهدیدی برای کار فرهنگی است اما همکاران در کتابخانه های عمومی استان کوشیدند تهدید را تبدیل به فرصت کنند.

مهدی صباغ تاکید کرد: کار فرهنگی با تعامل سازنده بین دستگاه های مختلف و برنامه ریزی یکدست به نتیجه می رسد.

وی اضافه کرد: استان خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان، ۵۳ کتابخانه شهری و ۲۵ کتابخانه روستایی از استان های برتر ما در حوزه کتابخانه و کتابداری و برنامه های فرهنگی است. ۹۵ درصد از همکاران استان خراسان جنوبی دارای تحصیلات تکمیلی هستند که به عنوان نقطه قوت این استان محسوب می شود.

صباغ با بیان اینکه تلاش ما این بوده که با سرعت بخشیدن به رفع مشکلات حوزه منابع استانی، شرایط بهتری برای کتابخانه های عمومی انجام شود، تأکید کرد: نهاد کتابخانه های عمومی کشور با توجه به کمبودها و مشکلات حوزه قانون گذاری این سازمان، در تلاش است که هم با پیگیری افزایش ردیف بودجه دولتی نهاد در ۱۴۰۰ و هم از طریق اصلاح قانون نهاد از طریق کمیسیون فرهنگی مجلس، بهترین شرایط برای جامعه بزرگ فرهنگ کشور در نهاد کتابخانه های عمومی با  ۷۵۰۰ کارمند فراهم شود.

در ادامه نخعی، نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، گفت: مقام معظم رهبری از موضوع فرهنگ در کنار اقتصاد، به عنوان اولویت های مجلس یازدهم یاد کردند؛ بنابراین پرداختن به موضوع فرهنگ اهمیت زیادی دارد و هر چه افراد جامعه داناتر باشند، شاهد گسترش و رشد بیشتر کتابخوانی خواهیم بود.

وی تاکید کرد: با وجود گسترش وسایل ارتباط جمعی، جایگاه کتاب کم رنگ نشده است. کتابخانه های عمومی بهترین فضا برای حضور محققان و اجرای برنامه های فرهنگی است و با توجه به خدمات اجتماعی، این مراکز از محوری ترین بازوهای فرهنگی و نماد آگاهی رسانی هر جامعه هستند.

نخعی نقش کتابخانه های عمومی و کتابخوانی در کاهش آسیب های اجتماعی را مهم دانست و اضافه کرد: دنیای امروز با انفجار اطلاعات مواجه است و در چنین شرایطی ابزار خلاقیت و نوآوری به اطلاع رسانی درست و سالم کمک می کند. کتابخانه ها در این وضعیت، مخزن دانش و اطلاعات گوناگون و جایگاه تقویت و ترویج کتابخوانی، مرکزی برای شکوفایی استعدادهای نهفته افراد هستند.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی، پویایی کتابخانه ها، منفعل نبودن آن ها در شرایط مواجه شدن با آلودگی اطلاعات را مهم خواند و ادامه داد: در عرصه ارتباطات و چالش فرهنگی، آلودگی اطلاعات و تشخیص اطلاعات صحیح از نادرست موضوعی مهم و قابل توجه است.

به گفته وی در سال های اخیر، اقدامات ارزنده ای در نهاد کتابخانه های عمومی و استان به منظور هماهنگ کردن کتابخانه ها با نیاز روز جامعه انجام شده است و تلاش پرسنل این مجموعه ارزنده و قابل تقدیر است و با شیوع کرونا نهاد کتابخانه های عمومی با تدبیر و اندیشه، فرصت ها و مزیت های جدیدی ایجاد کرد که می تواند نقطه عطفی برای آینده کتابخوانی باشد.

نخعی همچنین گفت: جامعه با چالش های مختلف مواجه است و نهاد کتابخانه های عمومی با درایت و خوش فکری و آینده نگری تلاش دارد از همه ظرفیت ها برای کاهش مشکلات اجتماعی بهره گیرد. ادامه این مسیر نیاز به همکاری و همراهی همه دستگاه ها است.

گفتنی است، در پایان از برترین های حوزه کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی تقدیر شد. طیبه عابدینی از شهرستان فردوس و عاطفه وطن دوست از شهرستان بیرجند، کتابداران برتر در حوزه فعالیت های ترویجی؛ ملیحه حقیقی شهرستان از شهرستان سرایان و علیرضا زارعی از شهرستان درمیان، کتابدار فعال در فضای مجازی معرفی شدند. در حوزه کتابخوانان برتر نیز از فاطمه کوهستانی پور از روستای علی آباد چاهشند شهرستان نهبندان؛ موسی الرضا خدا بخشی و حمیده لطفی نیا از روستای زیرک آباد شهرستان طبس تجلیل شد.

همچنین انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس به ریاست حمید حلاج مقدم، فرماندار؛ انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زیرکوه به ریاست محمد حسین عربشاهی، فرماندار؛ انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سربیشه به ریاست محمد محمدی، فرماندار و انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خوسف به ریاست محمد علی آخوندی، فرماندار به عنوان انجمن های برتر کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی شناخته شدند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 13 =