دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۹

معاون امنیتی، سیاسی و اجتماعی استاندار کرمان در پیامی مطرح کرد؛

پیوند جامعه و کتاب موجب شکوفایی استعدادها و رشد و تعالی است

بصیری

معاون سیاسی، امنیّتی و اجتماعی استاندار کرمان، در پیامی ضمن تبریک هفته کتاب، خواستار برنامه‌ریزی و تلاش برای افزایش فضاهای فرهنگی و افزایش سرانۀ مطالعه در جامعه شد. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان، محمّدصادق بصیری، معاون سیاسی، امنیّتی و اجتماعی استاندار کرمان طی پیامی،‌ فرارسیدن بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، را تبریک گفت. متن پیام بدین شرح است: 

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

کتاب ابزار بی‌رقیب ارتقای آگاهی و خردورزی، شاه‌کلید گشایش درهای بسته، عامل بزرگ حل مسائل جوامع انسانی، حلقۀ خلل‌ناپذیر ارتباط انسان و زمان، باعث شکست قطعیّت‌های ویرانگر و موجب بازنگری انسان در ساختارهای بیمار اجتماعی و به فرمودۀ مقام معظّم رهبری «یکی از ابزارهای کمال بشری» بوده و هست. ایران عزیز، به واسطۀ پیشینۀ تمدّنی بزرگش، تاکنون کتاب‌های بزرگ و اثرگذاری را به تاریخ بشریّت تقدیم کرده است و کرمان، در ادوار مختلف تاریخی، خاستگاه نویسندگان و جایگاه تولید و نشر علم بوده و در این زمینه نقش‌آفرینی بسزایی داشته است. با توجّه به مسألۀ هدایت نبوی که از طریق کتاب (قرآن) صورت تحقّق و جاودانگی یافته است و با تدبّر در آیات و روایات دینی، پی‌بردن به اهمّیّت ترویج کتاب و کتاب‌خوانی بسیار آسان است. این ضرورت در فرهنگ ملّی ما با توصیۀ بزرگان به مطالعه و پیوند جامعه و کتاب جلوه‌گر شده است. چنانکه عبدالرّحمن جامی، شاعر قرن نهم می‌گوید: شو انیس کتاب‌های نفیس  انّها فی الزّمان خیر جلیس.

این واقعیّت‌ها، ما را بر آن می‎‌دارد تا در روزگار معاصر، برای تعمیق و گسترش پیوند کتاب و جامعه چاره‌اندیشی کنیم. اینجانب با تبریک هفتۀ کتاب و کتاب‌خوانی به همۀ نویسندگان، اندیشمندان، اهل علم، فرهنگ و هنر، اصحاب رسانه، کتاب‌داران و کتاب‌خوانان و مردم شریف استان پهناور کرمان، از سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان فرهنگی می‌خواهم برای افزایش سرانۀ فضای کتاب‌خانه‌ای و اماکن فرهنگی در استان، ترویج کتاب‌خوانی، افزایش سرانۀ مطالعه در بین طبقات مختلف اجتماعی و ایجاد علاقه‌مندی نسبت به کتاب و کتاب‌خوانی در بین کودکان، نوجوانان و جوانان از طریق تعریف برنامه‌های متناسب برای مهدکودک‌ها و مدارس تلاش کنند. امید است با تقویت پیوندهای جامعه و کتاب شاهد شکوفایی استعدادها و رشد و تعالی جامعه باشیم. 

محمدصادق بصیری
معاون سیاسی و امنیّتی استاندار کرمان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 14 =