پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵

به همت محفل ادبی شمس عطار اردبیلی؛

نشست ادبی «اندیشه حافظ در شعر فضولی» برگزار شد

اندیشه حافظ در شعر فضولی

نشست ادبی با عنوان «اندیشه حافظ در شعر فضولی» با مشارکت مرکز پژوهش های فرهنگی آذربایجان و محفل ادبی شمس عطار اردبیلی، به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل،  نشست ادبی «اندیشه حافظ در شعر فضولی» با حضور مسروره مختاری، دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه محقق اردبیلی و مدیر انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی شعبه استان اردبیل؛ مهدی میرزا رسول زاده، دبیر محفل ادبی شمس عطار اردبیلی، به صورت مجازی در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.

مسروره مختاری در این نشست با بیان اینکه تنوّع زبانی از زیبایی­ های فرهنگی هر جامعه­ ای به شمار می رود، اظهار داشت: زبان از عناصر مهم هویت ملّی، قومی ‏و فرهنگی ملّت‎ها‏ است و فرهنگ و میراث معنوی هر قومی ‏بر مدار زبان شکل می‏ گیرد.

وی با اشاره به حفظ اصالت های ملی و قومی، افزود: گسترش شبکه‎ها‏ی الکترونیکی و مجازی و ماهواره ­ای، که با انگیزه فراهم آوردن زمینه‎ها‏ی غلبه فرهنگ و باورهای فکری و فلسفی کشورهای صنعتی و قدرتمند رواج یافته است، بیش از هر زمان دیگری بازگشت به اصالت‎ها، هویّت و وحدت ملّی را اجتناب‏ ناپذیر و حیاتی می ‏سازد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: بخش مهمی ‏از این سنّت‎ها‏ و نمودهای فرهنگی بر مدار زبان پدید آمده‏ اند و بدون حفظ و تقویت زبان و دانش‎ها‏ و متعلّقات زبانی، بازگشت به خویشتن و ارائۀ شخصیّت‌ و هویّت متمایز خود در دنیای پیچیدۀ حاضر ممکن نیست.

دانشیار گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه محقق اردبیلی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: زبان ترکی آذربایجانی، زبان مادریِ اغلب ساکنان شمال غرب کشور و استان‎های آذربایجان شرقی و غربی و زنجان و اردبیل است که با مهاجرت و سکونت بسیاری از آنان به مناطق مرکزی و استان ‏ها و شهرهای دیگر کشور، به مرور زمان این زبان در سطح وسیعی انتشار یافت؛ تا جایی که هم اکنون متکلّمان یا آشنایان به آن زبان را می‏ توان در تمام نقاط ایران یافت.

مسروره مختاری عنوان کرد: علاقه و دلبستگی فطری به زبان مادری، سبب شده است که دانشمندان و صاحب‎نظران متکلّم به این زبان، برای حفظ و انتقال میراث زبانی و ادبی و فرهنگی آن، آثار ارزنده­ ای خلق کنند و از خودشان به یادگار بگذارند.

وی افزود: یکی از اندیشمندان و شاعران شاخصی که در طول اعصار، سبب غنای ادبی در گسترۀ ملی و بین­ المللی بوده است، ملا محمّد فضولی است که در اشعار خود که عمدتا فرا زمان و فرا مکان هستند، اندیشه­ های جهانی خود را برای ترسیم مدینۀ فاضله­ در قالب اشعار تبیین کرده ­است. در پس سروده­ هایش سیمای انسان آرمانی و جامعۀ آرمانی را می­ توان دید. دنیایی که وی در اشعارش ترسیم کرده ­است، دنیایی سر تا پا عشق و دوستی و عاری از جنگ و خشونت و دشمنی است.

این استاد دانشگاه در معرّفی ملامحمّد فضولی، گفت: محمد­بن سلیمان فضولی از سخنوران قرن دهم است. بعضی از تذکره­ نویسان او را اهل بغداد و کربلا معرّفی کرده ­اند. استاد کریمسکی خاورشناس اوکراینی در کتاب «تاریخ ادبیات ترک» فضولی را به طایفه­ ای از کردهای آذربایجان منسوب کرده است. در مقدمۀ دیوان ترکی شاعر آمده است: «امیدوارم اصحاب فصاحت و ارباب بلاغت هنگام مشاهده و مطالعه [اشعارم] این را که منشأ و مولدم عراق عرب است و در عمرم به هیچ مملکتی سفر نکرده­ ام، دلیلی برای سقوط اعتبار ندانند.»

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 1 =