پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵

گفت و گو با مسئول کتابخانه سیار قاصدک رشت؛

دلتنگی های ما در قالب قصه ها و فضای مجازی جاری شده است

كتابخانه قاصدك رشت - کراپ‌شده

صمد رهبریار، مسئول کتابخانه سیار قاصدک رشت، گفت: این روزها تعطیلی کتابخانه، فعالیت ما را بیش از گذشته کرده و دلتنگی های ما در قالب قصه ها و در فضای پادکست و فیلم جاری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با اینحال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.

صمد رهبریار، مسئول کتابخانه سیار قاصدک رشت، یکی از کتابدارانی است که تلاش می کند شیرینی آگاهی را چاشنی این روزهای اعضای این کتابخانه کند. رهبریار در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این خصوص گفت: من از تیرماه ۹۸ فعالیت خود را به عنوان مسئول کتابخانه سیار قاصدک آغاز کرده ام؛ فعالیت کتابخانه سیار محدود به مکان نیست و عموما به ساکنان مناطقی که از امکانات فرهنگی چندانی برخوردار نیستند، ‌خدمات ارائه می دهد. بنابراین ماهیت این نوع کتابخانه ایجاب می کند که همواره ارتباط خود را با اعضایش حفظ کند و شبکه های اجتماعی ظرفیت خوبی برای برقراری این ارتباط است. این روزها اما، تعطیلی کتابخانه، فعالیت ما را بیش از گذشته کرده و دلتنگی های ما در قالب قصه ها در بستر پادکست و فیلم جاری شده است. این روزها را در خانه می مانم و به همراه همسرم و با امکانات محدود در دسترس، سعی می کنیم تولیدات فرهنگی جذابی برای مخاطبان کتابخانه سیار قاصدک تهیه کنیم.

صمد رهبریار خطاب به مردم ایران و به ویژه اعضای کتابخانه عمومی قاصدک، گفت: بیش از پیش مراقب خود باشید. ماندن در خانه را جدی بگیرید و به آن به چشم یک فرصت نگاه کنید؛ فرصتی برای کسب آگاهی بیشتر؛ و بدانید که آگاهی تنها از کتاب به دست نمی آید، تماشای یک فیلم و خلق یک نقاشی نیز درس هایی برای آموختن دارد.


معرفی کتاب خرگوش پا شکسته توسط صمد رهبریار مسئول کتابخانه سیار قاصدک


ویدئوی ارسالی ناژین مهرگان به صفحه اینستاگرام کتابخانه سیار قاصدک


متن منتشر شده ویدئوی منتشر شده در صفحه اینستاگرام کتابخانه سیار قاصدک:

یه روز از یه بچه ای پرسیدم می تونی اسم ۵ تا ماشینو نام ببری. و اون گفت: ( ماشین پلیس - ماشین آتش نشانی - ماشین آمبولانس - ماشین قاصدک - ماشین بابام)
از یکی دیگه پرسیدم: و اون گفت: (هیوندا - تویوتا - بنز - بی ام و - آریسان قاصدک) بازهم از یکی دیگه پرسیدم. و اون گفت: (پراید خودمون - تراکتور - تاکسی - سمند آقای عباسی - وانت کتابخونه)
و معلمشون برگشت گفت: آقای رهبریار ماشین شما قطعا توی همه ی جواب ها هست. و همه باهم خندیدم.
چند روز پیش مادر یونای عزیز این ویدیو رو برام فرستاد. و دوباره اون خاطرات برام زنده شد...

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 1 =