دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹

گفتگو با کتابدار کتابخانه عمومی استاد شهریار روستای قلعه حسینیه؛

مهمانانی که برای اولین بار در طول زندگی‌شان به کتابخانه آمدند

با كتابداران

رویا هادیلو برگزاری دوره‌های متنوع آموزشی در کتابخانه‌های روستایی را باعث بالا رفتن مهارت‌های مختلف در میان ساکنین و بالا رفتن سطح آگاهی در سطح روستا عنوان کرد.

رویا هادیلو کتابدار کتابخانه عمومی استاد شهریار روستای قلعه حسینیه شهرستان خرمدره در استان زنجان در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به مختصات ویژه این کتابخانه، عنوان کرد: به دلیل آنکه خودم یکی از اهالی روستا هستم به خوبی با نیازها، دغدغه‌ها و نیازمندی‌های فرهنگی این منطقه آشنا هستم. از طرفی کتابخانه ما به نوعی تنها مکان فرهنگی روستا به حساب می‌آید و همین موضوع نیاز به فعالیت بیشتر در حوزه‌های فرهنگی را با اهمیت‌تر کرده است.

وی افزود: نخستین هدف در برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی، باز کردن پای گروه‌های مختلف سنی به کتابخانه است؛ چه‌آنکه بیشتر مردم روستا تا پیش از این حتی یکبار نیز به کتابخانه نیامده‌اند.

این کتابدار با اشاره به اعتماد مردم روستا به کتابخانه، گفت: با برگزاری نشست‌ها، دوره‌ها، کارگاه‌های آموزشی و کلاس‌های متنوع اعتمادی قابل اتکا میان مردم و کتابخانه عمومی روستا ایجاد شده و بسیاری از خانواده‌ها به راحتی اجازه حضور فرزندان و سایر اعضای خود در کتابخانه را می‌دهند.

هادیلو اضافه کرد: اصلی‌ترین زمان برگزاری دوره‌های آموزشی و کلاس‌های فوق برنامه، پس از ساعات کاری کتابخانه است. این برنامه‌ریز ی برای جلوگیری از تداخل با روند کاری کتابخانه در نظر گرفته شده و با استقبال و رضایت شرکت‌کنندگان نیز روبه رو شده است.

وی با اشاره به استقبال مردم روستا از دوره‌های آموزشی در کتابخانه عمومی استاد شهریار، بیان کرد: گاهی از جانب حاضرین در دوره‌ها درخواست برگزاری دوره‌های بعدی ارائه می‌شود و موارد نادر اما در نوع خود جالب‌توجهی نیز در این بین دیده شده که در آن برخی از بانوان بی‌سواد روستا برای همراهی با دوستان‌شان در این دوره‌ها به سراغ کلاس‌های نهضت سوادآموزی رفته‌اند.

هادیلو با برشمردن فواید برگزاری دوره‌های آموزشی در کتابخانه‌های روستایی خاطرنشان کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی از یک سو باعث ارتقای روابط اجتماعی شده و از سوی دیگر میزان نفوذ کتابخانه در گروه‌های مختلف سنی و آشنایی آنها با این مکان فرهنگی را بسیار افزایش می‌دهد. در کنار اینها آموزش‌های متنوع باعث بالا رفتن مهارت‌های مختلف شده و در مقیاس کلان باعث بالا رفتن سطح آگاهی در سطح روستا می‌شود.

وی در پایان تصریح کرد: معتقدم همه چیز شدنی است؛ تنها برنامه‌ریزی و مدیریت نیاز است. برگزاری دوره‌های آموزشی باعث فعال شدن کتابداران و قرار گرفتن‌شان در مسیر پیشرفت کاری می‌شود. نباید منفعل بود و در انتظار همیاری و همکاری ادارات، ارگان‌ها و سایر سازمان‌ها برای برگزاری برنامه‌های فوق‌برنامه مشترک بود. با شناخت صحیح از نیازها و درخواست‌های اعضاء می‌توان به راحتی و در هر سطح و مرتبه، دوره‌های آموزشی کاربردی و مؤثری را در طول هفته و یا ماه در کتابخانه‌ها برگزار کرد. مثلاً می‌توان از تخصص برخی از اعضای تحصیل کرده کتابخانه برای برگزاری دوره‌های مختلف مثل زبان انگلیسی، ریاضیات و ... استفاده کرد. تنها کلید مورد نیاز اندکی «صبوری» و «پیگیری» است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 12 =