چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰

رابطه کتابدار با کتاب به روایت کتابداران (۴)

وداع کوزه‌گر از نوشیدن آب با کوزه‌ شکسته!

برنامه كتابخانه ها

یکی از ویژگی‌های بنیادین و تعیین‌کننده در تنظیم رابطه میان کتابداران با اعضای کتابخانه، اصطلاحاً «دست به کتاب» بودن کتابداران است؛ مستمسک اثرگذاری که می‌تواند نقشه‌راه اعضاء در کتابخانه‌ را رقم زده و باعث جهت‌دهی صحیح آنها شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، لزوم مطالعه کتاب و به روز بودن کتابداران از این حیث همواره یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی بوده که به عنوان کلیدی اثرگذار در زندگی کاری و شخصی این سفیران فرهنگی کتابخانه‌های عمومی مطرح بوده است. همزمان با فرارسیدن ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار و هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران پای صحبت‌های شماری از کتابداران کتابخانه‌های عمومی کشور نشستیم و مطلوب‌ترین شکل مواجهه یک کتابدار با کتاب را از زبان آنها جویا شدیم.


نمی‌توان دعوت به خواندن کرد اما با کتاب قهر بود

رضا آدمیان / استان خراسان‌شمالی

برای کتابداری که مهم‌ترین وظیفه‌اش در کتابخانه راهنمایی و هدایت به سوی کتاب است، مطالعه ضروری‌ترین کاری است که باید انجام دهد. نمی‌توان دعوت به خواندن کرد اما با کتاب قهر بود و یا به آن رجوع دائم نکرد. میزان اهمیت کتاب خواندن یک کتابدار معمولاً در همان ماه‌های نخست شروع به کار آنها برایشان اثبات می‌شود. نباید فراموش کرد که میان کتاب‌خوان بودن کتابدار و مراجعه مجدد یک عضو به کتابخانه رابطه‌ای مستقیم وجود دارد.


وداع با ضرب‌المثل «کوزه‌گر از کوزه‌ شکسته آب می‌خورد»

سکینه سعادت / استان گیلان

رابطه کتابدار و کتاب هرگز نباید مصداق ضرب‌المثل‌ رایجِ «کوزه‌گر از کوزه‌ شکسته آب می‌خورد» باشد. دوری از کتاب برای کتابداری که تمام اهتمامش راهنمایی و دعوت توأم با شناخت به سمت کتاب و ورود به دروازه‌های فرهنگ است، هیچ معنا و مفهومی ندارد. مطالعه مستمر، آشنایی با عناوین جدید، شناخت مناسبِ آثار مکتوب در نهایت منجر به معرفی بهترین‌ کتاب‌ها به مراجعین و اعضاء می‌شود؛ اتفاقی که عدم تحققِ آن از هیچ کتابداری پذیرفته نیست.


کتاب‌نخوان بودن برای یک کتابدار مهلک است

حسن سالاری / استان آذربایجان‌غربی

به قول یکی از اساتید؛ کتابداری یعنی «نظم و نظم». در واقع  فقدان این خصیصه می‌تواند بیش از کتاب‌نخوان بودن برای یک کتابدار مهلک باشد. پس از نظم به عنوان اولین قدم در راه موفقت در کار و هنر کتابداری، بی‌تردید مطالعه نخستین اقدام عملی قابل اعتنا و مهمی است که کتابداران باید آن را انجام دهند.

گفتنی است نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همه ساله همزمان با ایام هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، از کتابداران برتر خود در مراسمی تجلیل به عمل می‌آورد. ویژه‌برنامه بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار امسال روز پنج‌شنبه بیست و سوم آبان‌ماه به میزبانی یزد برگزار می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 0 =