سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰

رابطه کتابدار با کتاب به روایت کتابداران (۲)

بهترین شیوه برای جهت‌دادن به زاویه دید و سلیقه‌ اعضاء

برنامه کتابخانه ها

 یکی از ویژگی‌های بنیادین و تعیین‌کننده در تنظیم رابطه میان کتابداران با اعضای کتابخانه، اصطلاحاً «دست به کتاب» بودن کتابداران است؛ مستمسک اثرگذاری که می‌تواند نقشه‌راه اعضاء در کتابخانه‌ را رقم زده و باعث جهت‌دهی صحیح آنها شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، لزوم مطالعه کتاب و به روز بودن کتابداران از این حیث همواره یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی بوده که به عنوان کلیدی اثرگذار در زندگی کاری و شخصی این سفیران فرهنگی کتابخانه‌های عمومی مطرح بوده است. همزمان با فرارسیدن ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار و هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به پای صحبت‌های شماری از کتابداران کتابخانه‌های عمومی کشور نشستیم و مطلوب‌ترین شکل مواجهه یک کتابدار با کتاب را از زبان آنها را جویا شدیم.


لذت کتابخوانی را نباید از دست داد

شبنم حق‌بین / استان همدان


برای یک کتابدار نباید ضرب‌المثل کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد عینیت پیدا کند. کتاب همیشه باید با ما همراه باشد. با این وجود گاهی فعالیت‌های کتابخانه آنقدر زیاد می‌شود که یافتن مجالی کوچک برای مطالعه‌ نایاب می‌شود. در همین فرصت‌های نایاب اما لذت کتابخوانی را نباید از دست داد.

شیوه‌ای مناسب برای ارتقای زاویه دید و سلیقه‌ اعضای کتابخانه

فاطمه خجسته جعفرآبادی / استان خراسان‌رضوی


بر جسب تجربه دریافته‌ام که سطح مطالعه و کتاب‌های درخواستی اعضاء نیاز به ارتقایی اساسی دارد. برای همین در نخستین گام می‌بایست آنها را با آثار نویسندگان بزرگ دنیا و نویسندگان برتر کشور خودمان آشنا می‌کردم. برای همین تصمیم گرفتم به جای خواندن کتاب‌های جدید یکبار دیگر به سراغ عناوینی که در سال‌های گذشته مطالعه کرده‌ام بروم و با مطالعه آنها و معرفی‌شان به اعضاء، ترغیب به خوب خواندن و جهت‌دادن به زاویه دید و سلیقه‌شان را با معرفی این دست از کتاب‌ها ایجاد کنم. از آنها می‌خواستم زندگینامه‌های شهداء و کتاب‌هایی که درباره آنها نوشته شده را مطالعه کنند و خلاصه آنها را برای سایر دوستانشان تعریف کنند تا از این طریق آنها را نیز به خواندن تشویق کنند.


نمی‌توان کتابدار بود اما کتاب نخواند!

مریم داوری / استان بوشهر

نمی‌شود کتاب مهم‌ترین بخش کاری‌ات باشد و قسمت زیادی از زمان روزانه‌ات را پیرامون آن بگذرانی اما خودت یک کتابخوان نباشی. من هم از این قاعده مستثنی نیستم و تقریباً همیشه کتاب برای خواندن دارم.

گفتنی است نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همه ساله همزمان با ایام هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، از کتابداران برتر خود در مراسمی تجلیل به عمل می‌آورد. ویژه‌برنامه بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار امسال روز پنج‌شنبه بیست و سوم آبان‌ماه به میزبانی یزد برگزار خواهد شد و پایتخت کتاب ایران میزبان کتابداران برتر کتابخانه‌های عمومی کشور خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 0 =