چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲

مسئول کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران؛

دانشگاهی که درهای آن تمام عمر به روی دانش‌جویان باز است

كتابخانه پارك شهر - کراپ‌شده

مرضیه یگانه، مسئول کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران، کتابخانه عمومی را دانشگاهی دانست که درهای آن تمام عمر به روی دانش‌جویان باز خواهد ماند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، در آستانه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار،‌ مرضیه یگانه، مسئول کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران، در گفتگو با روابط عمومی نهاد در خصوص اهمیت و کارایی کتابخانه های عمومی در جامعه، اظهار داشت: در میان انواع کتابخانه ها اعم از آموزشگاهی، دانشگاهی، تخصصی، ملی و ...، کتابخانه های عمومی، پر استفاده ترین نوع کتابخانه محسوب می شوند. در واقع همه ما بسته به شرایط و به صورت مقطعی از خدمات انواع کتابخانه ها استفاده می کنیم، حال آنکه مراجعه به کتابخانه عمومی مادام العمر است. مخاطب کتابخانه های عمومی طیف گسترده ای از مردم، از کم سن و سال ترین تا مسن ترین افراد جامعه هستند و این واقعیت، وجه تمایز کتابخانه های عمومی نسبت به سایر کتابخانه ها است. گستردگی دایره کاربران کتابخانه های عمومی با نیازهای متفاوت، طراحی و ارائه خدمات متنوع در کتابخانه ها را می طلبد.

وی با اشاره به برنامه های در حال اجرا، با رویکرد کاربرمداری،‌ در کتابخانه های عمومی کشور، اظهار داشت: بسته به فضا، امکانات و منطقه استقرار کتابخانه،‌ برنامه های متفاوتی در کتابخانه ها اجرا می شود. مهم ترین وظیفه مسئول و کتابداران یک کتابخانه، شناخت جامعه کاربر و دریافت درک درستی از نیازهای آنان است. به عنوان مثال، کتابخانه های عمومی در مناطق جنوب شهر، به برگزاری برنامه هایی اقدام می کنند که مورد نیاز مردم است اما شرایط زندگی، اجازه صرف هزینه در این موارد را به آنان نمی دهد. ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی، کلاس های شیوه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی، فرزندپروری و ... با حضور صاحب نظران،‌ بخشی از برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که با رویکرد رفع نیاز مخاطب،‌ در حال برگزاری است. ارائه خدماتی که به تسهیل زندگی مردم می انجامد، تحکیم ارتباط آنان با کتابخانه را به دنبال خواهد داشت.

یگانه با اشاره به فعالیت های متنوع کتابخانه ها،‌ اظهار داشت: برنامه های مربوط به کودک و نوجوان، عموما از برنامه های پر مخاطب همه کتابخانه ها است؛ بعضی از برنامه ها هم مخاطب عام دارد. برای مثال در حال حاضر نشست های مثنوی خوانی همراه با تفسیر اشعار در کتابخانه پارک شهر برگزار می شود که مورد استقبال مراجعان قرار گرفته است. خواندن مثنوی به تنهایی برای بسیاری از افراد سنگین است،‌ اما دورهم نشینی با این موضوع، برای همه جذابیت دارد؛ خواندن اشعار و تفسیر آن ها به زبان ساده از سوی اساتید، دل مشغولی جدیدی برای اعضای کتابخانه ایجاد کرده است. نمونه دیگری از این فعالیت ها،‌ نشست های نقد کتاب است که بین دوستداران مطالعه و نویسندگان ارتباط برقرار می کند. نشست های نقد کتاب، با فراهم کردن امکان گفتگو با نویسنده،‌ لذت مطالعه یک کتاب را به خاطره ای ماندگار در ذهن خواننده تبدیل می کند. واقعیت این است که ترویج کتابخوانی،‌ خیلی وقت ها از طریق برنامه های کتابخانه انجام می شود.

یگانه، کتابخانه عمومی را دانشگاهی دانست که درهای آن برای تمام عمر به روی دانش‌جویان باز خواهد ماند. وی اظهار داشت: پس از دوران دانشجویی دیگر امکان استفاده از کتابخانه های دانشگاهی برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها فراهم نیست و در این شرایط کتابخانه های عمومی این خلأ را پر می کنند. این مراکز سعی می کنند با ارائه اطلاعات و خدمات روزآمد، آگاهی کاربران خود را به روز نگهدارند.

وی تصریح کرد: گسترش روزافزون درگاه های اطلاعاتی،‌ اگرچه مزایای فراوانی داشته،‌ اما در این شرایط موضوع آلودگی اطلاعات نیز مطرح و سنجش درستی اطلاعات حائز اهمیت است. کتابخانه های عمومی با ارائه منابع مکتوبی که صحت اطلاعات آن ها بررسی و تأیید شده، اطمینان مخاطب خود را نیز جلب می کنند.

مسئول کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران در خاتمه سخنان خود ضمن تبریک فرارسیدن هفته کتاب،‌ گفت: امیدوارم با ارائه خدمات متنوع، روز به روز بر میزان مراجعه به کتابخانه های عمومی افزوده شده و به این ترتیب جایگاه کتابخانه های عمومی و کتابدار در جامعه برجسته تر شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 0 =