شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۱

مسئول کتابخانه روستای درام؛

دوستی های دوران کودکی در بزرگسالی ثمر می دهد

كتابخانه روستاي بعثت- عكس اصلي - کراپ‌شده

هاجر اسدی، مسئول کتابخانه روستای درام اظهار داشت: به اعتقاد من دوستی هایی که در کودکی شکل می گیرد، با گذر زمان و در بزرگسالی ثمر می دهد و دوستی با کتاب از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، خیلی ها طارم را به هندوستان ایران با طعم انار و زیتون می شناسند؛ شهرستانی در شمال استان زنجان که با گیلان،‌ قزوین و اردبیل همسایه است. درام، یکی از روستاهای این شهرستان است؛ محلی ها می گویند وجه تسمیه این واژه به زمان های بسیار دور بر می گردد؛ درام،‌ دره ای آرام بود که در گذر زمان آباد شد و همواره مردمی مهربان و خونگرم داشته است. حالا این روستا ۱۷۰۰ خانوار را در خود جای داده است و بیشتر مردمان آن به کشاورزی و باغداری اشتغال دارند. سال ۱۳۹۱ بود که روستای درام در کنار فضاهایی همچون پارک،‌ مدارس و مساجد، صاحب کتابخانه هم شد. بعثت، کتابخانه این روستا است که در بخش مرکزی آن واقع شده و دارای بخش های کودک، نشریات، مرجع، کافی نت و سالن های مطالعه مجزا است. این کتابخانه بیش از ۷ هزار نسخه کتاب دارد و هر ماه حدود ۷۰۰ نفر از مردم روستا به آن مراجعه می کنند.

هاجر اسدی، از بومیان روستا است که از سال ۱۳۹۴ مسئولیت اداره کتابخانه عمومی بعثت را عهده دار شد. وی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در خصوص استقبال اهالی روستا از کتابخانه گفت: زمانی که در کتابخانه شروع به کار کردم،‌ این حد از استقبال مردم روستا از کتابخانه و فعالیت های آن برایم غیر قابل تصور بود. هر ماه حدود ۷۰۰ نفر از مردم از گروه های مختلف سنی به کتابخانه مراجعه می کنند، این میزان استقبال حتی اگر به دلیل کمبود امکانات روستا و تنوع کم سرگرمی ها باشد، برایم ارزشمند است.

وی که در حال حاضر بیشتر تمرکز خود را به فعالیت در حوزه کودک و نوجوان و ترغیب این قشر به مطالعه معطوف کرده است، گفت: به اعتقاد من دوستی هایی که در کودکی شکل می گیرد، با گذر زمان و در بزرگسالی ثمر می دهد. دوستی با کتاب نیز از این قاعده مستثنی نیست. هرچند هیچ وقت برای دوستی با کتاب دیر نیست اما چنانچه پایه و اساس این دوستی در کودکی و نوجوانی بنیان نهاده شود، ماندگار بوده و اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

اسدی با اشاره به فعالیت های فرهنگی کتابخانه بعثت، اظهار داشت: از آنجا که کتابخانه تنها مرکز فرهنگی روستا است، فعالیت های متنوعی در این مرکز انجام می شود اما سعی من این است که تمامی برنامه ها با محوریت معرفی کتاب باشد. کتابخانه روستا سه نوبت در هفته میزبان نشست های جمع خوانی است و در هر نوبت کودکان،‌ نوجوانان و بزرگسالان، میهمانان ما هستند. کارگاه های آموزش خلاقیت و سفال گری نیز برنامه ای ویژه ایام تابستان بود. این کارگاه با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان برگزار شد. مربی کانون دو روز در هفته به کتابخانه می آمد و به کودکان سفال گری آموزش می داد. هر یک از جلسات این کارگاه را موضوع محور برگزار می کردیم. به این ترتیب ضمن اینکه مربی کلاس،‌ به آموزش شیوه ساخت ابزاری مرتبط با موضوع می پرداخت،‌ من نیز کتابی در آن زمینه موضوعی به کودکان معرفی می کردم.

وی ادامه داد: کارگاه کاردستی، از دیگر فعالیت های مستمر کتابخانه از برنامه های مورد علاقه کودکان است. ساخت کاردستی نیز با محوریت موضوعی خاص و با معرفی کتابی مرتبط با موضوع انجام می شود. علاوه بر این،‌ برای تشویق کودکان، بخش کودک را با بهترین کاردستی های آنان تزئین می کنم. این امر بر اشتیاق آنان برای حضور در این برنامه،‌ پیشرفت در این حوزه و خلق آثاری برتر می افزاید. علاوه بر این، آنان مشتاقانه به همراه والدین و دوستان خود برای بازدید از آثار خود به کتابخانه باز می گردند. برگزاری کارگاه های طراحی و رنگ آمیزی و برپایی نمایشگاهی از برترین آثار نوجوانان در کتابخانه، نشست های قصه گویی، نشست های کتاب خوان و ... از دیگر فعالیت های این کتابخانه است که به صورت مستمر برگزار می شود.

اسدی اضافه کرد: از دیگر فعالیت هایی که با هدف آموزش شیوه صحیح مطالعه و تثبیت آموزه های برگرفته از کتاب، ویژه کودکان انجام می شود، خلاصه نویسی است. در واقع از کودکان می خواهم با درست کردن کتابچه ای کوچک، کتابی که مطالعه کرده اند را خلاصه نویسی کنند؛ به این ترتیب نکات کلیدی کتاب در ذهن آنان ماندگار خواهد شد و بعد، از آثار کودکان برای تزئین قفسه های کتاب استفاده می کنم.

وی ادامه داد: یکی از دغدغه های من این است که مطالعه اعضای کتابخانه تنها به ساعات حضور در کتابخانه محدود نشود؛ با این هدف هر روز در مراسم صبحگاه مدارس حاضر می شوم و با انتخاب کتابی جذاب و خواندن بخشی از آن برای دانش آموزان، کنجکاوی آنان را به دانستن ادامه ماجرا و خواندن کتاب برمی انگیزم. گاهی نیز این کار با همکاری دانش آموزان انجام می شود. اجرای برنامه معرفی کتاب در مراسم صبحگاه مدارس، بازخورد خوبی داشته است و بسیار اتفاق افتاده که دانش آموزان همان روز برای امانت گرفتن کتاب معرفی شده، به کتابخانه آمده اند.

وی برگزاری کلاس های مشاوره خانواده با همکاری پایگاه بسیج روستا و کارگاه های مادران قصه گو را نیز از برنامه های کتابخانه بعثت ویژه بزرگسالان دانست.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 5 =