دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸

گشتی در کتابخانه عمومی اعتمادیه همدان؛

از محل انس با قرآن تا مشق نویسندگی

کتابخانه عمومی اعتمادیه همدان

کتابخانه عمومی اعتمادیه همدان یکی از فعال‌ترین کتابخانه‌های شهری است که علاوه بر امانت کتاب، برنامه‌های ویژه فرهنگی و دینی در آن با حضور فعال اعضای کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، راهی کتابخانه اعتمادیه که می شویم، خیابانی آرام با درختانی سر به فلک کشیده در بلوار بهارستان در محله اعتمادیه شرقی همدان جلوی آدم سبز می‌شود، وقتی بیش از نیمی از خیابان را طی کنیم، در جایی که درختان پارک کنار خیابان لحظه‌ای ناپدید می‌شوند تا  لختی دیگر دوباره نمایان شوند، تابلو کتابخانه خود را نشان می دهد، «کتابخانه عمومی اعتمادیه».

 تابستان که آغاز شد، کتابخانه جان بیشتری گرفت، صبح و عصر پذیرای مراجعه کنندگان از تمامی اقشار جامعه است؛ از کودکان و نوجوانان گرفته تا بانوان خانه‌دار و بزرگسالانی که برای شرکت در جلسات قرآن در کتابخانه حاضر می‌شوند. کتابخانه اعتمادیه با همکاری مسجد محل و امام جماعت مسجد برنامه‌های دینی برای خانواده‌ها نیز برگزار می‌کند.

محفل انس با قرآن با ندای ولایت آغاز می‌شود

وارد کتابخانه می‌شویم، صدای عضو نوجوان از سالن آمفی تئاتر به گوش می‌رسد. مهرناز نورالله‌پور دکلمه‌ای می‌خواند و پس آن یکی دیگر از کودکان به معرفی کتابی با موضوع ولایت می‌پردازد. این برنامه روبه ‌اتمام است و پس از آن حجت الاسلام محسنی، امام جمعه مسجد محمد رسول‌الله به روی سن می‌رود تا از قرآن و موضوع خانواده بگوید.

وی با بیان اینکه این نشست بیشتر کلاس انس با قرآن و انس با معنای قرآن است تا تفسیر قرآن، می‌افزاید: کلاس‌های انس با قرآن سه شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها  در کتابخانه عمومی اعتمادیه برگزار می‌شود.

حجت الاسلام محسنی با اشاره به اینکه پایه کار ما بیان مطالبی  است که در زندگی روزمره انسان به کار می‌آید، می‌گوید: در این نشست‌ها آیه قرآنی را بیان و استفاده روزمره از آن را مطرح می‌کنیم. باقی آن بستگی به شنونده دارد که آیا بحث را در زندگی خود جاری می‌کند و یا خیر. عزم و اراده صاحب فکر باعث عملی شدن آموزه‌ها می‌شود.

مشق نقش و نویسندگی

جلسه همچنان ادامه دارد و اهالی محل یکی پس از دیگری از راه می‌رسند. ما کم کم محفل را ترک می‌کنیم. در بخش دیگری از کتابخانه کودکان مشغول نقاشی هستند. هر کدام سرگرم کار خود هستند. صدای شات دوربین را که می‌شنوند، سری بلند می‌کنند و بلافاصله به ادامه نقاشی می‌پردازند. فضا سنگین است و همگی در سکوتی عجیب با رنگ‌ها مشغول هستند. گاهی با یکدیگر پچ پچ می‌کنند و یواشکی به کاغذهای یکدیگر سرک می‌کشند. بدون سر و صدا کلاس نقاشی را ترک می‌کنیم تا به محفل «نویسندگان فردا» برسیم. این نام ابداعی ما است، گروهی از نوجوانان زیر نظر مربی کلاس، مشغول مشق نویسندگی هستند. ما هم سر ذوق می‌آییم و در بحث وارد می‌شویم. از بچه‌ها سئوال می‌پرسیم و آن‌ها از عشق به نویسندگی می‌گویند و هر یک نویسنده مورد علاقه خود را نام می‌برند. خانم «حجه‌فروش»، خانم «کلهر»، «آنتوان دوسنت اگزوپری»، «هوشنگ مرادی‌کرمانی» و برخی از اسم‌هایی که به گوشمان ناآشنا هستند. نخستین بحث کلاس بر سر چگونگی پایان بندی داستان است.

نسا عنبری، یکی از شرکت کنندگان کلاس نویسندگی متنی را که نوشته، برایمان می‌خواند؛ صلابت کلامش نشانی از آینده درخشان است؛ شاید روزی بچه‌های آینده از او به عنوان نویسنده محبوبشان یاد کنند.

حضور پر رنگ خانواده‌ها در کتابخانه عمومی اعتمادیه

در پایان کتابخانه گردی به سراغ فاطمه رستگاری، مسئول کتابخانه اعتمادیه همدان می‌رویم تا اقدامات این کتابخانه را، به ویژه در ایام تابستان، از زبان او بشنویم.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه اعتمادیه در دو نوبت صبح و بعدازظهر به ارائه خدمات فرهنگی مشغول است، می‌گوید: در راستای جذب مخاطبان برای اوقات فراغت برنامه‌های متنوعی برای ایام تابستان در نظر گرفته شد. کلاس تفسیر قرآن با حضور پیش نماز مسجد محل، ویژه بانوان خانه‌دار و بزرگسالان برگزار می‌شود و  با استقبال پور شور خانواده‌ها همراه است.

رستگاری همچنین از کلاس نقاشی ویژه کودکان و نوجوانان در روزهای یکشنبه و سه شنبه خبر می‌دهد که با حضور مربی برای گروه‌های سنی مختلف برگزار می‌شود.

به گفته مسئول کتابخانه عمومی اعتمادیه کلاس نویسندگی ویژه کودکان و نوجوان در روزهای پنجشنبه تشکیل می شود. روخوانی قران کریم و کاردستی خلاق نیز از دیگر برنامه‌هایی است که کتابخانه اعتمادیه ویژه اقشار مختلف در نظر گرفته و اجرا می‌کند.

رستگاری ادامه می‌دهد: برای تحقق این مهم که کتابخانه محل اجتماع شود، برنامه‌های متنوع دیگری از جمله کلاس‌های آموزش کمک‌های اولیه و مهارت‌های زندگی برای اقشار مختلف از جمله بزرگسالان و مادران نیز برگزار می‌شود. همواره در تلاش هستیم که جذابیت لازم برای جذب عضو و حفظ آن ها در کتابخانه عمومی اعتمادیه را فراهم کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 0 =