شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۷

کتابدار کتابخانه خاتم الانبیا روستای گلابر زنجان:

اهالی روستا کتابخانه را حامی خود می دانند

روستاي گلابر زنجان - کراپ‌شده

کتابدار کتابخانه روستای گلابر زنجان گفت: با برگزاری برنامه هایی با رویکرد توانمندسازی بزرگسالان و همچنین ترغیب آنان به حضور در محیط کتابخانه، امروز اهالی روستا کتابخانه را حامی خود می دانند.

صغری امینی، کتابدار کتابخانه خاتم الانبیا روستای گلابر زنجان در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در معرفی کتابخانه محل خدمت خود گفت: روستای گلابر سفلی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایجرود در استان زنجان است. جمعیت روستا حدود ۱۸۰۰ نفر است که در فصل تابستان اندکی افزایش می یابد. کتابخانه خاتم الانبیا واقع در بخش مرکزی روستا، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۲ آغاز کرد و مجهز به بخش های مخزن، دفاع مقدس، کودک، دیداری و شنیداری،‌ سالن مطالعه و نمازخانه است. استقرار در مجاورت حسینیه، کتابخانه را به مکانی پر تردد تبدیل کرده است؛ همچنین روستا دارای پایگاه بسیج، مدرسه و مسجد است. اغلب دانش آموزان روستا عضو کتابخانه هستند و به طور مستمر از خدمات این مرکز استفاده می کنند.

امینی که با افتتاح این کتابخانه کار خود را به عنوان یک کتابدار آغاز کرد، بومی این منطقه بوده و این موضوع را در برنامه ریزی فعالیت های کتابخانه ای متناسب با نیاز اهالی روستا مفید می داند. وی در این خصوص گفت: متأسفانه بر اساس تفکر غالب در روستا، تحصیل در میان دختران چندان رایج نبود. با راه اندازی کتابخانه در روستا و اجرای برنامه هایی متنوع با محور کتابخوانی، نه تنها کودکان و نوجوانان، بلکه بزرگسالان نیز به مطالعه و ادامه تحصیل فرزندان دختر خود علاقمند شدند. حالا بسیاری از خانم های خانه دار اوقات فراغت خود را با خواندن کتاب و یا حضور در کارگاه های آموزشی کتابخانه سپری می کنند.

وی کتابخانه روستای گلابر را وسیله ای برای ارتقای سطح زندگی اهالی دانست و گفت: به اعتقاد من جوانان و نوجوانان به واسطه حضور در مدارس و ضرورت انجام تکالیف خود، با کتاب و کتابخوانی ارتباط دارند؛ بعلاوه آن ها با دیدن همکلاسی ها و هم سن و سالان خود اشتیاق بیشتری به مطالعه و پیشرفت نشان می دهند؛ در این مسیر، معلمان نیز، همراه و حامی خوبی برای دانش آموزان هستند. من از طریق تعامل با مدارس و معلمان، برنامه هایی همچون معرفی کتاب، قصه گویی و مسابقه نقاشی ویژه دانش آموزان در مدارس اجرا می کنم تا آن ها با کتابخانه آشنا شوند و به کتابخوانی نیز انس پیدا کنند؛ با استقبال اولیای مدرسه، اکنون معرفی کتاب به یک تکلیف در کلاس های درس تبدیل شده است؛ معلمان از دانش آموزان خواستند که با امانت گرفتن کتاب از کتابخانه، به معرفی آن در کلاس بپردازند.

امینی ادامه داد: با ورود کودکان به کتابخانه نیز از آن ها با اجرای برنامه های مورد علاقه‌شان استقبال می کنم؛ بچه ها به شرکت در مسابقه نقاشی علاقه دارند؛ اشتیاق آنان برای تزئین بخش کودک نیز دیدنی است؛ گویی تزئین بخش کودک، تعلق خاطر آنان را به کتابخانه بیشتر می کند. همچنین در نشست کتابخوان کتابخانه، هر دانش آموزی که موفق به معرفی خوب یکی از کتاب های طرح کتابخوان ماه شد، جایزه ای به او تعلق می گیرد؛ بعلاوه دانش آموزان کتابخوان را در مراسم صبحگاه مدارس معرفی می کنم که این امر حس رقابت بین دانش آموزان را در امر کتابخوانی افزایش می دهد. بعلاوه با همکاری پایگاه بسیج روستا در صدد هستیم کلاس های روخوانی قرآن ویژه دانش آموزان برگزار کنیم. با همه این اوصاف، به تجربه یافته ام، جوانان و نوجوانان و شاغلان به تحصیل با توجه به نیاز خود به مطالعه، منابع مورد نیاز را، حتی اگر در کتابخانه موجود نباشد، جستجو می کنند و می یابند. بحمدالله امروز سطح سواد در روستا اندکی افزایش یافته، به همین دلیل من فکر می کنم در حال حاضر بزرگسالان بیشتر به کتابخانه نیاز دارند و کتابخانه می تواند آنان را در ارتقای سطح زندگی و شناخت یاری رساند. من خود را با اولیای مدرسه همراه می کنم تا در کنار یکدیگر آینده بهتری را برای کودکان رقم بزنیم، اما نگرانی بیشتر من مربوط به بزرگسالان است و خود را ملزم به حمایت از آنان می دانم، چراکه پشتیبانی ندارند.

وی ادامه داد: از طریق رایزنی با اداراتی همچون فنی و حرفه ای شهرستان، اداره بهداشت و سایر نهادها برنامه هایی را با رویکرد توانمندسازی بزرگسالان و همچنین ترغیب آنان به حضور در محیط کتابخانه برگزار می کنیم. کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد و همچنین کارگاه آموزشی خیاطی و گلیم بافی از دوره های پرمخاطب کتابخانه ما بود به طوری که گاه تعداد متقاضیان بیش از ظرفیت کتابخانه بوده است. این برنامه ها به تقویت ارتباط اعضا با کتابخانه منجر شد؛ امروز فعالیت های کتابخانه ای اعتماد اهالی روستا را جلب کرده و آن ها کتابخانه را حامی خود می پندارند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 8 =