شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۹

مسئول کتابخانه عمومی اندیشه شهر اوز؛

امید به اثرگذاری انگیزه ای برای ارائه خدمت است

كتابخانه انديشه اوز - کراپ‌شده

مسئول کتابخانه عمومی اندیشه شهر اوز شهرستان لارستان اظهار داشت: امید به اینکه حداقل نیمی از کودکان عضو کتابخانه در آینده کتابخوانانی حرفه ای شوند و زندگی آن ها به واسطه کتاب در مسیری درست هدایت شود، در ما کتابداران انگیزه ای مضاعف ایجاد می کند.

فوزیه زارع، مسئول کتابخانه عمومی اندیشه شهر اوز شهرستان لارستان استان فارس در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در معرفی کتابخانه محل خدمت خود گفت: کتابخانه عمومی اندیشه،‌ نخستین کتابخانه شهر اوز، در سال ۱۳۴۶ افتتاح شد. اوز، بخشی با حدود ۲۰ هزار نفر جمعیت در شهرستان لارستان است. از سال ۹۵ و سال ۹۷ نیز کتابخانه های عمومی بانو صفیه خضری و کتابخانه ام الخیر ویژه  کودک و نوجوان افتتاح و در این بخش به ارائه خدمات کتابخانه ای می پردازند. کتابخانه اندیشه واقع در پارک کودک اوز، به لحاظ موقعیت جغرافیایی در مرکز شهر قرار گرفته و اداره آموزش و پرورش، مدارس و سایر مراکز فرهنگی در همسایگی آن هستند. این کتابخانه با زیربنای ۶۰۰ مترمربع دارای مخزن، نشریات‌، کودک، مرجع، دیداری و شنیداری، آمفی تئاتر، سالن های مطالعه مجزا و نمازخانه است. بیشترین قشر مراجعه کننده به کتابخانه، دختران نوجوان و جوان هستند.

وی که دانش آموخته رشته کتابداری است، کار خود در کتابخانه امام هادی (ع) کوار را از سال ۱۳۷۷ آغاز کرده و در حال حاضر بیشترین زمان و انرژی خود را به فعالیت در حوزه کودک و نوجوان اختصاص داده است. وی در این باره گفت: واقعیت این است که تا چند سال پیش کتابخانه ما هیچ عضو کودکی نداشت. در سال ۱۳۸۹ اوز، کاندید شهر دوستدار کودک شد؛ آن زمان از طریق تعامل با انجمن دوستداران کودک و اساتید و فعالان این حوزه نیاز به وجود بخش کودک در کتابخانه بیش از پیش احساس شد؛ علاوه بر این، نبود کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در اوز، مسئولیت ما را در قبال کودکان و نوجوانان بیشتر می کرد. پس از آن با حمایت خیرین، بخش کودک مستقل و فعالی در کتابخانه ایجاد شد که همواره میزبان فعالیت های متنوعی با همراهی مربیان انجمن دوستداران کودک بوده است. حالا روزانه حدود ۷۰ کودک برای شرکت در برنامه های این بخش به همراه والدین خود به کتابخانه مراجعه می کنند. در واقع می توانم بگویم که ویژگی بارز بخش کودک کتابخانه ما، این است که این بخش متعلق به مادران و کودکان است و مادران به همراه فرزندان خود در کتابخانه حضور می یابند و در برنامه ها شرکت می کنند.

زارع ادامه داد: با حضور مادران در کتابخانه و اجرای برنامه هایی ویژه آنان، طرحی با عنوان «هفت مادر، هفت زمان، هفت مکان» اجرا می کنیم. مادران شرکت کننده در این طرح، کسانی هستند که ابتدا تنها به همراه فرزندان خود به کتابخانه می آمدند و با یکدیگر گفتگو می کردند. ما با کمک انجمن دوستدار کودک، کارگاه های آموزشی ویژه مادران برگزار و آن ها را با شیوه های قصه گویی آشنا کردیم و امروز با اجرای طرح «هفت مادر، هفت زمان، هفت مکان»، مادران شرکت کننده بعد از هماهنگی با کتابخانه و انتخاب کتاب، به طور همزمان به هفت مکان عمومی از جمله پارک و بیمارستان، می روند و با خلاقیت خود به قصه گویی برای کودکان می پردازند. اجرای این طرح با استقبال چشمگیری همراه بود. در واقع آگاهی مادران از تأثیر مثبت برنامه های کتابخانه ای بر زندگی کودکان خود، آن ها را با ما همراه کرده است و در بسیاری از فعالیت های کتابخانه ای همچون برگزاری برنامه های مناسبتی، مشارکت فعال دارند.

وی افزود: علاوه بر این، طرح «مادر قصه گو» نیز در کتابخانه اجرا شد؛ طی این طرح هر هفته مادر یکی از اعضای بخش کودک کتابخانه برای کودکان قصه می گوید. گاه از یکی از مادران عروسک ساز دعوت می کنیم که در حین قصه گویی به ساخت عروسکی از شخصیت های داستانی مورد علاقه کودکان بپردازد، که این هیجان کودکان را برای حضور در این برنامه چند برابر می کند. همچنین با برگزاری جشنواره «پدر، کودک، کتاب» در پارک کودک اوز از طریق تعامل با انجمن دوستدار کودک، سعی کردیم پدران را نیز با کودکان همراه کنیم که این برنامه نیز با استقبال رو به رو شد. پس از آن، طرح «پدر قصه گو» را نیز در کتابخانه اجرا کردیم و در حال حاضر این برنامه یک بار در ماه در بخش کودک کتابخانه برگزار می شود.

زارع اضافه کرد: از دیگر فعالیت هایی که با استقبال کودکان و خانواده های آن ها همراه شد، برپایی نمایشگاه عکس از کودکان کتابخوان بود. در این برنامه از والدین خواستیم از فرزندان خود در حال مطالعه کتاب عکس بگیرند و به کتابخانه بیاورند؛ سپس نمایشگاهی از عکس های کودکان کتابخوان در کتابخانه برپا کردیم؛ تماشای عکس های کودکان در حال مطالعه، اشتیاق سایر کودکان را نیز به مطالعه برمی انگیخت.

وی با اشاره به سایر فعالیت های این کتابخانه در راستای ترغیب کودکان و نوجوانان به مطالعه، اظهار داشت: معرفی نویسندگان ایرانی و آثار آنان به کودکان و نوجوانان از دیگر برنامه هایی است که با هدف افزایش آگاهی کودکان طراحی شد؛ این طرح به طور ماهانه اجرا می شود و طی آن تمامی آثار یک نویسنده را در قفسه ای با عنوان قفسه مولف می گذاریم؛ از زندگی آن نویسنده برای کودکان می گوییم و از یکی از آثار وی قصه می گوییم. شهر اوز دارای کتابخانه خصوصی «بانو و کودک و نوجوان» است که مسئولان آن به طور مستمر از نویسندگان برای حضور در این مرکز دعوت می کنند؛ در تعامل با این کتابخانه، نویسندگان با ورود به شهر اوز از کتابخانه اندیشه نیز بازدید می کنند و ساعتی را به قصه گویی برای کودکان سپری می کنند.

زارع با اشاره به ویژه برنامه روز جهانی صلح (۲۱ سپتامبر) اظهار داشت: در جشنی که به مناسبت روز جهانی صلح برگزار شد، از کودکان خواستیم لباس اقوام مختلف را بر تن کرده و هدیه ای کوچک به یکدیگر تقدیم کنند.

وی از شاهنامه خوانی، برپایی نمایشگاه از کاردستی های کودکان، مسابقات کتابخوانی، میزبانی از حلقه مطالعاتی اندیشه شهر اوز برای نقد کتاب، فیلم و داستان کوتاه در روزهای چهارشنبه و برپایی کارگاه های آموزشی ویژه بزرگسالان با همکاری این حلقه مطالعاتی به عوان دیگر فعالیت های این کتابخانه یاد کرد.

زارع اظهار داشت: امروز نوجوانانی کتابخوان عضو کتابخانه ما هستند که روزهای کودکی خود را نیز در این محیط گذرانده اند و ارتباط با کتاب در بینش و منش آن ها اثرگذار بوده است. اوز شهر کوچکی است و برای من حس بسیار ارزشمندی است که کودکان و نوجوانان در محیطی غیر از کتابخانه به سمتم می آیند، مرا با نام خاله قصه گو صد می زنند و سراغ برنامه های کتابخانه ای را از من می گیرند؛ امید به اینکه حداقل نیمی از این کودکان در آینده کتابخوانانی حرفه ای شوند و زندگی آن ها به واسطه کتاب در مسیری درست هدایت شود، در ما کتابداران انگیزه ای مضاعف ایجاد می کند.

مسئول کتابخانه عمومی اندیشه اوز تک تک روزهای کار در کتابخانه و برقراری ارتباط با مراجعان و حس دوستی و نزدیکی با آنان را خاطره ساز دانست و گفت: اسفند ماه ۹۷، جشن ۵۰ سالگی کتابخانه را در یکی از سالن های بزرگ شهر برگزار کردیم؛ همچنین به این مناسبت نمایشگاهی از کارت های عضویت اعضای قدیمی کتابخانه برپا شد؛ ۵۰ سال همراهی اهالی شهر اوز با کتابخانه به منظور افزایش سطح آگاهی و زندگی بهتر، بسیار ارزشمند است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 9 =