چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷

کتابدار کتابخانه عمومی امام هادی (ع) شهرستان کوار؛

عادت به مطالعه را در زندگی کودکان ماندگار می کنم

كتابخانه امام هادي كوار

کتابدار کتابخانه عمومی امام هادی شهرستان کوار اظهار داشت: از آنجایی که خاطرات دوران کودکی در ذهن کودک ثبت می شود و بر سایر مراحل زندگی وی اثرگذار است، تصمیم گرفتم عادت به مطالعه را در زندگی کودکان به امری ماندگار تبدیل کنم.

زهرا آسمانی، کتابدار کتابخانه عمومی امام هادی (ع) شهرستان کوار استان فارس در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در معرفی کتابخانه محل خدمت خود گفت: شهرستان کوار در ۵۰ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد و با بیش از ۴۰ روستا، دارای دو کتابخانه است؛ کتابخانه شهر کوار واقع در بوستان آزادی، در سال ۱۳۵۴ تأسیس شده و به دلیل دوری از مرکز شهر دسترسی مردم به این مرکز فرهنگی چندان آسان نیست. به همین دلیل تبلیغات و اطلاع رسانی برنامه های فرهنگی کتابخانه  در سطح شهرهمواره بسیار مورد نیاز بوده است و ما این کار را در اولویت قرار دادیم.

وی ادامه داد: با حضور در مدارس و انجام فعالیت های فرهنگی و نیز اطلاع رسانی برنامه های کتابخانه، کودکان و نوجوانان را به حضور در کتابخانه ترغیب می کنیم؛ همچنین جوایز اعضای شرکت کننده در فعالیت های کتابخانه ای را در برنامه صبحگاهی مدارس به آن ها اهدا می کنیم تا سایر دانش آموزان نیز به مشارکت در برنامه های کتابخانه ای ترغیب شوند. انجام این گونه فعالیت های تبلیغاتی بازخورد خوبی داشته است و این روزها بیشتر اوقات روز کتابخانه میزبان کودکان است. حضور کودکان و نوجوانان در کتابخانه، والدین آنان را نیز کتابخوان کرده است؛ این موضوع بسیار ارزشمند است، چراکه شغل غالب مردم در این منطقه کشاورزی و باغداری و میانگین سطح سواد نسبتا پایین است.

وی که دانش آموخته رشته کتابداری در مقطع کارشناسی ارشد است، کار خود در کتابخانه امام هادی (ع) کوار را از سال ۱۳۹۵ آغاز کرده و در حال حاضر بیشترین زمان و انرژی خود را به فعالیت در حوزه کودک و نوجوان اختصاص داده است. وی در این باره گفت: کودکی، زمان شکل گیری شخصیت است و رشد و تکامل ذهنی فرد در این زمان اتفاق می افتد. بنابراین هرآنچه در این سنین به ذهن کودک وارد شود، آثار آن برای همیشه در زندگی او محسوس و تغییر آن دشوار خواهد بود. من نخستین کتابی که در کودکی از خانواده ام هدیه گرفتم را هنوز به یاد می آورم؛ نامش «حماقت پادشاه» بود؛ این کتاب را هنوز نگه داشته ام. از آنجایی که خاطرات دوران کودکی در ذهن کودک ثبت می شود و بر سایر مراحل زندگی وی اثرگذار است، تصمیم گرفتم عادت به مطالعه را در زندگی آن ها به امری ماندگار تبدیل کنم.

آسمانی با اشاره به فعالیت های انجام شده در این کتابخانه گفت: همزمان با آغاز کارم در این مرکز، با هدف ترغیب کودکان به مطالعه و حضور در محیط کتابخانه، طرحی با عنوان «قطار مطالعه» در بخش کودک اجرا کردم. با استفاده از کاغذ رنگی قطاری درست کردم که ۴ واگن دارد؛ از بچه هایی که عضو کتابخانه می شوند می خواهم عکسی از خود بیاورند تا پس از مطالعه کتاب های مربوط به هر واگن عکسشان را در آن واگن بگذارم. هر واگن حاوی ۳۰ کتاب است و عکس هر کودک پس از مطالعه ۳۰ کتاب در واگن اول قرار می گیرد. علاوه بر این، بعد از مطالعه سی کتاب مربوط به یک واگن جوایزی به کودکان هدیه می شود. این کار برای کودکان بسیار جذاب است و آن ها دوستان و خانواده های خود را به کتابخانه می آورند تا عکس خود در قطار مطالعه را به آنان نشان دهند و این امر دوستانشان را نیز به مطالعه تشویق می کند. پس از مطالعه ۱۲۰ کتاب تمامی واگن های قطار نیز، هدیه ای ویژه به کودکان تعلق می گیرد که به منظور ترغیب بیشتر دانش آموزان، این جایزه در برنامه صبحگاهی مدارس به آنان تقدیم می شود. با مطالعه این ۱۲۰ کتاب، کودک تا حدودی به مطالعه عادت می کند. این طرح بسیار مورد استقبال کودکان و نوجوانان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در مدارسی که از کتابخانه فاصله دارند و دسترسی دانش آموزان به کتاب آسان نیست، از طریق هماهنگی های انجام شده با مدارس و ارتباط با معلمان، به تعداد دانش آموزان یک کلاس به معلم کتاب امانت می دهیم تا کتابخانه ای در کلاس تشکیل دهد و بعد از مدتی مشخص، که دانش آموزان کتاب ها را خواندند، منابع را برایشان تعویض می کنیم. بنابراین هدف ما این است که فاصله محل زندگی کودکان از کتابخانه، مانع از مطالعه آنان نشود.

آسمانی اضافه کرد: برنامه های قصه گویی، نشست کتابخوان،‌ مسابقه نقاشی و رنگ آمیزی و ویژه برنامه های مناسبتی نیز از برنامه های مستمر کتابخانه امام هادی کوار است که در جذب کودکان و نوجوانان به کتابخانه موثر بوده است. علاوه بر این با هدف ایجاد علاقه و عادت به مطالعه از سنین آغازین زندگی، با مهدهای کودک نیز تعامل داریم؛ با حضور در این مراکز برای کودکان قصه گویی می کنیم و از طریق قصه ها آنان را با لذت و اهمیت مطالعه و نیز قوانین کتابخانه آشنا می کنیم. همچنین گاهی آنان را به بازدید از کتابخانه دعوت می کنیم. برای مثال در هفته کتاب سال گذشته، مدارک کودکان را از مهدها گرفتیم و برایشان کارت عضویت صادر کردیم؛ بعد جشن کتاب برپا کردیم و روزی که بچه ها میهمان ما بودند، کارت های عضویت را به آن ها هدیه دادیم که برای آنان حس خوشایندی بود. آنها هفته بعد از آن برنامه، به همراه والدین خود به شوق استفاده از کارت عضویت و امانت کتاب به کتابخانه می آمدند. این همراهی والدین آنان را نیز به مطالعه ترغیب می کرد.

وی در خصوص ارائه خدمات کتابخانه ای به بزرگسالان گفت: به تجربه یافته ام مراجعان در سنین بالا به دلیل ناآشنایی با محیط کتابخانه و یا کمرویی، خیلی وقت ها از ما راهنمایی نمی گیرند؛ چون فکر می کنند با این کار برای کتابدار زحمت ایجاد می کنند؛ به همین دلیل با ورود مراجعان بزرگسال به کتابخانه، من معمولا خودم به سراغ آنها می روم؛ با هم بین قفسه ها می رویم؛ از علایقشان می پرسم و سعی می کنم به شناختی، هر چند محدود، از آن ها برسم و بعد متناسب با شرایط، سطح سواد و یا علایق آنان کتاب های مناسب را معرفی می کنم. همچنین در کتابخانه میزی به «کتاب های پیشنهادی کتابدار» اختصاص یافته است؛ ماهانه کتاب هایی که بیشترین میزان امانت را داشته است، بر روی این میز می گذاریم که این طرح بسیار مورد استقبال اعضا قرار گرفت.

آسمانی اضافه کرد: برنامه هایی را نیز با هدف ترویج کتابخوانی و معرفی بیش از پیش کتابخانه، در تعامل با سایر سازمان ها اجرا می کنیم. برای مثال همزمان با هفته خشونت، سازمان بهزیستی ویژه برنامه هایی را اجرا می کرد؛ ما نیز با گردآوری منابع کتابخانه در این موضوع، نمایشگاه کتابی در اداره کل بهزیستی برپا کردیم. همچنین همزمان با هفته حمل و نقل، با هدف ترویج کتابخوانی و نیز تقدیر از رانندگان سرویس مدارس و مهدهای کودک، کتاب هایی را تهیه کردیم و به آن ها هدیه دادیم.

کتابدار کتابخانه امام هادی (ع) کوار در خاتمه گفت: تک تک روزهایی که به کتابخانه می آیم، برایم دلنشین و خاطره انگیز است. من عاشق شغلم هستم و حتی ساعاتی از روز که در کتابخانه نیستم نیز به صحبت کردن درباره اتفاقات کتابخانه و یا به فکر کردن برای طراحی برنامه ای خلاقانه برای جذب بیشتر مراجعان می گذرد. امیدوارم بتوانم قدمی هرچند کوچک برای آگاهی بیش از پیش مردم جامعه ام بردارم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 4 =