شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰

سمانه رستمی، کتابدار کتابخانه روستایی شهدای بابا عرب؛

اشتیاق کودکان حال مرا خوب می کند

كتابخانه شهداي بابا عرب - کراپ‌شده

کتابدار روستای علویه جهرم که بیشترین زمان و انرژی خود را به فعالیت در حوزه کودک و نوجوان معطوف کرده، گفت: لبخند رضایت اهالی روستا برایم انگیزه ای مضاعف است و اشتیاق کودکان حال مرا خوب می کند.

سمانه رستمی، کتابدار کتابخانه روستایی شهدای بابا عرب در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در معرفی کتابخانه محل خدمت خود گفت: این کتابخانه در سال ۱۳۸۵ در روستای علویه، از توابع کردیان شهرستان جهرم، تأسیس شد. روستای علویه حدود ۲۲۰۰ نفر جمعیت دارد و شغل اکثر مردم روستا کشاورزی است؛ کتابخانه تنها پایگاه فرهنگی و اجتماعی روستا محسوب می شود و با فعالیت های انجام شده حتی در سطح شهرستان نیز به عنوان فعال ترین مکان فرهنگی شناخته شده است؛ این امر حمایت مسئولان روستا و شهرستان را از کتابخانه به دنبال داشته است.

رستمی که از ۵ سال پیش کار خود را به عنوان یک کتابدار آغاز کرد، در حال حاضر بیشترین زمان و انرژی خود را به حوزه کودک و نوجوان معطوف کرده است. وی در این باره گفت: کودکان همیشه مشتاق انجام فعالیت های جذاب و سرگرم کننده هستند و متأسفانه روستا فاقد مراکز مناسب برای رفع این نیاز آن ها است. از طرفی، کتاب در زندگی کودکان نقش پر رنگی نداشت. من برای جذب کودکان به کتابخانه این دو موضوع را در نظر گرفتم و برنامه های کتابخانه ای را به گونه ای طراحی کردم که ضمن سرگرم کردن کودکان، آموزنده بوده و به شکل گیری و رشد شخصیت آنان نیز کمک کند. برای آنان به شیوه هایی متنوع، قصه می گفتم و از این طریق، آن ها را با دنیای رنگارنگ کتاب ها آشنا کردم. قصه گویی برای کودکان، علاوه بر تبدیل آن ها به اعضای ثابت کتابخانه، میل به مطالعه کتاب را نیز در آنان بیدار کرد. همانگونه که ورزش برای سلامت جسم الزامی است، کتاب نیز نیاز روح است؛ تمام تلاش من همواره این است که یک روز خوب با کتاب برای کودکان بسازم. امروز با اجرای برنامه های متنوع، مراجعه به کتابخانه بخشی از برنامه روزانه بچه ها شده است و از بسیاری از مادران اعضا شنیده ام که بچه ها مدام از آنها می خواهند که برایشان کتاب بخوانند. این تقاضای کودکان، مادران آنها را نیز کتابخوان کرده است و امروز بسیاری از مادران نیز از اعضای فعال ما هستند.

وی با اشاره به فعالیت های انجام شده در این کتابخانه گفت: تابستان ۹۷ طرح جمعه های کودکی را با هدف خلق یک روز خوب با کتاب برای کودکان، اجرا کردم. برای اجرای این طرح هر هفته از طریق هماهنگی با دهیاری های بخش کردیان و به اتفاق چند تن از فعالان فرهنگی روستا به یکی از روستاهای محروم می رفتم. در این برنامه فعالیت هایی متنوع شامل قصه گویی، گلستان خوانی با همکاری اعضای فعال کتابخانه شهدای باباعرب،‌ شعر خوانی و ... انجام می شد و با همکاری خیرین به تمامی کودکان شرکت کننده، کتاب قصه هدیه می دادم. پیش از ورود به هر روستا از دهیاری می خواستم که چنانچه کودک معلولی ساکن روستا است، مرا مطلع کنند و از آنجاکه این کودکان نمی توانستند در برنامه ها شرکت کنند، به منزل آنها می رفتم، برایشان قصه می گفتم و کتابی به آنها هدیه می دادم. این برنامه با استقبال خوب دهیاری ها و مردم روستا رو به رو شد و پس از اجرای چند برنامه، دهیاری های مختلف از ما دعوت می کردند.

رستمی ادامه داد: در پاییز ۹۷ برنامه هایی ویژه عشایر برگزار کردیم. پاییز هر سال، عشایر عبدالیوسفی به منطقه کردیان می آیند. با ورود آنان به کردیان، یک روز برای قصه گویی به چادر مدرسه عشایر رفتم که با استقبال کودکان مواجه شد؛ برخی از کودکان حتی کفش مناسب نداشتند اما برای شرکت در برنامه قصه گویی خود را به چادر مدرسه رساندند. پس از این برنامه سعی کردم به کمک خیرین، وسایل مورد نیاز کودکان را در قالب هدیه تهیه کنم و چند روز بعد که برای تقدیم هدایا مجددا به آنجا رفتم، آنها منطقه را ترک کرده بودند. با معلم مدرسه تماس گرفتم و از او دعوت کردم که روزی را به همراه کودکان در کتابخانه سپری کنند. آنها یک روز عصر به کتابخانه آمدند، برایشان برنامه های متنوعی برگزار کردم. وقتی کتابخانه را ترک می کردند، همگی خوشحال بودند و لبخند رضایت آنان مرا برای ادامه این کار مصمم کرد. بر اساس این تجربه و با هماهنگی بخشداری کردیان، ۱۴ اسفند ماه هم جشنواره بزرگ عشایری را با حضور تمامی دانش آموزان عشایر برگزار کردیم؛ با هماهنگی بخشداری کردیان، تمامی دانش آموزان عشایر گرد هم آمدند و در آن روز من برنامه های متنوعی اعم از قصه گویی، معرفی کتاب و ... برایشان اجرا کردم.

وی اضافه کرد: حضور اعضای فعال کتابخانه در مرکز توانبخشی فاطمه الزهرا و اجرای برنامه های کتابخوانی توسط آنان برای کودکان این مرکز از دیگر فعالیت های انجام شده بود. این برنامه، کودکان مرکز را به هیجان آورد. آنان با دیدن اجرای برنامه توسط همسالان خود، مشتاق مشارکت فعال در برنامه می شدند به قدری که گاه می دویدند، در مقابل سایر دانش آموزان شعری می خواندند و دوباره به جای خود بر می گشتند. این برنامه را در آسایشگاه سالمندان نیز اجرا کردیم که با استقبال آنان رو به رو شد. علاقه سالمندان به این برنامه ما را بر آن داشت که نشست های کتابخوان ویژه سالمندان برایشان برگزار کنیم؛ به درخواست مسئولان آسایشگاه قرار است سالمندان به بازدید کتابخانه بیایند و عصری را در کتابخانه بگذرانند.

کتابخانه های روستایی عموما تک شیفت هستند اما سمانه رستمی معمولا عصر ها هم کتابخانه را باز نگه می دارد تا دانش آموزان پس از مدرسه نیز بتوانند به کتابخانه بیایند و در برنامه ها شرکت کنند؛ به طوری که حالا وقتی یک روز کتابخانه، خارج از ساعات کاری بسته باشد،‌ اهالی روستا سراغ او را می گیرند.

رستمی با اشاره به خاطرات سال های فعالیت خود گفت: برای اجرای طرح جمعه های کودکی به یکی از روستاهای کردیان رفته بودم، روستا شلوغ بود؛‌ شروع برنامه ساعت ۹ صبح بود اما دهیار به من گفت که اهالی روستا یک ساعت، پیش از برنامه حاضر بودند. او گفت که امروز مراسم تشییع پیکر یکی از اهالی روستا است و ما می خواستیم با شما تماس بگیریم و برنامه جمعه های کودکی را به هفته آینده موکول کنیم؛ اما خانواده متوفی از دهیار خواستند که به خاطر شادی بچه های روستا که یک هفته انتظار این برنامه را می کشیدند، آن را به تعویق نیندازد. آنها خود نیز در برنامه حضور داشتند و در صف اول نشستند و مراسم تشییع را به عصر همان روز، بعد از اجرای برنامه موکول کردند. دیدن این اشتیاق حال مرا خوب می کند و این خاطره هرگز از ذهن من پاک نخواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 8 =