شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۹

زینب کاشی قرا:

جشنواره روستاهای دوستدار کتاب عامل ایجاد انگیزه در کتابداران روستایی است

محمد حسین گران

کتابدار کتابخانه روستای قراخیل برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب را زمینه ساز ایجاد انگیزه در کتابداران روستایی دانست و گفت: برگزاری این جشنواره با برجسته سازی فعالیت های آنها، اشتیاق به ادامه کار را مضاعف می کند.

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایردوستدار کتاب با معرفی روستاهای برگزیده به کار خود پایان داد. روستای قراخیل قائم شهر یکی از برگزیدگان پنچمین دوره این جشنواره بود. قراخیل، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قائم شهر در استان مازندران است.

زینب کاشی قرا، کتابدار کتابخانه مرحوم مهندس حسین گران روستای قراخیل در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در معرفی این روستا گفت: روستای قراخیل با حدود ۶ هزار نفر جمعیت، روستایی بزرگ محسوب می شود و دارای مراکز درمانی، بیمارستان، مساجد، مدارس و ... است. همچنین مرکز سینوپتیک هواشناسی منطقه شمال در این روستا قرار دارد. کتابخانه مهندس حسین گران در سال ۹۴ در مجتمع فرهنگی روستا راه اندازی شد و در حال حاضر حدود ۱۵۰۰ نفر از جمعیت روستا عضو کتابخانه هستند و بیشترین مراجعان را دانش آموزان تشکیل می دهند.

وی که از سال ۹۵ در کتابخانه مهندس حسین گران خدمت می کند، در خصوص برنامه های اجرا شده در این کتابخانه، که موجب شد روستای قراخیل در زمره روستاهای دوستدار کتاب قرار گیرد، گفت: اجرای طرح مطالعه با طعم تابستان با حضور اعضای کتابخانه و مادران آن ها یکی از برنامه های کتابخانه ما بود. برای اجرای این برنامه در قالب اردویی فرهنگی به طبیعت رفتیم و برنامه هایی همچون نشست کتابخوان، مسابقه نقاشی و ... ویژه گروه های مختلف سنی اجرا کردیم. از دیگر فعالیت های انجام شده، برنامه نقاشی امام رضا(ع) با کودکان بود که با هدف تقدیر از کودکان و به دنبال شرکت حداکثری اعضای کودک کتابخانه در جشنواره کتابخوانی رضوی انجام شد. همچنین بازدید دانش آموزان و مسئولان شهرستان و استان از کتابخانه؛ گذراندن یک روز کاری مهدهای کودک در کتابخانه؛ برگزاری ویژه برنامه های مناسبتی همچون جشن شب یلدا همراه با برنامه هایی متنوعی همچون مشاعره و ...؛ نشست هایی با موضوع معرفی آداب و رسوم مازندران؛‌ نشست های کتابخوان و معرفی کتاب؛ برگزاری مسابقات نقاشی و کتابخوانی در مناسبت های مختلف؛ برپایی نمایشگاه های فرهنگی به مناسبت هفته مازندران؛ اجرای برنامه فرهنگی با حضور کودکان مهد در خانه یکی از مادربزرگ های ساکن روستا؛ طرح چند دقیقه خلوت با کتاب «ترگل» نوشته عماد داوری دولت آبادی ویژه هفته عفاف و حجاب؛  قصه گویی به زبان محلی ویژه کودکان و برگزاری کارگاه های مهدویت در کتابخانه بخشی از فعالیت های انجام شده به همت کتابخانه روستا است.

کاشی قرا برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب را زمینه ساز ایجاد انگیزه در کتابداران روستایی دانست و گفت: کتابداران شاغل در کتابخانه های روستایی برای ترویج کتابخوانی در سطح روستا بسیار تلاش می کنند و برگزاری این جشنواره با برجسته سازی فعالیت های آنها، اشتیاق به ادامه کار را مضاعف می کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 3 =