سه‌شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶

گفتگو با کتابدار کتابخانه روستایی شهید تاجگردون گچساران؛

کتابداری به اضافه مشقت اما به توان عشق

خيبر آقايي

خیبر آقایی کتابدار کتابخانه عمومی شهید تاجگردونِ روستای تلخاب شیرینِ گچساران با اشاره به ویژگی‌هایی کار در کتابخانه‌های روستایی، کتابداری در این کتابخانه‌ها را در عین دشواری‌ها و کمبودهایش، آکنده از انگیزه، صمیمیت و مالامال از عشق توصیف کرد.

خیبر آقایی کتابدار کتابخانه عمومی شهید احمدرضا تاجگردون روستای تلخاب شیرین شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد در گفتگو با روابط عمومی نهاد با اشاره به ویژگی‌های کتابداری در کتابخانه‌های روستایی عنوان کرد: جو  صمیمانه‌ای که در روستا وجود دارد باعث می‌شود تا شناخت‌ها در آن بیشتر و رفتارها قابل پیش‌بینی‌ باشد و در نتیجه کمبودها و نیازها به راحتی قابل تشخیص و حل باشند؛ در عین حال کار در یک کتابخانه روستایی با کمبودها و مشکلات خاص خود نیز رو به رو است اما یادآوری این نکته که کتابدار نیز یکی از اهالی همین روستا هست باعث می‌شود با احساس مسئولیت دوچندان و با تعصب فراوان به راهی که در پیش گرفته‌ بیاندیشد.

آقایی در ادامه افزود: تنها کتابدار کتابخانه بودن یعنی کتابداری به اضافه مشقت اما به توان عشق؛ یعنی در مقابل اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی، برای انجام کارهای اداری، در برنامه‌ریزی‌های مرتبط با کتابخانه و سایر مسئولیت‌های دیگر، تنها و تنها خودت ایستاده‌ای و توشه‌ای جز انگیزه و عشق به هدف و کارت نداری.

کتابدار کتابخانه روستایی شهید تاجگردون با اشاره به جایگاه کتابخانه در روستا خاطرنشان کرد: خوشبختانه نگاهی که مردم روستا به کتابخانه دارند کاملاً مثبت و امیدوار کننده است. اینکه نام کتابخانه مزین به شخصیتی قابل احترام برای آنها و زادگاه‌شان است در کنار شناختی که در سال های اخیر از طریق فرزندان شان و فعالیت‌های کتابخانه به دست آورده‌اند باعث شده تا کتابخانه یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی و مکانی قابل اعتماد در نزد خانواده‌ها تلقی شود.

آقایی با اشاره استقبال کودکان و نوجوانان برای حضور در کتابخانه روستا بیان کرد: بیشتر اعضای کتابخانه عمومی شهید تاجگردون را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند. بیشتر آنها بعد از تعطیلی مدارس به اینجا می‌آیند و در واقع کتابخانه در کنار منزل و مدرسه‌شان، سومین خانه آنها به حساب می‌آید.

این کتابدار استقبال از کتاب‌های بخش کودکِ کتابخانه را امیدوارکننده توصیف کرد و افزود: استقبال از کتاب‌های بخش کودک تنها به کودکان آنها محدود نمی‌شود و دانش‌آموزان مقطع متوسطه نیز یکی دیگر از طرفداران پر و پا قرص این بخش هستند. اغراق نیست اگر بگویم از ۱۴۰۰ کتاب موجود در این بخش روزانه ۲۰۰ کتاب به امانت می‌رود و این استقبال باعث شده تا برای هر عضو «سقف عضویت» در نظر بگیرم تا به همه به صورت مساوی کتاب برای امانت برسد.

وی با برشمردن برنامه‌های متنوع فرهنگی در این کتابخانه، گفت: کلاس‌های نقاشی، نشست‌های قصه‌خوانی و کارگاه‌های کاردستی یکی از پر طرفدارترین برنامه‌های کتابخانه هستند. همیشه نیز نقاشی‌ها، قصه‌ها و کاردستی‌های اعضاء در کتابخانه به نمایش گذاشته می‌شوند تا هم باعث تشویق آنها و هم عامل ترغیبِ سایرین برای حضور در این برنامه‌ها شود. برنامه‌های کتابخانه در روزهای پنجشنبه به دلیل بسته بودن مدارس پر رونق‌تر دنبال می‌شود و بیشتر اعضاء در این روز مهمان کتابخانه هستند و من نیز سعی می‌کنم کلاس‌ها در این روز برگزار کنم. تشکیل گروه تئاتر و برگزاری برنامه‌های تفریحی مثل اردو نیز از دیگر برنامه‌های ثابت کتابخانه ما است.

آقایی اضافه کرد: بسیاری از اعضای کودک، کتابخانه را به عنوان مکانی که هر روز به آن سر می‌زنند، می‌دانند و به بهانه انجام تحقیقات مدارس و ساخت کاردستی‌های کلاسی‌ گرفته تا گذراندن اوقات فراغت و حضور در جلسات آموزشی به این مکان فرهنگی مراحعه می‌کنند.

وی حضور گروه‌های مختلف سنی به کتابخانه را قابل قبول ارزیابی کرد و بیان کرد: با اینکه بیشتر مراجعین به کتابخانه را کودکان و نوجوانانِ دانش‌آموز تشکیل می‌دهند اما سایر گروه‌های سنی نیز به فراخور نیازشان به کتابخانه سر می‌زنند. از آنجا که شغل اکثر ساکنین روستا کشاورزی و دامپروری است بسیاری از مراجعات برای امانت و آگاهی از مسائل مرتبط با این دو حرفه هستند. کتاب‌های رمان کتابخانه نیز یکی دیگر از عناوین پر طرفدار در میان گروه‌های سنی بزرگسال کتابخانه است.

کتابدار کتابخانه روستایی شهید تاجگردون با بیان اهمیت و برنامه‌ریزی برای گروه سنی کودک و نوجوان، عنوان کرد: به همراهی با کودکان در کارهای فرهنگی علاقه‌مندم و از اینکه می‌توانم در کتابخانه از اتلاف وقت آنها  جلوگیری کنم و با راهنمایی و همراهی با دنیای کودکانه‌شان در این دوره مهم از زندگی‌شان اندکی اثرگذار باشم خوشحالم. به دلیل علاقه فراوانم در کارهای فرهنگی ویژه کودکان در سطح روستا به «عمو پور رنگِ روستای تلخاب شیرین» معروف شوم.

آقایی در ادامه با یادآوری یکی از خاطرات تأثیرگذارش در کتابخانه، گفت: سال گذشته و بعد از زلزله کرمانشاه وقتی برای آماده‌سازی بسته‌های فرهنگی برای فرستادن به کودکان مناطق زلزله‌زده اقدام کردیم، صحنه‌های احساسات‌برانگیز و کم‌نظیری را از اعضای کودک کتابخانه به چشم دیدم که باعث شد اشتیاقم برای کار در کتابخانه و توجه ویژه به این گروه سنی دوچندان شود. صحنه‌هایی مثل: آوردن کیک تولد یکی از کودکان به کتابخانه و درخواست برای دادن آن به کودکان کرمانشاهی و یا کودکی که چند برگ از ورق‌های سفید دفترش را برای هدیه دادن به کودکان زلزله‌زده کنده بود و به کتابخانه آورده بود.

وی در پایان با اشاره به اهمیت مطالعه در روند کاری او به عنوان یک کتابدار گفت: مطالعه و به روز بودن یکی از الزامات کاری برای هر کتابدار است. اینکه خودِ کتابدار کتابخوان باشد و با عناوین مختلف آشنایی داشته باشد و بتواند در بهترین شکل ممکن کتاب‌ها را به اعضاء معرفی و پیشنهاد کند اصلی‌ترین هنر یک کتابدار محسوب می‌شود. من نیز به تبع این ویژگی، همیشه خلاصه‌ای از کتاب‌های خوانده‌ شده‌ام را روی کاغذی نوشته و در تابلو و وبلاگ کتابخانه قرار می‌دهم بلکه به کار اعضاء نیز بیاید. هر هفته نیز به صورت ثابت این معرفی کتاب‌ها را در مدارس روستا برای دانش‌آموزان می‌خوانم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 14 =