چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۶

گفت و گو با مسئول کتابخانه مرحوم سید حمزه حجازی روستای پیشنبور ؛

پیشرفت روستا در گرو افزایش آگاهی مردم است

كتابخانه حجازي پيشنبور - کراپ‌شده

مرصع یارمحمدی ترغیب کودکان و نوجوانان به مطالعه و افزایش خودآگاهی دانش آموزان و اهالی روستا را از مهم ترین اهداف خود در برنامه ریزی برای اجرای فعالیت های کتابخانه ای دانست و گفت: به اعتقاد من افزایش آگاهی مردم، به پیشرفت روستا می انجامد.

مرصع یارمحمدی، مسئول کتابخانه مرحوم سید حمزه حجازی واقع در روستای پیشنبور شهرستان کلاردشت استان مازندران در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با معرفی کتابخانه محل خدمت خود گفت: این کتابخانه در سال ۱۳۸۸، بنا بر وصیت مرحوم سید حمزه حجازی توسط سید حمید حجازی، برادرزاده وی ساخته شد. کتابخانه مرحوم سید حمزه حجازی در مرکز روستا و مجاورت مسجد و سه مدرسه واقع شده و تنها پایگاه فرهنگی روستای پیشنبور محسوب می شود. مردم روستا، ارتباط تنگاتنگی با کتابخانه دارند. وجود کتابخانه در مرکز روستا و همجواری با مدارس، مهد کودک، مرکز بهداشت و دهیاری به عنوان مراکزی که اهالی روستاهای مجاور نیز به آن مراجعه می کنند، کتابخانه را به محلی پر رفت و آمد تبدیل کرده است و در حال حاضر دانش آموزان، بیشترین مراجعان به کتابخانه هستند.

یارمحمدی ادامه داد: جدای از روستای پیشنبور که کتابخانه در آن واقع شده است، ۶ روستای همجوار که فاقد کتابخانه هستند نیز از این مرکز استفاده می کنند؛ من بومی این منطقه هستم و با توجه به شناختی که نسبت به روستا و نیازهای مردم دارم، تصمیم گرفتم با اجرای طرح های کتابخوانی ویژه اهالی و نیز کودکان، آنها را بیش از پیش با مطالعه مأنوس کنم. خوشبختانه در این مسیر، تنها نبودم. همراهی آقای حمید حجازی تنها به ساخت کتابخانه محدود نشد. ایشان و همچنین آقای فرهاد عاقلی کهن، از خیرین روستا، در برگزاری کلاس های آموزشی در کتابخانه نیز نقش موثری دارند. به واسطه این افراد اساتید برجسته ای بدون چشم داشت مالی در برگزاری دوره های آموزشی با کتابخانه همکاری می کنند. این خیرین همچنین به رفع نیازهای کتابخانه نیز اهتمام دارند.

وی تصریح کرد: ترغیب کودکان و نوجوانان به مطالعه و غنی سازی اوقات فراغت آنان، افزایش خودآگاهی دانش آموزان و اهالی روستا و بالا بردن سرانه مطالعه در روستا، از مهم ترین اهداف من در برنامه ریزی برای اجرای فعالیت های کتابخانه ای است؛ چراکه به اعتقاد من افزایش آگاهی مردم، به پیشرفت روستا می انجامد.

یارمحمدی در ادامه به برخی از برنامه های برگزار شده در این کتابخانه اشاره کرد و گفت: کارگاه ها و ویژه برنامه های آموزشی برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان، برنامه های قصه گویی با همکاری مادران، جمع خوانی، شاهنامه خوانی، نمایشنامه خوانی و مسابقات فرهنگی از فعالیت هایی است که به منظور جذب کودکان و نوجوانان به کتابخانه انجام می شود. در حوزه بزرگسالان نیز برنامه های گوناگونی همچون سلسله کارگاه های آموزشی بهداشت بانوان، کارگاه آموزشی شیوه برخورد با فرزند نوجوان ویژه مادران در مسجد روستا و آموزش قرآن ویژه بانوان انجام شده است.

وی افزود: برنامه قرآن صبحگاهی هر روز صبح با حضور دانش آموزان یک کلاس در کتابخانه برگزار می شود. در این برنامه دانش آموزان مدرسه ابتدایی مجاور،‌ ۱۵ دقیقه پیش از شروع برنامه های روزانه مدرسه در کتابخانه حاضر می شوند و سوره ای از قرآن را با یکدیگر می خوانیم. همچنین در طول زنگ های تفریح، دانش آموزان با دریافت مجوزی از مدرسه، برگه ای حاوی ساعت خروج و مهر مدرسه، زنگ های تفریح خود را در کتابخانه سپری می کنند و ثبت مهرکتابخانه و ساعت خروج در انتهای این برگه، نشان دهنده حضور دانش آموز در کتابخانه است. بعد از تعطیلی مدرسه نیز، کتابخانه به عنوان نخستین مقصد دانش آموزان واقعا دیدنی است. مملو از کودکانی سرشار از شوق آگاهی. در واقع ظهرها کتابخانه حجازی به قدری شلوغ است که گاهی برای خدمت رسانی بهتر نیاز به کمک دارم.

یارمحمدی اظهار داشت: به اعتقاد من پشتکار لازمه موفقیت است؛ اردیبهشت ماه بود که من شروع به کار در این کتابخانه کردم و این بهترین زمان، برای برقراری ارتباط با مدارس مجاور کتابخانه بود. تصمیم گرفتم به مناسبت روز معلم، معلمان را به کتابخانه دعوت کنم و این آغاز خوبی برای شروع ارتباطی بود که روز به روز تقویت شد و نتایج آن در موفقیت تحصیلی دانش آموزان روستا نمود پیدا کرد. سعی من همواره ترغیب کودکان به کتابخوانی از طریق ایجاد فضایی دلنشین در کتابخانه بوده است.

وی با اشاره به خاطره ای شیرین از سال های فعالیت به عنوان کتابدار، گفت: از خاطراتی که هرگز از یاد نمی برم،‌ خاطره روز تولدم است. یکی از روزهای مرداد ماه بود که تعدادی از نوجوانان در کلاس زبان کتابخانه حاضر بودند. از آنجایی که کتابخانه بخش مستقلی برای کتب مرجع دارد، آنها از من خواستند که برای دقایقی در بخش مرجع پاسخگوی سوالات شان باشم؛ از بخش مرجع که بیرون آمدم کیک و شاخه گلی را دیدم که بچه ها برای من آماده کرده بودند. آنها از پول های توجیبی خود برای من تولد گرفتند؛ این خاطره ای است که یادآوری آن همیشه برایم لذت بخش خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 0 =