یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸

با حضور مسئولان استان کرمانشاه برگزار شد؛

افتتاح طرح «قصه های شیرین کرمانشاه» در پارک معلم کرمانشاه

افتتاحیه طرح «قصه های شیرین کرمانشاه»

طرح «قصه های شیرین کرمانشاه» با مشارکت ادارات کل کتابخانه های عمومی، کانون پرورش فکری استان و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری کرمانشاه شروع به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، مراسم افتتاحیه طرح «قصه های شیرین کرمانشاه» با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی،  مدیرکل کانون پرورش فکری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری کرمانشاه، اعضای شورای اسلامی شهر، نویسندگان، شاعران و جمعی از مردم کرمانشاه  در محل پارک معلم برگزار شد.

در ابتدای برنامه مدیران کل کتابخانه های عمومی، کانون پرورش فکری استان کرمانشاه و رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری کرمانشاه، مجریان طرح «قصه های شیرین کرمانشاه» ضمن خیرمقدم به حاضرین، طرح را معرفی کرده و هدف اصلی آن را ارتقای سطح فرهنگ جامعه و شهر کرمانشاه با استفاده از مهارت های قصه گویی دانستند. آنها این طرح مشارکتی را زمینه ساز طرح ها و برنامه های فرهنگی با مشارکت دستگاه های فرهنگی در شهر و استان کرمانشاه عنوان کردند.

در ادامه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه گفت: امروز به مناسبت میلاد امام رضا(ع) گردهم آمدیم تا طرح خوب و کاربردی «قصه های شیرین کرمانشاه» یا «پنجشنبه های قصه گویی کرمانشاه» را برای بچه های خوب کرمانشاه اجرا کنیم.

خونسار در ادامه گفت: این طرح با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی، بالا بردن فرهنگ مطالعه و سطح دانش و آگاهی کودکان و نوجوانان از طریق شیوه های نوین و یا سنتی قصه گویی انجام می شود؛ چرا که به اعتقاد ما شایسته است از اوایل کودکی با استفاده از قصه گویی و قصه خوانی کودکان با کتاب آشنا و به مطالعه عادت کنند تا  در بزرگسالی ثمره آن را ببینند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، پیام طرح «قصه های شیرین کرمانشاه» را تقویت توانایی و بالا بردن فرهنگ جامعه در شهر کرمانشاه دانست و گفت: این طرح با مشارکت ادارات کل کتابخانه های عمومی، کانون پرورش فکری استان و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری کرمانشاه امروز رسما شروع می شود و امیدواریم مورد استقبال کودکان و نوجوانان و خانواده های آنها قرار بگیرد و در آینده به صورت جشنواره در سراسر استان برگزار شود و شاهد رشد فرهنگی کودکان و نوجوانان شهر و دیار کرمانشاه باشیم.

مهناز فتاحی، مدیرکل کانون پرورش فکری استان کرمانشاه، در این مراسم گفت: «قصه های شیرین کرمانشاه» یا «پنجشنبه های قصه گویی کرمانشاه»، یک طرح خوب فرهنگی است که با هدف احیای فرهنگ قصه گویی دربین مردم کرمانشاه برگزار می‌شود.

فتاحی در ادامه گفت: این برنامه به لطف خدا با مشارکت، تعامل و همکاری سه ارگان فرهنگی و همسو برگزار می شود و قرار است پنجشنبه های هر هفته کودکان و نوجوانان به همراه والدین خود در مراکز منتخب کانون پرورش فکری، کتابخانه های عمومی و فرهنگسراهای شهرداری کرمانشاه قصه گوش کنند و قصه بگویند. 

وی در پایان گفت: امروز شاهد افتتاح این طرح بزرگ فرهنگی هستیم که امیدواریم زمینه ساز ارتقای فرهنگ و احیای فرهنگ قصه گویی در استان کرمانشاه باشد.

مهدی عبدالمالکی، رییس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری در حاشیه این مراسم با بیان اینکه قصه گویی یکی از میراث‌های فرهنگی است و از قدیم مادران برای فرزندانشان قصه می گفتند یا در محافل ریش سفیدان داستان‌ها و قصه‌های اساطیری نقل می‌شد، گفت: طرح «قصه های شیرین کرمانشاه» قصد دارد در جهت احیای این میراث و احیای قصه گویی، شاهنامه‌خوانی و نقالی در سطح شهر کرمانشاه تلاش کند.

عبدالمالکی گفت: به کمک قصه می توان کودکان را با محیط اطراف شان آشنا کرد؛ قدرت تفکر، تخیل و تمرکز آنها را وسعت داد؛ به رشد خلاقیت، حس زیبایی شناسی، تقویت حافظه و عزت نفس کودکان کمک کرد و ارزشهای خانوادگی، دینی و اجتماعی را به آنان آموخت.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری افزود: تعامل سه دستگاه فرهنگی در برگزاری این برنامه از اتفاقات خوبی است که شاهد آن هستیم و امیدواریم اینگونه برنامه ها در آینده بیشتر شود.

در ادامه برنامه های متنوعی و شادی از قبیل قصه گویی توسط برگزیدگان مسابقه قصه گویی کشور، اجرای موسیقی توسط کودکان و شاهنامه خوانی و نقالی و ... برگزار شد.

لازم به ذکر است طرح «قصه های شیرین کرمانشاه» با هدف جذب کودکان و والدین به سمت مراکز فرهنگی شهر و همچنین ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و قصه گویی در بین خانواده ها در مراکز 10 گانه، کتابخانه عمومی امیرکبیر (خیابان مصطفی امامی)، کتابخانه عمومی شهید آوینی (میدان غدیر)، کتابخانه عمومی اندیشه (جنب مسکن مهر دولت‌آباد)، فرهنگسرای آفرینش کانون پرورش فکری (سه‌راه 22 بهمن)، مرکز شماره 4 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (پارک معلم)، فرهنگسرای گل نرگس (ابتدای شهرک ژاندارمری)، فرهنگسرای شهر (چهارراه مطهری) و فرهنگسرای کوثر (چهارراه 30 متری دوم) 10 پنجشنبه متوالی در تابستان 97 برگزار خواهد شد. علاقمندان می توانند با مراجعه حضوری و یا تماس با شماره تلفن های ۳۸۳۹۷۶۴۶، ۳۸۳۹۷۶۳۶ و ۳۸۲۱۴۷۲۴ نسبت به ثبت نام این دوره ها اقدام کنند. به شرکت کنندگان در این دوره ها در صورت حضور و برگزیده شدن در جشنواره قصه گویی استان هدایای نفیسی اهدا می شود.