چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۸

با حضور خالق اثر، شاعران و ادب پژوهان برجسته کشور؛

مجموعه شعر «آبی روشن آبی خاموش» در شهرستان گراش نقد و بررسی شد

رونمایی از کتاب صادق رحمانی در گراش

مجموعه شعر «آبی روشن آبی خاموش» آخرین سروده صادق رحمانی مدیر رادیو فرهنگ در قالب نشستی با حضور شاعران و ادب پژوهان برجسته کشور در کتابخانه عمومی آبشار اندیشه شهرستان گراش استان فارس نقد و بررسی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، در این نشست که به مناسبت ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در کتابخانه عمومی زادگاه خالق اثر برگزار شد، شاعران و منتقدان سرشناس کشور همچون مرتضی امیری اسفندقه؛ موسی بیدج، سعید یوسف نیا، محمد علی سالاری و جمعی از شاعران بومی و فرهیختگان شهرستان گراش به بررسی جنبه های مختلف ادبی این اثر پرداختند؛ همچنین از بخش های مختلف کتابخانه عمومی آبشار اندیشه بازدید شد.

دکتر صادق رحمانی مدیر رادیو فرهنگ در این دیدار ضمن قدردانی از برگزاری این دیدار در شهر زادگاهش، اظهار داشت: من از سال ۶۵ شاعری را به شکلی جدی  شروع کردم و از همان ابتدا نیز علاقه‌ام به حوزه شعر کوتاه بود و در حال و هوای رباعی و دو بیتی شعر می‌سرودم. در اوایل دهه هفتاد نخستین دفتر شعرم  با عنوان «همه چیزها آبی» است منتشر شد و در سال ۸۵ دفتر شعر دیگری با عنوان «سبزها، قرمزها» و این مجموعه آخرین سروده من است.

وی با اشاره به اینکه سبک و سیاق کاری من حاصل تجربیات ذهنی است، افزود: معمولاً دیر به دیر دست به انتشار اشعارم می‌زنم کما اینکه میان این دفتر تازه و دفتر قبلی من هم ۱۰ سال فاصله افتاده است.

این شاعر و نویسنده گراشی همچنین با تصریح اینکه کار شاعر تنها توجه به سرودن شعر است، عنوان کرد: من در این مجموعه شعر، اشعارم را گفته ام و کنار ایستاده ام تا دیگران آن را قضاوت کنند.

مرتضی امیری اسفندقه شاعر مطرح معاصر کشور نیز در این نشست با برشمردن مزیت های فراوان این مجموعه، مرگ آگاهی و زودگذری دنیای فانی را از جمله مفاهیم شاخص در این مجموعه دانست و عنوان کرد: بسیار خرسندم از اینکه صادق رحمانی پس از ده سال مجددا یک اثر ارائه داده است.

صاحب کتاب «نماشم»، مجموعه «آبی روشن آبی خاموش» را شامل ۱۱۰ رباعی نیمایی دانست و افزود: در این مجموعه نیز همچون دیگر آثار صادق رحمانی، سبک منحصربه فرد شاعر به تصویر کشیده شده است.  

سعید یوسف نیا دیگر شاعر معاصر ایرانی نیز با تصریح اینکه شاعر فقط آن نیست که هر  روز چند بیت بسراید، گفت: گاهی ممکن است که شاعر از داشته های ادبی خود مراقبت کند و پس از چند سال آنچه را که پاسداری کرده به قلم جاری کند و مجموعه ای زیبا همچون آنچه صادق رحمانی سروده، خلق کند.

موسی بیدج پژوهشگر، مترجم و منتقد برجسته  نیز مجموعه «آبی روشن و آبی خاموش» و کتاب «سبزها، قرمزها» را که به زبان عربی نیز ترجمه شده است از آثار درخشان صادق رحمانی دانست.

 در ادامه این نشست حسن رهبر رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان گراش صادق رحمانی را از سرمایه های فرهنگی شهرستان و ایران دانست و از حضور وی برای مراسم نقد کتاب در کتابخانه عمومی آبشار اندیشه قدردانی کرد. محمد خواجه پور سردبیر سایت محلی گریشنا و نشریه افسانه و گراش نیز به معرفی نویسنده و آثار گذشته این شاعر پرداخت.

گفتنی است «آبی روشن، آبی خاموش» دومین مجموعه‌ این شاعر است که پس از کتاب «سبزها، قرمزها» در قالب شعرهای کوتاه آمیخته با نثر به چاپ می‌رسد. این کتاب شامل ۱۱۰ شعر کوتاه که تعدادی از آنها با نثر همراه شده‌اند؛ شش یادداشت درباره‌ فرم و محتوای شعرهای کوتاه و مجموعه «سبزها، قرمزها»؛ و یک واژه‌نامه‌ کوتاه برای توضیح چند واژه‌ بومی است که توسط نشر همسایه با همکاری مؤسسه فرهنگی و هنری هفت‌برکه گراش در تابستان سال جاری منتشر شده است.