چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۴

همراه با فریبا کلهر در طرح کتابخوان شهریور؛

«آسمان چهارم»؛ نگاهی به واقعه غدیر خم از دریچه ادبیات است

فریبا کلهر

فریبا کلهر گفت: «آسمان چهارم» نگاهی به واقعه غدیر خم از دریچه ادبیات و رمان دارد که می‌تواند جذابیت‌های دوچندانی برای مخاطب نوجوان داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتاب «آسمان چهارم» نوشته فریبا کلهر، یکی از ۴ اثر حاضر در طرح کتاب‌خوان شهریور ماه است که از سوی انتشارات قدیانی روانه بازار کتاب شده است. این اثر که به مناسبت قرار گرفتن عید سعید غدیر خم در شهریور ماه، در این طرح ارائه شده، با پرداختن به واقعه غدیر خم و اتفاقات آن، یکی از آثاری است که محور فعالیت‌ کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در شهریور ماه است.

فریبا کلهر در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در معرفی کتاب «آسمان چهارم» عنوان کرد: «آسمان چهارم» رمانی درباره غدیر خم و آن اتفاق بزرگ است که این داستان از زبان راوی سوم شخص روایت می‌شود. این اثر روایت زندگی یک پهلوان است که طی سفر به مکه برای انجام مناسک حج، شاهد واقعه غدیر خم می‌شود. او در این مسیر با «حسان» شاعر معروف عرب آشنا می‌شود؛ شاعری که قصیده غدیر را سروده و مورد لطف رسول خدا هم قرار گرفته است.

این نویسنده درباره شکل‌گیری ایده و نحوه نگارش این اثر توضیح داد: داستان این کتاب را ابتدا به سفارش یک شرکت انیمیشین‌سازی نوشتم. من فیلمنامه‌ای در مورد غدیر خم برای آنها آنها نوشتم و قرار بود که این فیلم انیمیشن۹۰ دقیقه‌ای پس از ساخته شدن، در یکی از شبکه‌های تلویزیونی به نمایش درآید. در حال حاضر از سرنوشت ساخته شدن یا نشدن آن انیمیشن باخبر نیستم، اما خوشحالم که در ادامه این اثر داستانی در سال ۱۳۸۸ توسط انتشارات قدیانی در قالب کتاب چاپ و منتشر شد و مورد استقبال قرار گرفت.

کلهر درباره مهم‌ترین ویژگی کتاب «آسمان چهارم» عنوان کرد: غدیر خم رویداد مهمی در تاریخ اسلام و تشیع است که این امر باعث شده درباره آن بحث‌های مفصل و زیادی مطرح شود؛ بر این اساس کتاب‌های زیادی دراین زمینه نوشته شده و بزرگانی دست به قلم برده‌اند و به روایت و تحلیل این رویداد تاریخی پرداخته‌اند. اما در این حوزه بحث ادبی کمتر جایی داشته و به ویژه نوشتن رمان. از این جهت «آسمان چهارم» نگاهی به واقعه غدیر خم از دریچه ادبیات و رمان دارد که می‌تواند جذابیت‌های دوچندانی برای مخاطب نوجوان داشته باشد.

وی افزود: تفاوتی که این کتاب با سایر آثار از این دست و حتی سایر کتاب‌های مذهبی خودم دارد، این است که حرکت و پرداختن به جزئیات در آن بسیار پر رنگ است و سعی کردم در قالب ادبیات ماجرای غدیر خم را به صورت روشن و شفاف برای مخاطب نوجوان مطرح کنم.

فریبا کلهر همچنین درباره معرفی و ارائه این اثر در طرح کتابخوان شهریورماه نیز گفت: در میان انبوه فعالیت‌هایی که در مناسبت‌های مذهبی اجرا می‌شوند و در بسیاری مواقع، کارکرد و تأثیرگذاری لازم را ندارند، ارائه اینگونه کتاب‌ها در کتابخانه‌های عمومی که با طراحی و اجرای فعالیت‌های خلاقانه از سوی کتابداران و اعضای کتابخانه‌ها همراه می‌شود، می‌تواند اقدامی تأثیرگذار در این حوزه باشد.