سه‌شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۷

در چهاردهمین روز از ماه مبارک رمضان؛

ویژه برنامه قرآنی «بهار در بهار» در زاهدان برگزار شد

بهار در بهار زاهدان

خانواده بزرگ کتابداران و کتابخوانان سیستان و بلوچستان، شریف‌ترین کتاب آسمانی را در طرح سراسری «بهار در بهار» قرائت و بخشی از آموزه‌های قرآنی و نهج البلاغه را فراگرفتند.

به گزرارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان سیستان و بلوچستان، در چهاردهمین روز از ماه مبارک رمضان، و همزمان با میلاد بابرکت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) ویژه برنامه «بهار در بهار» به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان و با حضور جمعی از کتابداران و کتابخوانان در کتابخانه عمومی نور زاهدان برگزار شد.

این مراسم با قرائت آیاتی از جزء چهاردهم قرآن کریم توسط مهدی کامبوزیا آغاز شد. 

مهدی جهان تاب مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، در این مراسم با اشاره به نامه امام علی(ع) به فرزندش امام حسن مجتبی(ع) گفت: وقتی به رهنمودهای مولی الموحدین(ع) به فرزندشان با دقت می‌نگریم، با راهنمایی‌هایی روبه‌رو هستیم که روح زندگی صحیح در روی زمین را به ما می آموزد. نه‌ تنها آن رهنمودها کهنه نشده بلکه باید گفت روز به روز به صورتی زنده ‌تر خود را می‌نمایاند تا زندگی‌ها را از ظلماتی که با شدت بیشتر ظهور کرده، رهایی بخشد.

وی افزود: این نامه مجموعه‌ی نصایح ساده‌ای نیست که یک پدر به فرزند خود نوشته باشد، بلکه یک منظومه‌ی فکری است که می‌تواند مبنای شخصیت علمی و عملی انسان‌ها را تشکیل دهد تا هر کس در هر مرحله از زندگی خود بهترین انتخاب را انجام دهد و از جهت‌گیری اصلی زندگی که سلوک إلی ‌الله است باز نماند.

جهان تاب ادامه داد: نامه‌ی امام علی به امام حسن (علیهماالسلام) به واقع یک دایرة‏المعارفِ کامل تربیتی است با این هدف که انسان را در اوج صعود انسانی قرار دهد و وقتی انسان بر نکته‌نکته‌ی آن نامه تأمّل نماید و نکات آن را موشکافی کند متوجه می‌شود این نامه چه گنجینه‌ی بزرگی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در پایان گفت: به طور خلاصه در نامه حضرت امیر المؤمنین علی علیه السّلام به فرزندش، چند بعد اساسی را می توان در نظر گرفت و الگو قرار داد: اول، بعد عاطفی و رابطه قوی پدر و فرزندی و اینکه بعد از برقراری این رابطه است که می توان توصیه هایی کرد. دوم، بیان اهمیت خانواده و نقشی که پدر، با وجود مسئولیت های دیگر، در خانواده به عهده دارد و اینکه پدر نمی تواند بگوید من وزیرم، نماینده مجلس هستم، مسؤلیت های سنگین دارم و نمی توانم به خانواده ام برسم. می بینم که حضرت امیر علیه السّلام، رهبر جامعه است، از جنگ«صفین» برگشته است و به فکر تربیت فرزندش است. سوم، این که تربیت دائمی است و سیر تحولی دارد و در هر مرحله ای، نوع خاص خودش را می طلبد (براساس رشد و تحول جسمی و روانی او) و در آخر در عین حال که حضرت علی علیه السّلام این نامه را به فرزندش می نویسد، می تواند به عنوان یک روش و الگو برای انسان ها هم مطرح باشد و نوعی آموزش تلقی شود.

حسین اصغر روکی، دبیر محافل قرآن و عترت سیستان و بلوچستان، که بصورت مجازی در این مراسم حضور داشت، با اشاره به آیات سوره نمل گفت: خداوند در این سوره و در آیات ۳۹ و ۴۰ می فرماید ابلیس و ابلیس صفتان، عیبهای خود را به خداوند نسبت و زشتیها را زیبا جلوه می دهند.

وی ادامه داد: هرگز نباید از رحمت خدا ناامید شد زیرا تنها گمراهان هستند که از رحمت پروردگار ناامید می شوند.

دبیر محافل قرآنی کتابخانه های عمومی استان افزود: عمل به قرآن باید سرلوحه همه ما قرار داشته باشد و باید به همه آیات عمل کنیم؛ خداوند نیز در آیه ۹۱ این سوره می فرمایند برخی از افراد فقط به آیات و دستوراتی که به نفعشان است عمل می کنند و به دیگر آیات توجهی ندارند.

روکی با تأکید بر لزوم رعایت تقوا در زندگی گفت: طبق آیات قرآنی هیچ چیز از خداوند پنهان نیست و او بر همه چیز اشراف دارد و به کسانی که تقوی پیشه کنند از جایی که تصورش را هم نمی کنند روزی می دهد.

وی در پایان با اشاره به وجود تفکرات جاهلی که داشتن دختر را ننگ می دانستند گفت: هنگامی که خبر تولد حضرت فاطمه زهرا(س) را به پیامبر گرامی اسلام دادند برخی از اطرافیان اخم های خود را در هم کشیدند اما پیامبر اسلام فرمودند فرزندان چه دختر و چه پسر فرزندان ما هستند و باید گرامی داشته شوند.

ویژه برنامه قرآنی «بهار در بهار» در زاهدان برگزار شد

ویژه برنامه قرآنی «بهار در بهار» در زاهدان برگزار شد

ویژه برنامه قرآنی «بهار در بهار» در زاهدان برگزار شد

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 15 =