دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۶

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد؛

نهاد کتابخانه های عمومی کشور یکی از بزرگترین ذخایر و نعمت های فرهنگی ما است/ عزم جدی دولت سیزدهم برای گسترش و تقویت کتاب

وزير ارشاد

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت و جایگاه نهاد در منظومه فرهنگی ایران گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور یکی از بزرگترین ذخایر و نعمت های فرهنگی ما است. گسترش کتابخانه های عمومی کشور برنامه مهم ما در راستای گسترش عدالت فرهنگی در کشور است تا مردم در هر نقطه‌ای از کشور بتوانند به راحتی به کتاب دسترسی پیدا کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک به مناسبت فرارسیدن دهه کرامت، در سخنانی گفت: خوشحالیم که در این روزهای مبارک، در این آستان مبارک، این جشنواره مبارک در حال برگزاری است. برگزاری یک جشنواره کتابخوانی در آستانه دهه کرامت، دهه‌ای که ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها آغاز می شود، با گرامیداشت یاد حضرت شاهچراغ و دیگر امامزادگان واجب التعظیم ادامه پیدا می‌کند و در انتها با ولادت نورانی حضرت علی بن موسی علیه السلام الرضا به پایان می‌رسد، بسیار ارزشمند است.

وی افزود: مردم و عموم اهالی فرهنگ و هنر، با اهل بیت(ع) رابطه ای عاطفی و عمیق دارند. در بسیاری از خاطرات زیبایی که در روح و جان آنها ماندگار شده، این ارتباط با اهل بیت(ع) وجود دارد. هیچ ایرانی مسلمانی نیست که روح و جانش آکنده از مهر و عاطفه نسبت به امام رئوف نباشد. اگر زندگی هرکدام از محبین اهل بیت را مورد مطالعه و مداقه قرار دهید، یک پیوند های عمیق درونی را مشاهده می‌کنید. این پیوند عمیق چیزی نیست که بتوان با برخی از کارهای ناشایست و بی ارزش به آن آسیب وارد کرد؛ خورشید، خورشید است و به نورانیت و به تابش و به گرمابخشی خود ادامه خواهد داد. به حمدالله با ورود به دهه کرامت، کشور ما آ کنده از یاد و نام این ذوات مقدس است و ما برنامه های متنوعی را در شب ولادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در کنار حرم نورانی ایشان در مشهد مقدس خواهیم داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت و جایگاه نهاد کتابخانه های عمومی کشور در منظومه فرهنگی ایران گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور واقعاً یکی از بزرگترین ذخایر و نعمت های فرهنگی ما است و بنده به کرات در مورد عظمت کار فرهنگی در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اشاره کرده‌ و به آن معتقد هستم. ما بیش از ۳۷۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور داریم؛ یک شبکه بزرگ تاثیرگذار و کم نظیر در اقصی نقاط کشور. در برخی از شهرها و شهرستان های کوچک که هیچ بخش فرهنگی موثری به جز کتابخانه عمومی وجود ندارد؛ به همراه یک کتابدار عاشق  که با عشق و علاقه نه تنها کار کتاب را انجام می‌دهد، بلکه بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دیگر را نیز سامان می دهد؛ این افراد عناصر درخشان حوزه فرهنگ هستند.

محمد مهدی اسماعیلی درباره پیوند محوریت اهل بیت در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: وقتی یک شبکه گسترده با موضوعی به نام محبت اهل بیت علیهم السلام گره میخورد، این پویش های بی نظیر را به دنبال خود ایجاد می کند. آقای رمضانی، دبیر کل عزیز ما در نهاد کتابخانه های عمومی کشور که برای ارتقاء وضعیت کمی و کیفی این مجموعه تلاش شبانه روزی دارند، گزارش دادند که بیش از یک میلیون نفر در کشور درگیر این برنامه بوده‌اند؛ شاید گفتن آن به زبان آسان باشد، اما وقتی مقداری تامل کنید، متوجه می‌شوید که مشارکت بیش از یک میلیون نفر در اقصا نقاط کشور در این جشنواره حرکتی بزرگ و ارزشمند است.

وی با تاکید بر لزوم انعکاس فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت:  زبان شبکه رسانه‌ای ما در بازتاب دادن این کارهای با عظمت کمی الکن است. من برخی از تحلیلهای خامی که در مورد موضوع فرهنگ کتاب و کتابخوانی در کشور مطرح می‌شود، قبول ندارم. اینکه مردم ایران اهل کتاب نیستند و کتاب نمی خوانند درست نیست. بله، ما قطعاً با شکل ایده آل آن فاصله داریم. بیانات رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی که بارها به موضوع نهضت کتابخوانی تاکید داشته اند و به ما نسبت به انجام آن دستور داده اند، نشان می‌دهد که ما با آن نقطه مورد نظر فاصله داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پیمایش های انجام شده در حوزه سرانه کتابخوانی در کشور گفت: علیرغم اینکه برخی اعداد و ارقام و آمارهای ارائه شده در این حوزه متقن نیستند، اما پیمایش‌هایی که در این حوزه انجام شده نشان می‌دهد که نزدیک ۶۴ درصد از مردم ایران اهل مطالعه هستند. البته این میزان مطالعه جدای از مطالعه ادعیه و مطالعات دانشگاهی عنوان شده است که نشان می‌دهد مردم ایران اهل مطالعه و کتاب هستند. ما پس از ۲ سال وقفه در برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به دلیل شیوع کرونا، شاهد برپایی این نمایشگاه بودیم. جالب است عرض کنم در نمایشگاه پیش از این که در سال ۹۸ برگزار شده بود میزان فروش ۹۰ میلیارد تومان بود، اما امسال این رقم با احتساب فروش در نمایشگاه مجازی به ۲۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

محمد مهدی اسماعیلی یادآور شد: البته درست است که کتاب به طور متوسط تا ۴۰ درصد گران شده است، اما این میزان از رشد خرید، نشان می‌دهد مردم ما مردمی فرهنگی هستند. ما هیچ نمایشگاهی را به صورت مجازی و حضوری برگزار نکردیم مگر اینکه از میزان استقبال مردم دچار شگفتی شده ایم. مردم ما در کشور به شدت فرهنگی اهل کتاب آن هم در این شرایطی که فضای اقتصادی در سبد مصرفی آنها تاثیرگذار بوده است. هر چقدر ما در حوزه کتاب و گسترش شبکه کتابخانه ها سرمایه گذاری کنیم، قطعاً با استقبال روبرو خواهیم بود. بنده تا به امروز بیش از ۳۱ سفر استانی رفته ام و در تمام این سفرها برنامه‌هایی چون افتتاح یا تجهیز کتابخانه ها را داشته ایم. چرا که امروز یکی از مطالبات جدی دولت مردمی گسترش این موضوع است.

وی درباره توجه دولت سیزدهم به حوزه فرهنگ و کتاب گفت: در سفرهای استانی آقای رئیس جمهور تا امروز بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های ناتمام فرهنگی تخصیص پیدا کرده که بخش مهمی از این مبلغ در حوزه تکمیل کتابخانه های عمومی اختصاص یافته است. قصد ما به صورت جدی، تقویت و گسترش این شبکه کتابخانه های عمومی است. ما به این شبکه نیاز داریم و مردم از آن استقبال می کنند. گسترش کتابخانه های عمومی کشور برنامه مهم ما در راستای گسترش عدالت فرهنگی در کشوراست تا مردم در هر نقطه‌ای از کشور بتوانند به راحتی به کتاب دسترسی پیدا کنند و انشالله ما این زمینه را فراهم خواهیم کرد. تا کنون کارهای خوبی طی دوره دولت مردمی انجام شده و یکی از برنامه‌های اصلی ما گسترش این رویکرد است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به هم‌افزایی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با سایر دستگاه های فرهنگی در جهت پیشبرد اهداف خود گفت: ان‌شالله آقای رمضانی برنامه‌هایی را در دست تهیه و تولید دارند که با استفاده از رسانه ملی بتوانند مسئله کتابخوانی را بیش از پیش ترویج کنند. در دوره‌ای که آقای دکتر سرشار در شبکه پویا بودند، کمک های فراوانی در این حوزه کردند که انشالله دوستان ما در رسانه ملی در این دوره نیز کمک کنند تا بحث کتاب را در خانواده‌ها بیشتر ترویج کنیم که الحمدلله اتفاقات خوبی در این حوزه در حال وقوع است.

محمد مهدی اسماعیلی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: در وهله اول از عموم مردم عزیز که در این جشنواره مشارکت کردند و میزان بالای حضور خود را به ثبت رساندند تشکر می‌کنم. همچنین از دوستان و همکارانمان در نهاد کتابخانه های عمومی کشور، آقای رمضانی و همچنین آقای مختارپور که بنای این کار را ایجاد کردند و امروز در کتابخانه ملی در حال خدمت به حوزه فرهنگ هستند تشکر می‌کنم. از مجموعه عزیزان در بخش‌های مختلف استان به ویژه استاد بزرگوار حاج آقا کلانتری، تولیت آستان شاه چراغ، اداره کل فرهنگ و ارشاد و اداره کل کتابخانه های عمومی استان و در نهایت از همه عزیزانی که در این مسیر همراهی کردند سپاسگزارم.

وی با اشاره به اتفاقات و تلاش‌های ناشایست صورت گرفته در حوزه فرهنگی در کشور گفت: اتفاقاتی که در روزهای اخیر رخ داد، به محملی برای عرض ارادت همه اقشار مردمی به آستانه علی بن موسی الرضا(ع) تبدیل شد. ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول صیانت از مرزهای فرهنگ و هنر هستیم و حتماً با کسانی که بخواهند به حوزه اعتقادات و مقدسات مردم تعدی کنند و به دنبال سیاه نمایی و تیره و تار نشان دادن فضای عمومی کشور هستند، برخورد می‌کنیم و در این مسیر از همه ابزارهای قانونی استفاده خواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره برخی موضع گیری‌ها نسبت به اتفاق تلخ آبادان که منجر به از دست رفتن تعدادی از هموطنان مان شد، گفت: قطعا با افرادی که بخواهند با حرف های توهمی و بیانیه های بی ارزش، سیاه نمایی کنند و زحمات پاسداران و نگهبانان امنیت این کشور را بی ارزش جلوه دهند، مقابله می‌کنیم. مردم عزیز آبادان غمخواری جز نهادهای انقلابی و مردم ندارند. حضور یک هفته ای وزیر محترم کشور در محل حادثه و زحمات و پیگیری های رهبری عزیز انقلاب، معاون اول آقای رئیس جمهور و همه گروه های جهادی که پایه کار آمدند همه این ها نشان داد که چه کسانی همراه و سنگ صبور مردم شدند به آنها ابراز ارادت کردند، با آنها سوگواری کردند.

وی ادامه داد: عده‌ای نمی‌توانند با نوشتن یک کاغذ پاره‌هایی بی ارزش به این مردم و این تلاش های خالصانه توهین کنند؛ این موضوعات هیچ گاه در حوزه فرهنگ و هنر تحمل نخواهد شد و اهالی فرهنگ و هنر اجازه نمی‌دهند این ساحت پاک با این نوع کارهای متوهمانه، آلوده شود. ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حتماً این موضوع را با قدرت پیگیری می کنیم و اجازه نخواهیم داد نهاد های مورد احترام مردم و افرادی که شبانه روز خود را صرف آسایش و رفاه مردم کردند و حاج قاسم ها را تقدیم کرده‌اند، مورد آزار لفظی، کلامی و نوشته های بی ارزش عده‌ای قرار بگیرند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 14 =