چهارشنبه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۲

با تقدیر از برگزیدگان؛

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی لرستان به ایستگاه پایانی رسید

اختتامیه لرستان1

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان لرستان با تقدیر از ۲۱۰ برگزیده به ایستگاه پایانی رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، آیین اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور حجت الاسلام قاسم متقی نیا، دبیرکانون های رضوی استان؛ حجت الاسلام احد عبدالهی، مدیر حوزه های علیمه لرستان؛ صارم رضایی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان؛ عبدالمجید کشوری، مدیرکل زندان های استان؛ محمود زرین جویی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران؛ شاهدخت فتحی بیرانوند، مدیرکل بیمه سلامت ؛ سامان سپهوند، مدیرکل حوزه هنری؛ محمد باقر احمدی، معاون فرماندار مرکز استان؛ رضا بیرانوند، رئیس شورای اسلامی شهر خرم آباد؛ عباس قلاوند، عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد؛ فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی و سایر مقامات استانی، سازمان های مشارکت کننده، اصحاب رسانه و برگزیدگان استانی جشنواره در بخش های مختلف برگزار شد.

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی لرستان به ایستگاه پایانی رسید

در ابتدای این مراسم مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان لرستان به بیان گزارشی از روند برگزاری جشنواره پرداخت و افزود: یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی به دو شیوه آنلاین و مکتوب برگزار شد و ۱۳ هزار و ۸۷۱ نفر در این دوره مشارکت داشتند که از این تعداد ۱۲ هزار و ۳۲۲ نفر در بخش آنلاین و هزار و ۵۴۹ نفر در بخش مکتوب ویژه زندانیان استان شرکت کردند که این بخش همواره با همکاری خوب مسئولان زندان استان مورد حمایت قرار گرفته است.

فرشته طهماسبی گفت: جشنواره رضوی در سه رده خردسال و کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال برگزار شد که در بخش‌های چهارگزینه‌ای ۱۱ هزار و ۵۰۳ نفر، نقاشی هزار و ۱۷۱ نفر، پویش ۶۹۸ نفر، تولید آثار هنری ۴۰ نفر،  داستانک‌سرایی ۲۱۶ نفر، شعرسرایی ۵۱ نفر، قصه‌گویی ۹۶ نفر، مروجان فرهنگ رضوی ۸۲ نفر، چاپ و انتشار۱۴ نفر شرکت‌کننده در استان لرستان بودند.

وی با اعلام اینکه از بین شرکت‌کنندگان دو نفر برگزیده ملی و از کل استان ۲۱۰ نفر برگزیده شده‌اند افزود: با توجه به شرایط حاکم بر جامعه و این نکته که همه هم‌استانی‌ها امکان دسترسی به اینترنت ندارند این تعداد برگزیده موفقیت خوبی برای استان محسوب می‌شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گفت: در بخش فردی ۱۵۲ برگزیده و در بخش خانواده ۱۱ خانواده (به تعداد ۳۸ نفر) و در بخش مکتوب که از زندان‌های استان بودند ۲۰ نفر برگزیده شدند.

طهماسبی تصریح کرد: با توجه به اینکه هدف جشنواره ترویج فرهنگ مطالعه و ترویج فرهنگ رضوی و معرفی تألیفاتی در این زمینه است وجود بخش‌های گوناگون در این جشنواره نشان دهنده این است که این هدف را پوشش می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت نقش ترویج فرهنگ مطالعه در سنین کودکی پرداخت و افزود: فرهنگ مطالعه باید در کودکی نهادینه شود و به آن توجه شود، اگر کودکی مطالعه صحیح را یاد بگیرد و اثر آن را حس کند و به دنبال مطالعه خواهد رفت، در جشنواره کتابخوانی رضوی نیز کودکان در بخش نقاشی و قصه‌گویی می‌توانستند مشارکت داشته باشند که مورد استقبال نیز قرار گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان گفت: خانواده‌ای که اهل مطالعه باشند و پدر و مادر کتاب به دست باشند می‌توانند مروجین خوبی برای ترویج فرهنگ مطالعه باشند، اگر کودک روش صحیح مطالعه را یاد بگیرد به سمت مطالعه می‌رود و برعکس این نیز صادق است و ممکن است از مطالعه نیز متنفر شود، در بخش خانوادگی جشنواره رضوی نیز تمهیداتی برای کمک به این فرهنگ اندیشیده شده بود.

طهماسبی با بیان اینکه مدارس دومین مکانی هستند که به ترویج فرهنگ مطالعه کمک می‌کنند افزود: کتابداران در این دوره جشنواره رضوی برای سنین مختلف نوجوانان، و جوانان با مدارس در ارتباط بودند و تأکید اداره کل کتابخانه‌های استان بر این است که این ارتباط جهت ترویج این فرهنگ بیشتر نیز باشد.

وی در پایان افزود: برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های دولت و نظام آموزشی ما باید به گونه‌ای باشد که فرزندان با تکلیف به سمت مطالعه نروند و حمایت‌های خوبی از طرف دولت از مولفین و نویسندگان که می‌توانند مشوقین خوبی برای ترویج فرهنگ مطالعه باشند صورت بگیرد.

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی لرستان به ایستگاه پایانی رسید

دبیر کانون های رضوی نیز در این مراسم ضمن تشکر از دست‌اندرکاران یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان لرستان گفت: راه نجات ما توسط پیامبر با بیشترین تأکید بازگشت به قرآن و عترت در تاریخ ثبت و ضبط شده است.

حجت‌الاسلام قاسم متقی‌نیا افزود: ماه رمضان ماه بهار قرآن است و رستاخیزی برای بازگشت به راه نجاتی است که پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند و جا دارد از کلیه خادمان قرآن در استان لرستان برای آنچه انجام شده تقدیر و تشکر کنیم و تأکید کنیم برای برنامه‌ریزی و همت والا برای بسیاری از مسائلی که انجام نشده است.

وی افزود هر میزان که به قرآن نزدیک شدیم سالم ماندیم و آنگاه که از قرآن فاصله گرفتیم آسیب دیدیم.

این استاد حوزه و دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود به بیان ویژگی‌های امام رضا (ع) پرداخت و افزود: اینکه امام رضا (ع) بیش از ۱۲۰۰ سال است مهمان ما ایرانی‌ها است را باید تصحیح کنیم و ما ایرانی‌ها مهمان خوان کرم و لطف و عنایت سلطان علی‌بن موسی الرضا(ع) هستیم.

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی لرستان به ایستگاه پایانی رسید

در بخش دیگری از این برنامه مدیر حوزه های علمیه استان لرستان گفت: یکی از اهداف بعثت تعلیم و تربیت و علم‌آموزی است، واژه علم در قرآن بدون مشتقاتش حدود ۸۰ بار به کار رفته است و این نشان‌دهنده اهمیت و ضرورت علم را در همان سال‌های آغازین صدر اسلام است.

حجت‌الاسلام عبدالهی افزود: در آیات اولیه‌ای که بر پیامبر(ص) نازل شد از آیه «اقرا باسم ربک الذی خلق» بر خواندن، علم‌آموزی و مطالعه تأکید شده و در روایاتی که از ائمه نقل شده است به عنوان یک فریضه به مطالعه سفارش شده است.

وی گفت: از فلسفه‌های تأسیس دارالعلم و  بیت‌الحکمه احداث کتابخانه‌ها بود که زمان خلفای عباسی یکی از شاخصه‌های تمدن بودند و کتاب و کتابخوانی سرگذشت دیرینه‌ای در اسلام دارد.

حجت‌الاسلام عبدالهی افزود: در قرن چهارم مسجد جامع دمشق تاسیس شد و همگام با ساخت آن بحث احداث کتابخانه و کتابخوانی ایجاد شد همچنان که در روایات نیز داریم که یک ساعت تفکر و تأمل کردن بالاتر از ۷۰ سال عبادت ناآگاهانه است.

مدیر حوزه های علمیه لرستان با تأکید بر اینکه رهبر انقلاب نیز بر قرار گرفتن کتاب در در سبد کالاهای خانواده تأکید دارند افزود: با نگاهی به سابقه درخشان تمدن اسلامی و نهضت ترجمه خواهیم دید که خزانه‌داران و دولتمردان برای اینکه کتاب و کتابخوانی فرهنگ شود هزینه می‌کردند، اینک با گذشت ۴۰ سال از انقلاب آنگونه که باید به این فرهنگ پرداخته نشده است و اینک باید و به مباحث مهم‌تر همچون نمایه‌زنی می‌پرداختیم که محقین ما راحت‌تر تحقیقات خود را انجام دهند و این رسالتی است که برعهده برگزیدگان جشنواره‌های مختلف کتابخوانی خواهد بود.

حجت‌الاسلام عبدالهی با ابراز رضایت از آمار برگزیدگان جشنواره رضوی لرستان گفت: برگزاری این جشنواره‌ها و آمار شرکت‌کننده‌ها و رقم زدن تمدن نوین اسلامی کتابخوانی باید فرهنگ همگانی شود و همه نهادها از جمله خانواده، آموزش و پرورش، صدا و سیما و دانشگاه‌ها و ... پای کار باشند که فرهنگ مطالعه که خود اتفاقا یکی از جهادهای تبیین است و در دستور کار باشد که مقدمات تمدن نوین اسلامی فراهم ‌شود و زمینه‌های ظهور را فراهم کنیم و ان‌شاالله شاهد آرمان‌شهر مهدوی باشیم.

 حضورخدام حرم رضوی در محل برگزاری مراسم، سرود دانش آموزی و اهدای جوایزی به شرکت کنندگان از دیگر برنامه های این مراسم بود. همچنین این برنامه با اجرای فیروز اکبری از مجریان با سابقه شبکه افلاک  برگزار شد.

اسامی تقدیرشدگان مراسم اختتامیه یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در استان لرستان را اینجا مشاهده کنید.

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی لرستان به ایستگاه پایانی رسید

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی لرستان به ایستگاه پایانی رسید

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی لرستان به ایستگاه پایانی رسید

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی لرستان به ایستگاه پایانی رسید

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی لرستان به ایستگاه پایانی رسید

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی لرستان به ایستگاه پایانی رسید

یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی لرستان به ایستگاه پایانی رسید

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 2 =