دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۹

به مناسبت هجدهمین سالروز تأسیس منتشر شد؛

  «اطلاع‌نگاشت» آشنایی با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

اطلاع نگاشت

اطلاع‌نگاشت «آشنایی با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» با هدف اطلاع‌رسانی و شناختِ بیشتر علاقه‌مندان و اقشار مختلف مردم با اهداف، فعالیت‌ها، برنامه‌ها و خدمات نهاد در هجدهمین سالروز تأسیس این نهاد فرهنگی منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، همزمان با هفدهم اسفندماه و هجدهمین سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اطلاع‌نگاشت (اینفوگرافیک) «آشنایی با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» منتشر شد.

در بخش «تأسیس» این اینفوگرافیک ضمن اشاره به تاریخ تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  پس از تصویب لایحه دولت در مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۲، به وظیفه قانونی آن و ساختار مدیریتی‌اش اشاره شده و در ادامه نیز ترکیب اعضای هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور معرفی شده است.

بخش «رویکرد اجتماعی ـ فرهنگی کتابخانه‌ها» با ۴ محور در این اطلاع‌نگاشت آورده شده است. در بخش نخست: «اقدام و عمل جهادی در ۳۱ منطقه آسیب‌خیز تصویب‌شده در شورای اجتماعی وزارت کشور، اجرای برنامه‌های توسعه‌ای، توانمندسازی و ارتقاء‌بخشی و بهبود سبک زندگی در این مناطق»، در بخش دوم: «ورود مستقیم در بزنگاه‌های مصائب و بلایای طبیعی کشور با «امداد فرهنگی» از جمله سیل‌زده و زلزله‌زده در سال ۱۳۹۸»، در بخش سوم: «اجرای پویش‌های ملی برای کمک به مردم آسیب‌دیده، «بهار مهربانی»، «مهربانی در مهر»، «بهار مهربانی در بهار قرآن» و در چهارمین بخش «همگامی با آحاد مردم در پویش‌های ملی و راه‌اندازی و شرکت در پویش‌های «نذر خون»، اکرام ایتام، محسنین و...» به عنوان عمده رویکردهای اجتماعی و فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیان شده است.

در بخش «تأمین منابع کتابخانه‌ای» این اطلاع‌نگاشت با اشاره به آمار کلی منابع کتابخانه‌ای، منابع خریداری‌شده و منابع اهدایی تصریح شده است: تعداد کل «منابع کتابخانه‌ای کشور: ۴۱.۰۳۸.۵۶۸ نسخه»، «منابع خریداری‌شده در سال ۱۴۰۰: ۱ میلیون و ۵۴۵ هزار و ۵۳۳ نسخه» و «منابع اهدایی سازمانی و مردمی به کتابخانه ها: ۱.۲۵۲.۷۹۶ نسخه» است.

«منابع مالی» یکی دیگر از داده‌های این اینفوگرافیک است که در قالب ۴ بخش، برای اطلاع اقشار مختلف شفاف‌سازی و بیان شده است. در این بخش، اولین مورد: «کمک‌های دولت در بودجه سالیانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»، دومین منبع: «نیم درصد درآمدهای سالانه شهرداری‌ها»، سومین مورد: «درآمدهای اختصاصی از محل انجام فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی و حق عضویت» و چهارمین منبع:‌ »هدایا و کمک‌های مردمی، سازمان‌ها، مؤسسات و نهادهای عمومی و مردمی» عنوان شده‌اند.

رونمایی از آخرین احصای کتابخانه‌های عمومی کشور و آمار تفکیکی آنها در دو بخشِ «کتابخانه‌های نهادی» و «کتابخانه‌های مستقل و مشارکتی و تأکید بر بهره‌برداری از ۱۱۵ کتابخانه عمومی با ۷۹.۶۸۶ مترمربع زیربنا در سال ۱۴۰۰، با هدف تحقق عدالت فرهنگی در جامعه، دیگر داده‌های عنوان شده در این اطلاع‌نگاشت را تشکیل می‌دهند.

همچنین یکی دیگر از اطلاعات ارائه شده در این اطلاع‌نگاشت، اطلاعات کلی در خصوص زیربنای کل کتابخانه‌های عمومی کشور در قالب تفکیک آماری متراژ کتابخانه‌های نهادی، مشارکتی و مستقل است.

علاقه‌مندان به آشنایی بیشتر با اخبار، فعالیت‌ها، برنامه‌ها و خدمات نهاد می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نشانی www.iranpl.ir مراجعه کنند.

فایل پی‌دی‌اف و باکیفیت اطلاع‌نگاشت  «آشنایی با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» را از اینجــــــــا ببینید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 10 =